Mural dla Bielska-Białej Leona Tarasewicza


Wywiad z Leonem Tarasewiczem w TV Bielsko

W poniedziałek, 14 grudnia został odsłonięty mural, który na ścianie Centrum Handlowo-Rozrywkowego Gemini Park w Bielsku-Białej stworzył Leon Tarasewicz, jeden z najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich. Odsłonięta została także tablica informująca o nieistniejącej już mozaice Ignacego Bieńka oraz nowo powstałym muralu Leona Tarasewicza.
Organizatorem uroczystości odsłonięcia muralu i tablicy jest Gemini Park - fundator muralu; współorganizatorem Galeria Bielska BWA

 

 

Mural Leona Tarasewicza na ścianie Gemini Park w Bielsku-Białej, 19 paździenika 2009, fot. K. Morcinek

 

________________________________________________________________________

Historia mozaiki Ignacego Bieńka
Mural Leona Tarasewicza - od pomysłu do realizacji

 

Ignacy Bieniek w pracowni Weluxu, 1967, fot. Michał Kliś

Realizacja, którą finansują właściciele Gemini Park, powstaje jako upamiętnienie nieistniejącej już mozaiki Ignacego Bieńka. Ten znany bielski artysta, żyjący w latach 1925-1993, członek słynnej Grupy Beskid, znany był nie tyle z promowania beskidzkiego pejzażu i miejscowych tradycji ludowych, co stawiali sobie za cel malarze z Grupy Beskid, ile z wprowadzania do podbeskidzkiej kultury awangardowych trendów i nowoczesnych rozwiązań formalnych. Dokładnie takie założenia miała mozaika, wykonana w latach 1966-1969 na ślepej ścianie hali maszyn tkalni „Welux" przy ulicy Leszczyńskiej. Ignacy Bieniek nie tylko zaprojektował, ale też osobiście wykonał (z pomocą kilku pracowników fabryki, wśród których był m.in. dzisiejszy profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Michał Kliś) monumentalne, liczące blisko 500 m2 dzieło. Obok kolorowych elementów ceramicznych artysta wykorzystał do jego realizacji kamienie, szkło, piasek, żywicę epoksydową z pobliskich zakładów szybowcowych, nawet kawałki desek i papy. Długa na sto metrów ściana była nie tylko abstrakcyjnym ornamentem, jakich wiele powstało w tym czasie, ale także dziełem narracyjnym; zawierała sceny z tysiącletniej historii Polski oraz przeszłości Bielska-Białej: od pradziejów Słowian, przez wizerunki średniowiecznych wojów, nadanie statutów cechom sukienniczym, po ostatnią wojnę. Mozaika była prawdziwym nowatorskim ewenementem wśród podobnych realizacji w Polsce. Zburzona w 2000 roku, ma obecnie szansę otrzymać godną następczynię: podobnej wielkości ścianę z dziełem współczesnego artysty.

 

Leon Tarasewicz z projektem muralu na ścianę Gemini Park, Galeria Bielska BWA, 2009

Inwestor, Gemini Holding, zwrócił się do władz miasta z prośbą o pomoc w artystycznym „zagospodarowaniu" ściany centrum handlowego. W spotkaniu konsultacyjnym z bielskim środowiskiem plastycznym, na zaproszenie Zastępcy Prezydenta Miasta Bielska-Białej Zbigniewa Michniowskiego, uczestniczyli: prof. Michał Kliś, Jarosław Szpakowicz - prezes bielskiego ZPAP, Lucyna Wylon - artystka, właścicielka Galerii Fraktal, Agata Smalcerz - dyrektor Galerii Bielskiej BWA oraz Jerzy Pieszka - Naczelnik Wydziału Kultury. Grono to optowało za powierzeniem tego niełatwego, ale zaszczytnego zadania artyście, którego ranga i dotychczasowe realizacje w kraju i za granicą gwarantują satysfakcjonujący wszystkich rezultat - Leonowi Tarasewiczowi. Rozmowy z artystą - z upoważnienia Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta, który zaakceptował tę kandydaturę - podjęła dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz.
Galeria pełniła opiekę merytoryczną nad realizacją projektu. Jej związki z Leonem Tarasewiczem sięgają 2000 roku, kiedy artysta stworzył wielkie malowidło na ścianie dolnej sali galerii w ramach projektu "Pomiędzy estetyką a metafizyką". Ten znakomity malarz zasiadał także w jury 38. i 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień". 
Leon Tarasewicz przyjmując zaproszenie, zaprojektował mural, który znakomicie wpisuje się w wyznaczone miejsce, a ponadto nawiązuje do tradycji miasta związanego z przemysłem włókienniczym.

 Mural Leona Tarasewicza w trakcie realizacji, czerwiec 2009  Leon Tarasewicz podczas malowania muralu

"Idący chodnikiem widz lub jadący rowerzysta obserwował będzie zmieniające się kolory malowane długimi, przenikającymi się pasmami. Kolory rozpoczynają się od czystych błękitów, przez brązy i czernie, różne odcienie zieleni i żółcieni, a kończą  się ciepłymi oranżami z akcentem pomarańczowych brązów. Przywołują cztery pory roku i wprowadzają świeży powiew natury w industrialną przestrzeń nowoczesnej architektury" - opisała przesłanie projektu Agata Smalcerz.
Prof. Michał Kliś zauważył : "Leon Tarasewicz odniósł się do historii Bielska-Białej jako miasta włókienniczego: barwne linie na długiej ścianie są jak nitki osnowy, wątek dopisywać będą jego mieszkańcy".

Artysta  pracował podobnie jak Ignacy Bieniek, malowidło wykonał osobiście, korzystając jedynie z pomocy uczniów Liceum Plastycznego - Piotra Szwagrzyka i Krzysztofa Piętki, a w późniejszym etapie także z pomocy studentów Akademii Sztuk Pięknych: Elżbiety Król, Irminy Staś, Zuzanny Ziółkowskiej i Jacka Żwiryna.

 

Leon Tarasewicz przystąpił do pracy nad muralem 11 maja 2009 roku. Pracował pierwsze trzy dni. Następnie  przyjeżdżał do Bielska-Białej w miarę wolnego czasu i zamalowywał według projektu blisko 500 m kw. ściany. Dzieło ukończył 17 października br. Z przyczyn technicznych nie udało się ukończyć muralu do końca września - tak, jak początkowo zapowiadano.

 

Mural Leona Tarasewicza na ścianie Gemini Park w Bielsku-Białej, 19 paździenika 2009, fot. K. Morcinek

 

Leon Tarasewicz podczas pierwszego etapu realizacji muralu, 11 - 13 maja 2009 (fotorelacja)

Konferencja prasowa Leona Tarasewicza, 13 maja 2009 (fotorelacja)

Leon Tarasewicz w Bielskiej Telewizji Internetowej, 15 maja 2009

Fotorelacje z kolejnych etapów realizacji muralu

Finał (17 października 2009)

Konferencja prasowa i uroczyste odsłonięcie muralu i tablicy (14 grudnia 2009)

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>