Po drugiej stronie (lustra)” / Na druhé straně zrcadla - wystawa prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Czechach

Regionalna Galeria sztuki w Igławie/ Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě - maj 2017

Galeria sztuki w Zlinie/Krajské galerie výtvarného umění w Zlinie - sierpień, wrzesień 2017

English version


_____________________________________________________________________________________

Latem 2017 roku Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA wędruje po Czechach. Wystawa pt. „Po drugiej stronie (lustra)" / Na druhé straně (zrcadla)", złożona z siedemdziesięciu obrazów powstałych po 2000 roku, prezentowana była w maju w Regionalnej Galerii Sztuki w Igławie (Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě), a w sierpniu i wrześniu zagości w Zlinie, w Krajské galerie výtvarného umění, jako wystawa towarzysząca ważnemu przeglądowi współczesnej sztuki czeskiej pod nazwą Nový zlínský salon 2017. Tegoroczny temat salonu został sformułowany pod hasłem „Jak vypadá současný obraz?" / „Czym jest współczesny obraz?"; bielska kolekcja odpowiada na to pytanie opierając się na malarstwie polskich artystów.

Wystawa prezentuje fragment Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, skupiając się na malarstwie po 2000 roku. Galeria w Bielsku-Białej znana jest z promowania tego nurtu sztuki, przede wszystkim za sprawą Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Dzięki istniejącemu nieprzerwanie od 1962 roku konkursowi można w tym mieście, co dwa lata jesienią, zobaczyć jak wygląda współczesne malarstwo w Polsce. Także w kolekcji bielskiego BWA malarstwo jest nurtem wiodącym, a znaczącą jego częścią są prace nagrodzone w konkursie Bielska Jesień.
Kilka wybranych do wystawy wątków rozwija główny temat, który z jednej strony nawiązuje do słynnej powieści Lewisa Carrolla ("Za zrcadlem") i jej surrealistycznych odniesień, a z drugiej - do pojęcia lustra jako symbolicznego portretu czy autoportretu. Jednocześnie prezentacja sztuki stworzonej przez artystów jednego kraju w kraju sąsiednim jest takim spojrzeniem na drugą stronę, próbą zrozumienia i poznania spraw, którymi zajmują się młodzi zwykle ludzie. Autorzy prezentowanych prac to pokolenie urodzone w latach 70., 80. i 90. XX wieku, z wyjątkiem kilkorga artystów urodzonych w latach 50. lub 60.
Prezentowane obrazy odnoszą się do takich problemów, jak ciało, uczucie, płeć, rytuał, twórczość, konsumpcja, transcendencja, wszechświat. Większość z nich to prace figuratywne, wielobarwne, ale wśród nich spotkać można dzieła abstrakcyjne.

W wystawie biorą udział m.in.: Tamara Berdowska, Beata Ewa Białecka, Rafał Borcz, Andrzej Cisowski, Martyna Czech, Jan Dziaczkowski, Michał Gątarek, Bożena Grzyb-Jarodzka, Paweł Hajncel, Bartłomiej Jarmoliński, Paweł Jarodzki, Ewa Juszkiewicz, Bartosz Kokosiński, Dominika Kowynia, Tomasz Kręcicki, Robert Maciejuk, Jarosław Modzelewski, Paweł Matyszewski, Małgorzata Rozenau, Wilhelm Sasnal, Ewa Skaper, Leon Tarasewicz, Jerzy Truszkowski, Andrzej Wasilewski, Karolina Zdunek.
Wśród kilkudziesięciu obrazów pojawia się wideoinstalacja Sławomira Rumiaka, stanowiąca kontrapunkt dla tradycyjnych technik olejnych na płótnie.

Agata Smalcerz

 

Rafał Borcz, Brzozy, 2011, olej, płótno

 

Jan Dziaczkowski, Śniadanie mistrzów, 2009, olej, płótno

 

Malwina Rzonca, Autoportret Durga, 2008, akryl, hologramy

 

Małgorzata Rozenau, The End, 2011, akryl, olej, płótno

Zapraszamy na wernisaż do galerii sztuki w Zlinie 27 lipca br.

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>