Marcin Zawicki - WIELKA KRONIKA

Wystawa do 2 kwietnia
____________________

English version

Fotorelacje >>

Film z wystawy >>


__________________________________________________________

Wystawa prezentująca najnowsze obrazy Marcina Zawickiego, artysty związanego z Gdańskiem i tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych. W "Wielkiej Kronice" zobaczymy kolejne martwe natury tworzone w charakterystyczny dla artysty sposób, który tak określił Stach Szabłowski:

"Z nieskończonych możliwości, jakie oferuje artyście sztuka, Zawicki wybiera restrykcyjnie zawężony wycinek: martwe natury na temat własnoręcznie skonstruowanych makiet sztucznej natury. Ta dobrowolna rezygnacja praktycznie ze wszystkiego wygląda na obłęd, ale w tym szaleństwie jest metoda. Zakreśliwszy raz granice tego klaustrofobicznego terytorium, artysta zapełnia je szczelnie malarskimi konceptami, komplikuje pozornie tylko ograniczoną formułę, rozszerza ją od środka, mnoży wariacje, każdy obraz wnosi do tego dyskursu coś nowego, każdy go wzbogaca". (Stach Szabłowski, „Ogród nieistniejący ale przedstawiony, czyli obecność malarstwa w obrazach Marcina Zawickiego" w katalogu wystawy „Marcin Zawicki. Coś dziwnego tu się zbliża", Miejski Ośrodek Sztuki, Galeria BWA, Gorzów Wielkopolski, 2016)

 

 

Marcin Zawicki, bez tytułu, 2017, 120 x 160 cm

 

Marcin Zawicki, Znajomi znad morza, Wrocław, 2016. Fot Michał Szymończyk

 

znajomi znad morza, (widok wystawy), Wrocław, 2016. Fot Michał Szymończyk 1

 

Marcin Zawicki, Radziecki eksperyment, 2017, olej na płótnie, 130 x 180 cm

 

Marcin Zawicki, bez tytułu, z cyklu Homoiomerie, 2016, olej na płótnie, 200 x 160 cm

 

"„Wielka Kronika" to premierowa odsłona moich najnowszych obrazów, wzbogacona o kilka prac z serii „Homoiomerie" oraz dopełniające całości obiekty przestrzenne.
Oś wystawy stanowi problem materii i jej przeobrażeń: zagadnienie rzeczywistości widzialnej i jej relacji do świata fizycznego; prawda zawarta w reprezentacji. Alchemiczne przeistoczenia, próba zapanowania nad materią, zrozumienia i powtórzenia zasad, które z perspektywy nauk przyrodniczych, widziane oczami świata i konstytuującej je „natury rzeczy", są regułami prostymi, najbardziej oczywistymi. Oczekiwany awans ołowiu na drogocenne złoto zdaje się być na wyciągnięcie ręki, jednak im bliżej sukcesu, tym blask rezultatu (drogocenny kruszec) zdaje się blednąć na rzecz istoty samego procesu transmutacji. Bo jeśli ta, to i każda inna przemiana zdaje się być możliwa.
Cudowne przeistoczenie obrazu jest zaklęte w pierwszym dotyku pigmentu na jego białej powierzchni. W jednej chwili prostokąt, figura dwuwymiarowa, przeistacza się w formę przestrzenną: otwiera do wewnątrz i na zewnątrz. Finestra aperta zagląda w głąb siebie, a wektor pigmentu w kierunku oka patrzącego. Obraz - przedmiot, nabywszy siłę reprezentacji, odnosi się poza siebie: w tej chwili staje się przezroczysty. Znika. Czary.
Narracja obrazu nie jest nigdy linearna. Malarstwa nie można czytać tak, jak czyta się powieść.
Wielowymiarowa siatka współzależności jest rozpięta także pomiędzy poszczególnymi obrazami; ich całymi światami i najdrobniejszymi detalami. „Wielka Kronika" to opowieść o materii i ruchu, stawaniu się i entropii. Historia pewnego zamkniętego układu, niewielkiego uniwersum rządzącego się nie do końca jasnymi zasadami, których logika - czytelna w obrazach - przysparza spore trudności przy próbie zwerbalizowania.
Chaos materii, erupcja budulca widzialności zastyga, porządkuje się w formy, żeby za chwilę rozpuścić się ponownie w wielkim potopie oczyszczającym niedoskonały świat przed kolejną próbą znalezienia regulującej zasady.

(Uwaga! Niektóre z prezentowanych zjawisk zaistniały na poziomie subatomowym)".

Marcin Zawicki

____________________________________________________________________

Marcin Zawicki, fot. Michał Szymończyk

Marcin Zawicki - urodzony w 1985 roku w Szczecinie. Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2010 roku. Pracuje jako asystent na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni, gdzie w 2015 roku obronił doktorat z wyróżnieniem.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, oraz instalacjami przestrzennymi. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury (2011). Dwukrotny laureat Nagrody Rektora ASP (2013, 2015). Nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2016 w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna. Prace w kolekcjach prywatnych oraz kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od 2015 reprezentowany przez Galerię m². Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Laureat wielu konkursów, m. in. Nagrody Rektorów ASP w konkursie „Najlepsze Dyplomy ASP w Polsce w 2010"; Nagrody specjalnej w 7. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2010); wyróżnienia jury na 41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2013; wyróżnienia Pisma Artystycznego „Format" w 10. Konkursie Gepperta (2011).

Autor wystaw indywidualnych, m.in. „Gesty" w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia Warszawa (2017) oraz „Zarodki" w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu; „Homoiomerie" (Warsaw Gallery Weekend) w Galerii m² w Warszawie; „Coś dziwnego tu się zbliża" w Miejskim Ośrodku Sztuki, Galerii BWA w Gorzowie Wielkopolskim; „Marcin Zawicki. Malarstwo" w Teatrze Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem (2016); a także kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Uczestnik wystawy finałowej 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 w Galerii Bielskiej BWA.

Obrazy prezentowane na wystawie "Wielka Kronika" Marcin Zawicki zrealizował ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

Wystawa trwa od 2 marca do 2 kwietnia 2018 roku.

Więcej informacji prac na stronie artysty >>

______________________________________________________________

W mediach o wystawie:

Łukasz Karkoszka, Naturalnie piękne obrazy na trzech wystawach w bielskiej BWA. Gazeta Wyborcza. Bielsko-Biała, 28.02.2018 >>

Wielka Kronika Marcina Zawickiego, O.pl Polski Portal Kultury, 2.03.2018 >>

Tracąc trzeci wymiar, Kronika Beskidzka, 8 marca 2018, str. 24 (pdf.>>)

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>