Klubokawiarnia Aquarium (do 26 kwietnia)
fotorelacja >>
________________________________________________________________________
Na wystawie prezentowane są prace ilustratorskie Amadeusza Popka z lat 2004-2017, wykonane piórkiem, a także w technikach serigrafii i akwaforty. Tytuł „Opowieści z pogranicza światów" odzwierciedla nie tylko tematykę, ale samą ideę twórczości lubelskiego artysty. Amadeusz Popek czerpie motywy z natury i przetwarza je, tworząc zaskakujące narracje, nieco odrealnione krajobrazy, czasem hermetyczne światy. Widz czuje się zaproszony do zgłębiania tych - posiadających charakterystyczny klimat - wizji.
Amadeusz Popek - urodzony w 1977 roku w Lublinie. Studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Zakładzie Grafiki Warsztatowej prof. Zdzisława Niedźwiedzia oraz w Zakładzie Malarstwa u prof. Mieczysława Hermana w 2002 roku. Od 2006 roku związany z macierzystą uczelnią; doktoryzował się w 2013 roku. Od 2002 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się grafiką warsztatową oraz projektową, specjalizuje się w serigrafii oraz technikach metalowych, takich jak akwaforta i akwatinta. Jest autorem wielu prac z zakresu ilustracji, m.in. ilustracji tomiku wierszy ks. Jana Twardowskiego „Odszukany w cieniu" oraz projektu okładki i ilustracji do tomiku Juliana Kawalca „Kochaj mnie za nic".
Brał udział w 27 wystawach indywidualnych oraz w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace w zbiorach Galerii Centrum w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych.
O artyście napisali:
"(...) W pracach Amadeusza Popka zderzają się dwa sposoby figuracji. Jeden - to układy płaszczyzn i perspektyw porządkujące obraz, drugi - to rozmaite figury obłe, organiczne, fantastyczne, wykwitające na tle wspomnianej przestrzeni. Te dwie figuracje to inaczej dwa porządki, dwie różne konceptualizacje obrazu, podobne do dwóch światów, jakie w nas rozchodzą się nieustannie - ten z dzieciństwa i ten z dorosłości zbliżającej nas do śmierci".
Grzegorz Józefczuk, „Gazeta Wyborcza", 16.06.2009
"(...) Stworzony przez niego świat bardziej od surrealizmu przypomina bajkę - z nosorożcami, ptakami, rybami, pingwinami i kogutami. Przyroda jest dla niego równie ważna jak geometria - trochę sadystyczna: fragmenty głów, sylwetek, kawałki owadów przecinają ostre trójkąty, spiczaste łuki, precyzyjnie i co do milimetra odmierzone linie. Ani centymetra przestrzeni nie pozostawia samej sobie. Ułożone w zebrę pasy sąsiadują z zygzakami, spiralami, mniej i bardziej określonymi kształtami. Nie boi się przegadania. - Staram się dokładnie przerobić rzeczywistość. Detale, szczegóły są bardzo ważne, mają działać na wyobraźnię. Niektórzy odbiorcy dopiero po kilku dniach radzą sobie z rozszyfrowaniem treści, które ukryłem. To jest zupełnie celowe - tłumaczy. Niektóre jego prace niebezpiecznie zbliżają się do granicy przeładowania, ale ostatecznie jej nie przekraczają. Dzięki różnorodności kreski, Amadeusz Popek stwarza wrażenie świata oglądanego przez lupę, którego skomplikowane tkanki dziwnym trafem pozostają ze sobą w harmonii".
Sylwia Hejno, „Bajka z rybią głową", „Kurier Lubelski", 17.06.2009
Czas trwania wystawy: 6 - 26 kwietnia2017 roku.
_____________________________________________________________________
W mediach o wystawie:
TVP Kultura, Informacje Kulturalne 19.04.2017, "Nowości w Galerii Bielskiej BWA", reporterzy: Ireneusz Kaznocha, Kazimiera Szczuka-Niezabitowska (emisja 2'43''-5'07'') >>
TVP Katowice, "Z kulturą", realizacja: Ireneusz Kaznocha, emisja: 15.04.2017 (od 6'19'') >>
"Żółw i erotyka", Kronika Beskidzka", 4 maja 2017, s.29 (pdf.>>)
Łukasz Karkoszka, "W stronę natury. Dwie wystawy w BWA", Gazeta Wyborcza. Katowice, 18.04.2017, s. 6 (pdf. >>)
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony