18 listopada do 31 grudnia 2010
Relacje, recenzje, filmy:
obieg.pl / obiegtv, część I, "Wystawa jesienna" Roberta Kuśmirowskiego, oficjalne otwarcie
obieg.pl / obiegtv, część II, Koncert Marii Peszek
obieg.pl / obiegtv, część III, Hieny Postmoderny, koncert - performance
obieg.pl / obiegtv, cześć IV, "50 obrazów" - wystawa kuratorska Agaty Smalcerz
Bielska Telewizja Internetowa / TV Bielsko (z dn. 26.11.2010)
Bielska Telewizja Internetowa / TV Bielsko (z dn. 30.11.2010)
Polskie Radio "Trójka" / "Teren Kultura"
Z Agatą Smalcerz rozmawia Agnieszka Obszańska
TVP Kultura, Informacje kulturalne z dn. 17 grudnia 2010 - o twórczości Roberta Kuśmirowskiego i jego najnowszej realizacji z Galerii Bielskiej BWA
Jerzy Truszkowski, 50 lat Galerii Bielskiej BWA, EXIT No.1(85) 2011, 5700 (pdf.)
Art & Business, Nr 12/2010 (242), Warto zobaczyć: 50 obrazów: Robert Kuśmirowki. Wystawa jesienna, str. 32 (pdf.)
Relacje Interpretacje, Nr 4 (20) grudzień 2010, Moje BWA, R. Kaczmarek, H. Dobranowicz, Z. Michniowski, A. Smalcerz oraz M. Korzonkiewicz, M. Kliś, J. Leszczyński (pdf.)
Wanda Then, Klimat sprzed 50 lat, Dziennik Zachodni. Bielsko-Biała, 3 grudnia 2010, nr 48, str.12 (pdf.)
Serwis Telewizyjny Ratusza 29.11.2010 (od 3:50 min.) http://um.bielsko.pl/
Gazeta Wyborcza. Bielsko-Biała, Nr 271.7089 (20-21 listopada 2010), str. 8 (pdf.)
Polityka, Nr 49 (2785), str. 81 (pdf.)
__________________________________________
Jubileusz pod patronatem
Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta
"WYSTAWA JESIENNA" - KONCEPCJA I REALIZACJA ROBERT KUŚMIROWSKI
Najnowszy projekt Roberta Kuśmirowskiego, który artysta zrealizował w dolnej sali ekspozycyjnej Galerii Bielskiej BWA na jej 50-lecie.
Sala ta jest historyczna, bowiem przed pół wiekiem w niej rozpoczął działalność - parterowy wówczas - prestiżowy, trochę snobistyczny, ale niezwykle aktywny w dziedzinie sztuki i kultury Pawilon Plastyków, protoplasta Galerii Bielskiej BWA, powstały z inicjatywy bielskich artystów.
Pawilon wystawowy bielskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków [w:] Album „Bielsko-Biała", opracowanie fotograficzne Adam Jasiński, Wydawnictwo „Śląsk", Katowice 1964; Wystawa grafiki Ferdynanda Szypuły, 1962, fot. Adam Jasiński (retusz - Robert Kuśmirowski).
Spotkanie z Robertem Kuśmirowskim odwołane!
Uprzejmie informujemy, że planowane na 9 grudnia 2010 roku spotkanie z Robertem Kuśmirowskim niestety się nie odbędzie. Przepraszamy.
"50 OBRAZÓW" - WYSTAWA KURATORSKA AGATY SMALCERZ
W ciągu półwiecza w Galerii Bielskiej BWA prezentowanych było wielu znakomitych artystów, polskich i zagranicznych, na wystawach indywidualnych i zbiorowych, jednorazowo lub wielokrotnie. Ich obecność w Bielsku-Białej w jakiś sposób wpłynęła na myślenie, percepcję czy rozumienie sztuki przez widzów, ale także miejscowych artystów. Przywołanie najważniejszych obrazów z minionego półwiecza, które były już w Galerii Bielskiej BWA kiedyś pokazywane, stanie się okazją nie tylko do przypomnienia dorobku galerii, ale także dyskusji i badań nad rolą sztuki
w rozwoju społeczeństwa.
Agata Smalcerz
_____________________________________________________________
PROGRAM WIECZORU JUBILEUSZOWEGO
CZWARTEK, 18 listopada 2010 roku:
18.00 - uroczyste otwarcie wystaw:
"50 obrazów" - wystawa kuratorska Agaty Smalcerz
"Wystawa jesienna" - koncepcja i realizacja Robert Kuśmirowski
19.30 - koncert Marii Peszek, podczas którego artystka zaprezentowała utwory z debiutanckiej płyty "Miastomania" oraz najnowszego albumu "Maria Awaria".
Koncert odbył się w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (ul. Mickiewicza 20).
22.00 - "Hieny Postmoderny" - koncert-performance (klub Aquarium)
Wystąpili:
Bromberg: Andrzej Przybielski - trąbka, Piotr Różycki - perkusja, Max Hexer - głos, tekst, taśmy magnetofonowe
Hieny Postmoderny: Irek Bubo Puchacz - gitara elektryczna, Michał Pikula - gitara basowa, Morgan Barbara Konopka - keyboard, Max Hexer - głos
MEMethic Xpress: Morgan Barbara Konopka - keyboard, fortepian, laptop, głos, Max Hexer - gitara basowa, Jacek Malicki - gitara elektryczna
Wystawy trwają od 18 listopada do 31 grudnia 2010
_____________________________________________________________
Tak było...
10 lutego 1960 roku, wystawą Malarstwa i Grafiki, w której wzięło udział 53 autorów z całego województwa katowickiego, zainaugurowano w Bielsku-Białej działalność Pawilonu Plastyków - pierwszego tego typu obiektu na Śląsku, posiadającego salę wystawową
o powierzchni 200 metrów kwadratowych, połączoną z kawiarnią, w której odbywały się spotkania, wykłady o sztuce, spektakle teatralne i projekcje filmowe. Jego inicjatorami byli artyści zrzeszeni w miejscowym, liczącym wówczas 38 członków, Zarządzie Oddziału Związków Polskich Artystów Plastyków. Parterowy pawilon został zaprojektowany przez inżyniera architekta Mieczysława Szymusia i artystę plastyka Władysława Szostaka.
Pawilon wybudowano w miejscu zburzonej przez Niemców w 1939 roku synagogi
(5 września 1991 roku na murze galerii odsłonięto tablicę pamiątkową przypominającą Dom Modlitwy Żydowskiej).
Takie były początki dzisiejszej 50-latki - Galerii Bielskiej BWA. Już dwa lata później, w 1962 roku, w Pawilonie odbył się Pierwszy Przegląd Malarstwa, Grafiki i Rzeźby o charakterze ogólnopolskim - poprzednik obecnego Biennale Malarstwa „Bielska Jesień". Ogólnopolskiemu konkursowi dla malarzy od 1970 roku patronuje Ministerstwo Kultury i Sztuki; od 1995 roku odbywa się on w formule biennale; od 1999 roku konkursowi towarzyszy wystawa kuratorska w cyklu „Bielska Jesień" (do 2009 roku odbyło się pięć edycji). W 2011 roku odbędzie się jubileuszowe, 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011".
_____________________________________________________________
Już pod koniec lat 50. głośno było w Bielsku o tym, że plastycy się pokazują. Pierwsze wystawy sztuki urządzaliśmy w foyer Teatru Polskiego, za dyrekcji Andrzeja Uramowicza. Naszym celem było pokazanie, jak duże i mocne jest w mieście środowisko plastyków, i że potrzebne jest tutaj BWA. W latach 1958-59 już projektowaliśmy budowę pawilonu. Szybko został wybudowany, bo były życzliwe trendy we władzach miejskich. No i stał się Pawilon Plastyków najbardziej uczęszczanym miejscem w Bielsku-Białej, miejscem spotkań ludzi, którzy potrzebowali kontaktu ze sztuką. Od razu też dążyliśmy do tego, by otworzył się szerzej, nie tylko na Bielsko. To było nasz credo.
Tadeusz Bajwoluk
Tadeusz Bajwoluk był współtwórcą Pawilonu Plastyków i jego programu, prezesem bielskiego Zarządu Oddziału ZPAP w latach 1961-1964.
Z jego inspiracji w 1961 roku powstała Grupa Beskid, którą utworzyli czołowi bielscy malarze: Ignacy Bieniek, Jan Grabowski, Kazimierz Kopczyński, Michał Kwaśny, Jan Zipper i Zenobiusz Zwolski.
________________________________________________________________
W 1974 roku bielski Pawilon Plastyków przekształcono w oficjalną filię katowickiego BWA. Pierwszym kierownikiem filii była Hanna Leska.
W listopadzie 1975 roku, wraz z powstaniem województwa bielskiego, powołano samodzielne Biuro Wystaw Artystycznych, podległe wojewodzie bielskiemu. Pierwszym dyrektorem został Andrzej Łabiniec (artysta zmarł 23 września 2010 roku). W 1989 roku, za dyrekcji Ryszarda Kaczmarka, rozbudowano budynek o dwie kondygnacje według projektu inż. arch. Tadeusza Wąsika. Wnętrza zaprojektował Andrzej Grabiwoda, w kawiarni powstała snycerska płaskorzeźba Adama Wolskiego.
Kawiarnia Aquarium - miejsce koncertów, spotkań i projekcji filmowych
Po rozbudowie, salę wystawową na parterze (pow. 140 m.kw.), uzupełniły: duża sala na piętrze (pow. 258 m.kw), kawiarnia, pomieszczenia biurowe i magazynowe. W 1994 roku, po przejęciu przez miasto, galeria staje się samorządową instytucją kultury, finansowaną z budżetu gminy Bielsko-Biała. Jej nazwa brzmi odtąd: Galeria Bielska BWA. Działalność galerii oparta jest na statucie wynikającym z idei funkcjonowania dawnej sieci Biur Wystaw Artystycznych, mających na celu upowszechnianie sztuki współczesnej. Jej podstawowe zadania to działalność wystawiennicza, edukacyjna, wydawnicza i informacyjna.
Dyrektorami Galerii Bielskiej BWA byli w kolejnych latach:
Andrzej Łabiniec (1976-1981)
Helena Dobranowicz (1981-1982 oraz 1991-1993)
Ryszard Kaczmarek (1982-1991)
Zbigniew Michniowski (1993-1994)
Małgorzata Kubica-Bilska (1994-2003)
Od 2003 roku galerią kieruje Agata Smalcerz
Galeria Bielska BWA jest miejską galerią promującą najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej - od malarstwa i grafiki, po fotografię, performance, instalację i sztukę nowych mediów.
Prezentuje wystawy, festiwale i akcje w przestrzeni publicznej. Prowadzi działalność wydawniczą, edukacyjną i dokumentacyjną, gromadzi kolekcję dzieł sztuki, organizuje koncerty. Kolekcję galerii tworzy obecnie 557 dzieł sztuki: obrazów, grafik, rysunków, fotografii, obiektów, rzeźb i tkanin.
Galeria programowo lansuje malarstwo, jako dziedzinę sztuki o nieprzemijających, uniwersalnych wartościach, będącej w ostatnich czasach w defensywie wobec nowych mediów - w jubileuszowym roku podejmuje nowatorskie działania promujące malarstwo, organizując w czerwcu 2010 roku Targi Sztuki "Sfera Sztuki", a także poszerza zasięg swojego oddziaływania realizując w latach 2008-2011 międzynarodowy projekt „Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów", dofinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Dzięki 'Lokomotywie' zrealizowaliśmy kilka projektów artystycznych, w których współczesna sztuka pojawiła się w przestrzeni publicznej, nawiązując kontakt z mieszkańcami miasta. Od jesieni 2009 roku, na kilku skwerach w różnych częściach Bielska-Białej, spotkać możemy nowoczesne rzeźby, stworzone przez artystów polskich i norweskich, podczas rezydencji artystycznych "Incydenty". Współczesne malarstwo z kolei gościło w pasażu handlowym Galerii Sfera: szesnastu najlepszych malarzy z „Bielskiej Jesieni" sprzedawało tam swoje obrazy w dizajnerskich boksach, podczas trzech dni Targów Sztuki. Ponad trzydzieści spośród oferowanych tam obrazów zostało zakupionych i trafiło do domów mieszkańców Bielska-Białej i okolic.
Poszerzanie obszarów współuczestnictwa sztuki w codziennym życiu to jeden z elementów projektu; innym jest zachęcanie i stwarzanie możliwości współpracy w różnych dziedzinach aktywności, jak twórczość, biznes, zarządzanie, w których ważna jest kreatywność. Odbywa się to zarówno poprzez spotkania, konferencje, warsztaty, jak i poprzez działania wirtualne, z których najważniejsza jest strona internetowa z Punktem Informacyjnym-Konsultacyjnym, gdzie można dowiedzieć się o atrakcyjnych szkoleniach, konkursach, grantach. Działania te nie skończą się wraz z zakończeniem projektu „Lokomotywa" - powołana fundacja będzie kontynuatorem współpracy z różnymi podmiotami biznesu kreatywnego, organizacjami pozarządowymi i artystami w zakresie promowania sztuki i kreatywności oraz wzbogacania i poszerzania działalności galerii. Wymiernym aspektem funkcjonowania projektów unijnych jest także bezpłatny wstęp na wszystkie wystawy do końca 2010 roku.
Agata Smalcerz, dyrektor
Galerii Bielskiej BWA
Opublikowany w styczniu 2010 roku ostatni ranking polskich galerii, sporządzany systematycznie przez publicystę tygodnika „Polityka" Piotra Sarzyńskiego, lokuje Galerię Bielską BWA na 5. miejscu wśród galerii publicznych, tuż po stołecznych gigantach: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, a także po Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (działa w tymczasowej siedzibie) oraz białostockim Arsenale.
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony