3 - 29 września 2009
FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY 2008 / WILDLIFE PHOTOGRAPHER OF THE YEAR 2008
Wystawa 80 fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w znanym, największym na świecie, konkursie fotografii przyrodniczej - "Fotografia dzikiej przyrody 2008"/ "Wildlife Photographer of the Year 2008" - organizowanym rokrocznie od 1964 roku przez "BBC Wildlife Magazine" oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Konkurs ten stał się największym forum fotografów dzikiej przyrody na całym świecie. Na obecną edycję nadesłano ponad 32 tys. zdjęć z 82 krajów całego świata. Wśród konkursowych kategorii znalazły się m.in. zachowanie zwierząt, zagrożona przyroda, zwierzęta w swoim środowisku, podwodny świat, portrety zwierząt, a także dzikie miejsca, twórcze wizje natury oraz kategoria dająca miejsce fotografii artystycznej "Natura w Czerni
i Bieli".
Nagrodę im. Geralda Durrella za zagrożoną przyrodę oraz prestiżowy tytuł "Fotograf Dzikiej Przyrody 2008" otrzymał Amerykanin Steve Winter za zdjęcie "Pantera śnieżna". Fotografia dzikiego kota w nocnej, zimowej scenerii była efektem dziesięciomiesięcznych poszukiwań
i została wybrana spośród wielu ujęć wykonanych na trudno dostępnym wysokogórskim szlaku wędrówek pantery przez zdalnie sterowane aparaty fotograficzne. Zoolog, pisarz
i fotograf Mark Carwardine, przewodniczący jury konkursu tak streścił wybór zwycięzcy konkursu: "W tym uderzającym ujęciu wszystko doskonale się uzupełnia: dramat śniegu, tajemnica ciemności, postać rzadko fotografowanej pantery śnieżnej oraz intrygująca kompozycja". Z kolei zaszczytny tytuł "Młody fotograf dzikiej przyrody 2008" otrzymała Catriona Partiff z Wielkiej Brytanii (kategoria 15-17 lat) za zdjęcie pt. "Show", przedstawiające scenkę przy afrykańskimwodopoju z lwem i żyrafą w roli głównej oraz tłumkiem gapiów (oryksy południowe).
Edycja 2008 okazała się wyjątkowym sukcesem polskich fotografików - wśród laureatów jest aż trzech polskich fotografików: Antoni Kasprzak - zwycięzca w kategorii "Zachowania ptaków" za zdjęcie pt. "Starcie orłów", Piotr Naskręcki (wyróżnienie w kategorii "Portrety zwierząt") i Michał Budzyński (wyróżnienie w kategorii młodzieżowej 15-17 lat). Michał Budzyński, licealista z Bielska-Białej, jest po raz drugi w gronie laureatów konkursu. Rok po roku jurorzy docenili jego ciekawe ujęcia lasu. W edycji 2007 był to las beskidzki, a tym razem jest to fotografia wykonana w Bieszczadach pt. "Ostatnie tchnienie jesieni".
Swój premierowy pokaz wystawa miała w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej jesienią 2008 roku. Od tego czasu wędruje po całym świecie - zawita do pond 60 miast, inspirując widzów do spojrzenia na przyrodę - jej piękno, ale też zagrożenia - bardziej wrażliwym okiem. Organizatorzy obliczyli, iż każdorazowo wystawę ogląda ponad milion osób.
Po raz siódmy wystawa prezentowana jest także w Polsce - pokazuje ją 12 miast.
Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.
Wśród patronów wystawy jest również Związek Polskich Fotografów Przyrody.
Fotorelacja z wernisażu, 3 września 2009
Głównym sponsorem wystawy w Galerii Bielskiej BWA
są Zakłady Tłuszczowe "Bielmar" Sp. z o.o.
wernisaż 3 września, godz. 18.00
wystawa trwa od 3 do 29 września 2009
UWAGA! Wstęp na wystawę będzie bezpłatny dla wszystkich widzów.
W trakcie trwania ekspozycji galeria wydłuża godziny otwarcia: od poniedziałku
do piątku będzie czynna od godz. 8.00 do 18.00.
W soboty i niedziele bez zmian: od godz. 10.00 do 18.00.
W dniach 18 i 24 września galeria nieczynna.
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony