Projekt RZEKA Pod honorowym patronatem Ministra Środowiska
Międzynarodowa konferencja
„Woda i jej znaczenie w prawidłowym działaniu ekosystemów"
Relacje:
Joanna Groszek, Solidarni z rzeką, Gazeta Wyborcza, Nasze Beskidy, str. 1 (pdf.)
____________________________________________________
Projekt RZEKA Pod honorowym patronatem Ministra Środowiska
Międzynarodowa konferencja
„Woda i jej znaczenie w prawidłowym działaniu ekosystemów"
Bielsko-Biała ma szczęście należeć do miast, które położone są nad rzeką. Historycznie powodowało to określone uwarunkowania i rozwój. Obecnie, po zmianach politycznych, upadku fabryk włókienniczych i restrukturyzacji gospodarki, rzeka Biała znaczy już dla naszego miasta coś innego. Już nie jest wykorzystywana w przemyśle, zatruwana i zdegradowana, ale zaczyna być postrzegana jako cenna aorta płynąca w żywym organizmie miejskim.
Projekt „Rzeka" jest wydarzeniem organizowanym w różnych punktach miasta, przez różne gremia zainteresowane tematem rzeki i wody: zarówno instytucje miejskie i samorząd, jak i organizacje pozarządowe i biznes. Przewiduje szeroki udział mieszkańców w szeregu dyskusji, spotkań, konsultacji, warsztatów, wystaw i wydarzeń artystycznych dotyczących wody i jej ochrony, rzeki Białej jako dopływu Wisły, jej źródeł wypływających z pobliskich gór, nowoczesnego miasta otwartego na rzekę, a także turystyki i ekologii.
Agata Smalcerz
„Marsz dla Wody" wzdłuż rzeki Białej z udziałem gości konferencji, połączony był z prezentacją walorów turystycznych i kulturowych rzeki, topienie Marzanny i symboliczne powitanie wiosny (most nad Białą na ul. 11 Listopada) i wieczorem Performans nad Białą dla społeczności Bielska-Białej, z finałem realizacji ekologicznej rzeźby Waldemara Rudyka nad rzeką przed Galerią Sfera, tańcem żywiołów w wykonaniu grupy Art Color Ballet w pasażu Galerii Sfera i projekcją w przestrzeni - to główne wydarzenia Projektu „Rzeka" w dniu 21 marca 2011 roku.
Miejscem wydarzeń była Galeria Bielska BWA (konferencja o wodzie i jej znaczeniu) oraz przestrzeń nad rzeką Białą w rejonie od ul. Leszczyńskiej 40, poprzez most na ul. 11 Listopada, po otoczenie i pasaż Galerii Sfera w Bielsku-Białej.
_______________________________________________________
Waldemar Rudyk, Pięć obiektów organicznych, rzeźba w pasażu Galerii Sfera.
Od czwartku, 17 marca, Waldemar Rudyk realizował rzeźbę na nabrzeżu Białej obok Galerii Sfera - finał w poniedziałek, 21 marca, godz. 20.30.
______________________________________________________
Realizowany przez Galerię Bielską BWA Projekt „Rzeka" - wpisał się w obchody Międzynarodowego Dnia Wody (22 marca) i Światowej Dekady „Woda dla Życia 2005-2015". W bogatym programie konferencji, w której uczestniczyli polscy i zagraniczni specjaliści w dziedzinie hydrologii i ekosystemów, ludzie nauki i sztuki, znalazły się m.in. wykład Kitty Ross o Festiwalu Tamizy w Londynie, omówienie projektów związanych z wodą i rzekami, realizowanych w Niemczech, Szwecji i Polsce, prelekcja Agnieszki Wlazeł z fundacji „Impact" na temat rozwoju przestrzeni publicznych nad rzekami i film Marka Kamińskiego „Ekspedycja Wisła". O projekcie „Zaadoptuj rzekę" opowiedział Jacek Bożek, lider znanego z proekologicznych działań Klubu Gaja.
Działania artystyczne, edukacyjne i ekologiczne, ukazujące różne oblicza wody, zwracają uwagę społeczności lokalnej na płynącą przez miasto rzekę Białą, jej znaczenie, walory i funkcje w rozwoju miasta, ale także zagrożenie, jakie stwarzają powodzie. Projekt pokazuje, że - na styku kultury i natury - dla swojej Rzeki działać mogą wspólnie artyści, naukowcy, ekolodzy i zwykli mieszkańcy miasta.
The River Projekt - Conference Programm
Projekt „Rzeka" - realizowany przez Galerię Bielską BWA przy współpracy z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej, Klubem Gaja i Galerią Sfera - jest zwieńczeniem programu „Lokomotywa - strategia budowy klastrów", wdrażanego przez Galerię Bielską BWA w latach 2008-2011 w partnerstwie z Regionalną Izbą Handlu i Przemysłu oraz Oslo Teknopol, współfinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy i Gminę Bielsko-Biała.
Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza rejestracyjnego i przesłanie go do 19 marca 2011 roku na adres konferencja@galeriabielska.pl
Decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegóły na www.lokomotywa.org.pl
Do końca marca w Galerii Bielskiej BWA można zwiedzać wystawę „Biała nad Białą", będącą ważną częścią Projektu „Rzeka".
31 marca 2011 roku w Galerii Bielskiej BWA odbyła się konferencja pt. „Lokomotywa kultury - pociąg do współpracy. Wspólne tory biznesu, sztuki i nauki", podsumowująca projekt „Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów". Wydarzenie zgromadziło uczestników z Polski i ze świata: przedstawicieli instytucji kultury, środowiska biznesowego, artystów oraz specjalistów w dziedzinie teorii i praktyki budowania klastrów. Spotkanie będzie oficjalną inauguracją Klastra Kreatywnego „Lokomotywa Kultury", powstającego z inicjatywy Fundacji Galerii Bielskiej.
Projekt "Rzeka" organizowany jest przez Galerię Bielską BWA w ramach projektu "Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów", wspołfinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy
Patronat Honorowy
Patroni medialni
Partnerzy
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony