Klubokawiarnia Aquarium
26 września - 5 listopada
_____________________________________________________________________
„Fotograficzne urywki" - wystawa wybranych fotografii z bogatej spuścizny zmarłego niedawno artysty fotografika Andrzeja Baturo (16.05.1940-9.06.2017) - wybitnego przedstawiciela polskiej fotografii reportażowej.
W latach 70. XX wieku artysta zasłynął cyklami czarno-białych zdjęć, które wpisały jego twórczość w nurt fotografii socjologicznej i tzw. czarnego reportażu. Dokumentował w sposób intrygujący i przejmujący swoje czasy, ludzkie przywary, radości i smutki oraz absurdy systemu komunistycznego, w którym przyszło mu żyć. W latach 70. XX wieku jego zdjęcia i fotoreportaże prasowe umieszczane w ważnych wówczas tytułach w Polsce, m.in. „itd.", „Razem", „Polityka".
Andrzej Baturo nigdy nie przestał interesować się fotografią socjologiczną, choć w kolejnych okresach swojej twórczości poświęcił się głównie fotografii pejzażowej, przede wszystkim fotografii górskiej - w której był także mistrzem - a także działalności wydawniczej i organizacji ważnych wydarzeń fotograficznych. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, wiceprzewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie.
W ostatnich latach artysta pochłonięty był organizowaniem w Bielsku-Białej kolejnych edycji międzynarodowego Foto Art Festivalu - biennale fotografii światowej, którego był współtwórcą wespół z żoną Inez Baturo, artystką fotografikiem, kuratorką Galerii Fotografii B&B, prowadzonej przez oboje artystów. Andrzej Baturo był fundatorem i wieloletnim prezesem Fundacji Centrum Fotografii, która organizowała festiwal wspólnie z Gminą Bielsko-Biała. Był dobrym duchem festiwalu, specjalistą od spraw „niemożliwych do załatwienia", autorytetem dla młodych adeptów fotografii i szeregów wolontariuszy, którzy pomagali w organizacji FAF.
Od tegorocznej, siódmej edycji, Foto Art Festival nosić będzie imię Andrzeja Baturo,
Wystawa „Fotograficzne urywki" jest wystawą towarzyszącą 7. Foto Art Festivalowi im. Andrzeja Baturo.
Wyboru zdjęć na wystawę dokonała Inez Baturo.
„Fotografię wymyślono po to, by dokumentowała rzeczywistość społeczną. Z czasem jednak fotografia socjologiczna została nobilitowana do rangi sztuki, a fotoreportaż stał się dziełem sztuki, podobnie jak literaturą są reportaże Krallówny czy Kapuścińskiego. Bliskie są mi obie dziedziny. I właściwie nigdy nie byłem pewien, czy bliższe jest mi bycie dziennikarzem czy artystą. W każdym razie w latach 70., jako młodzi ambitni fotoreporterzy skupieni wokół pisma „itd.", nie mieliśmy wątpliwości co do wartości fotoreportażu i przebojem wdzieraliśmy się do ZPAF i do galerii sztuki. Sprzyjali nam zaprzyjaźnieni redaktorzy: Krzysztof Mroziewicz i Zdzisław Pietrasik. Byli w naszym gronie fotoreporterzy: Sławek Biegański, Krzysztof Barański z mojego pokolenia i nieco młodsi: Tomek Tomaszewski i Maciek Osiecki".
Andrzej Baturo, "50 lat z fotografią", 2014, Galeria Bielska BWA
_________________________________________________________________
Andrzej Baturo urodził się 16 maja 1940 roku w Wilnie, zmarł 9 czerwca 2017 roku w Bielsku-Białej. Artysta fotografik, kurator Galerii Fotografii B&B, fundator i wieloletni prezes Fundacji Centrum Fotografii, organizator polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych, rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki ds. fotografii artystycznej. wieceprzewodniczący Rady Artystycznej Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików.
Czytaj całość >>
_______________________
Fotoreportaże Andrzeja Baturo, obok zdjęć m.in. Sławka Biegańskiego, Krzysztofa Barańskiego, Stanisława Cioka, znalazły się na tegorocznej głośnej czasowej wystawie pt. „Fotoreporterzy" w Muzeum Fotografii w Krakowie, poświęconej jednemu z najważniejszych zjawisk w historii fotografii - polskiemu reportażowi z lat 70. i 80. XX wieku.
Wystawa prezentuje zdjęcia 11 znakomitych fotoreporterów, których prace zaliczane są do najlepszych obrazów światowej fotografii humanistycznej.
Czytaj więcej o wystawie „Fotoreporterzy" w Muzeum Fotografii w Krakowie (16.07-27.10.2017) >>
Wystawa "Fotograficzne urywki", prezentowana w Klubokawiarni Aquarium, trwa od 26 września do 5 listopada 2017 roku.
_______________________________________________________________
Więcej o artyście i jego wystawie monograficznej „50 lat z fotografią" w Galerii Bielskiej BWA (2014), zdjęcia, fotorelacje, informacje, filmy i nagrania ze spotkania autorskiego na stronie Galerii Bielskiej BWA >>
Więcej o artyście na stronach galerii >>
Czytaj o albumie „50 lat w fotografią" >>
Więcej o artyście i Fot Art Festivalu >>
_______________________________
Klubokawiarnia Aquarium
Wystawa trwa od 26 września do 5 listopada 2017 roku.
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony