Fotografia przyrodnicza
Fotorelacja z wernisażu >>
_______________________________________________________________
Wystawa ponad 100 fotografii przedstawiających piękno dzikiej przyrody i bioróżnorodność przyrodniczą świata i Polski, a zwłaszcza regionu Śląska, który jest przedstawiany w największej ilości prac. Wśród nich są piękne fotografie wykonane w zielonych zakątkach Śląska. m.in. w rezerwatach przyrody „Las Murckowski" czy też „Łężczok" w powiecie raciborskim, oraz w Zespole przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Zdjęcia te uzmysławiają, jak wielka jest bioróżnorodność województwa śląskiego, wciąż kojarzonego raczej z obrazami kominów i hałd.
Tytuł wystawy „Żywy album przyrody" nie jest przypadkowy; użyta w tytule gra słów jest celowa i informuje o tym, że wszystkie prezentowane sceny są rejestracją naturalnych momentów życia przyrody. Ujęcia te ukazują piękno przyrody, zachęcając do częstszego i świadomego z nią kontaktu, ale także do szanowania jej praw, a podczas fotografowania - do etycznego zachowania.
Zdjęcia przedstawiają wybrane ekosystemy: wodę, łąkę, las, góry niskie, góry wysokie, miasto. Dodane do zdjęć opisy wykonane przez fotografów, dotyczące miejsca wykonania zdjęcia, wybranego obiektu flory i fauny uwiecznionego na fotografii, a także sytuacji, w jakiej znalazł się autor i jego emocji, podkreślają edukacyjny charakter wystawy.
Autorami zdjęć jest 36 śląskich fotografów przyrody, zrzeszonych w Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Połączenie doświadczenia, umiejętności fotografowania przyrody, a także wiedza o dziedzinie, w której specjalizują się poszczególni autorzy sprawiają, iż wystawa posiada wysokie walory estetyczne i edukacyjne. Wielu śląskich fotografików uczestniczyło w kolejnych edycjach prestiżowego londyńskiego konkursu i wystawy, która obiegała świat: Wildlife Photographer of the Year*, kilku trafiło do finału zdobywając wyróżnienia i nagrody.
Nieprzypadkowo autorzy wystawy przytoczyli w jej opisie motto zaczerpnięte z przemyśleń wybitnego naukowca, odkrywcy fundamentalnych prac rządzących wszechświatem, noblisty, Alberta Einsteina: „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz".
Organizatorem wystawy jest Okręg Śląski Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Wystawa trwa od 7 kwietnia do 13 maja 2018 roku.
Na wystawę wstęp wolny.
Więcej zdjęć i informacji na stronie Okręgu Śląskiego ZPFP >>
______________________________________________________________
Plastyczne przedstawienia zwierząt - warsztaty artystyczne
W czasie trwania wystawy galeria zaprasza na warsztaty artystyczne podczas których uczestnicy będą tworzyć wizerunki i wyobrażenia dzikich zwierząt, wykorzystując wiele ciekawych technik plastycznych.
Więcej o warsztatach >>
_____________________________________________________________
W cyklu Sztuka w moim życiu
Spotkanie z Jerzym Stasiakiem - fotografikiem, członkiem Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Czwartek, 19 kwietnia, godz, 12.15 (wstęp wolny)
______________________________________________________________
* „Wildlife Photographer of the Year"/ „Fotografia dzikiej przyrody"
Po raz pierwszy w kilkunastoletniej historii prezentowania w Polsce - także w Galerii Bielskiej BWA - tej znanej wystawy, organizowanej przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, w 2018 roku nie zobaczymy aktualnej edycji wystawy Wildlife Photographer of the Year 2017 w polskiej wersji tekstowej. Nie zostały zakupione prawa do polskiej edycji.
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony