Alexander Andrzej Łabiniec (14.11.1930-23.09.2010)

Urodził się w Goraju na Lubelszczyźnie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. prof. Karola Frycza, Andrzeja Stopki i Zbigniewa Pronaszki; studia uzupełniające z psychologii barwy kontynuował w Centre de Recherches d'Ambiances w Paryżu; dodatkowo studiował grafologię. Dyplom reżysera teatralnego uzyskał składając egzamin przed komisją Ministerstwa Kultury i Sztuki (1954).
Z krakowskiego środowiska trafił do Bielska-Białej i zaznaczył się w życiu miasta bardzo mocno, zarówno jako twórca, jak i organizator. W latach 1954-1996 był scenografem i reżyserem w Teatrze Lalek „Banialuka" w Bielsku-Białej; w latach 1958-1962 był dyrektorem artystycznym „Banialuki". Jako scenograf pracował także m.in. w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (w latach 1967-1974). Od 1960 roku blisko współpracował z telewizją, a zwłaszcza z Ośrodkami TVP w Katowicach i Krakowie, dla których przygotowywał programy kulturalne i artystyczne, rozrywkowe, dokumentalne i informacyjne, a także scenografię dla Teatru Telewizji.

Alexander A. Łabiniec podczas wernisażu swojej wystawy, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 2004, fot. archiwum galerii

W latach 1976-1980 był dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej.
Wykładał z dziedziny teatru i scenografii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Instytucie Sztuki UŚ W Cieszynie (w latach 1975-1990) oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (w 2010 roku).
W 2010 roku, roku 55-lecia swojej pracy twórczej - choć już jako emertyt - był wciąż aktywny zawodowo; malował, rysował, tworzył scenografie, wydawał swoje wiersze, wykładał scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
"Ponad 55 lat związany z Teatrem Lalek „Banialuka" w Bielsku-Białej jest współtwórcą artystycznej formuły tego teatru - teatru dla dzieci, zmierzającego ku teatrowi plastycznemu. Reżyserując spektakle i tworząc scenografie dla 150 widowisk „Banialuki" - statystycznie rzecz biorąc, zrealizował tu co drugi spektakl - w dużym stopniu jest autorem sukcesów tego teatru w Polsce i za granicą" - pisała o artyście tuż przed planowanym jubileuszem Lucyna Kozień, dyrektorka Teatru Lalek „Banialuka".

W ciągu 55 lat pracy zawodowej Alexander Andrzej Łabiniec zrealizował około 200 scenografii dla różnych teatrów, wyreżyserował ponad 50 widowisk teatralnych. Był autorem kilkunastu sztuk teatralnych lub scenariuszy teatralnych i filmowych (dla filmu animowanego), a także autorem adaptacji dla potrzeb teatru. W 2009 roku wydał tomik wierszy z własnymi ilustracjami.
Teatr był najważniejszym, ale nie jedynym miejscem jego artystycznej działalności. Wciąż szukał nowych sposobów i form artystycznej wypowiedzi, łatwo rozstawał się z wypracowanymi wcześniej konwencjami i stylistykami na rzecz ciągłych poszukiwań i eksperymentów. Pociągały go nowe artystyczne wyzwania i nowe obszary twórczego poznania. Poza teatrem aktywnie zajmował się malarstwem - ono było punktem wyjścia w całej twórczości artysty. Pierwszą ważną dla Alexandra Andrzeja Łabińca wystawę malarstwa zorganizował mu Tadeusz Kantor w Galerii Cricot-2, w latach 60. XX wieku. Potem artysta brał udział w wielu okręgowych i ogólnopolskich wystawach, eksponował też swoje prace poza granicami kraju, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Austrii, na Węgrzech, w Czechosłowacji, Francji, Danii i Niemczech. Jest współautorem wielkiej, zorganizowanej pod auspicjami UNIMA (Międzynarodowej Unii Lalkarskiej) wystawy polskiej scenografii „Świat polskiej szopki", eksponowanej w wielu ośrodkach w Polsce i za granicą. W obrazach artysty - niezależnie od tego czy jest to malarstwo abstrakcyjne, pejzaże, portrety, akty czy historyczne pastisze - ważny jest nade wszystko kolor, nastrój i poetycka atmosfera, czasem także dowcip i zaskakująca gra skojarzeń. Liczy się proporcja barw i linii, ruch i przestrzeń oraz osobiste doznania w trakcie procesu twórczego.
W Bielsku-Białej indywidualne wystawy prac Andrzeja Łabińca prezentowane były m.in. dwukrotnie w Galerii Bielskiej BWA (1997, 2004) w Bielskim Centrum Kultury (2002), w Muzeum w Bielsku-Białej (2006), w salach Akademii Techniczno-Humanistycznej (2008).
W 2009 roku wystawa scenografii telewizyjnej artysty pokazywana była w Bielsku-Białej w ramach projektu „Bakcyle. Młodzież-Artyści".

Otrzymał wiele odznaczeń, m.in.:

- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 1986

- Dyplom uznania i Nagroda Wojewody Bielskiego za całokształt działalności artystycznej, 1992

- Dyplom uznania i Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej za działalność artystyczną (jubileusz 45-lecia Teatru „Banialuka"), 1992

- Złota Maska - Nagroda Artystyczna za całokształt pracy twórczej a w szczególności za realizację spektaklu „Pory roku", 1993

- IKAR - Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki, 1993

- Dyplom Honorowy Wojewody Bielskiego za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury, 1995

- Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki, 1997

- List Gratulacyjny Prezydenta Miasta Bielska-Białej 1997, 2000

- List Gratulacyjny Ministra Kultury i Sztuki, 2000

- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, 2003

- Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2005

- Srebrny Medal „Gloria Artis", 2007

wróć >>


Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>