6 kwietnia - 7 maja 2017
fotorelacja z wernisażu >>
_____________________________________________________________________________
Wystawa pt. „Usłyszeć Ziemię" prezentuje projekt dotyczący konstruowania ceramicznych obiektów dźwiękowych. Projekt został zrealizowany na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wzięli w nim udział wykładowcy i studenci Instytutu Sztuki oraz Instytutu Muzyki, skupiając swoją uwagę na niekonwencjonalnych cechach wypalonej gliny, na jej właściwościach akustycznych - na brzmieniu. Dzięki zaproszonym artystom, którzy zechcieli wyrazić swój komentarz, wystawa przekształciła się w instalację łączącą w specyficzny sposób obiekt, obraz i dźwięk.
dr hab. Małgorzata Skałuba-Krentowicz
Wystawa w Bielsku-Białej stała się kolejnym ciekawym wydarzeniem artystycznym w historii projektu Akademia Dźwięków Ziemi, zrealizowanego przez cieszyńskich pedagogów i studentów. W 2015 roku Uniwersytet Śląski w Katowicach wydał publikację pod redakcją Małgorzaty Skałuby-Krentowicz pt. „Usłyszeć Ziemię". Jest to opracowanie podsumowujące dorobek projektu Akademia Dźwięków Ziemi. Natomiast w tym roku mija 10 lat od jego rozpoczęcia, a miejscem w którym zaplanowano ten mały jubileusz jest właśnie Galeria Bielska BWA.
Ważne jest to, iż bielska prezentacja nie jest li tylko wizualno-dźwiękową ilustracją podsumowującą projekt - jest to kolejna odsłona projektu, potencjału, jaki w nim tkwi.
Zaprezentowane zostały również nowe obiekty dźwiękowe w trochę innej niestandardowej odsłonie. Ich autorami są Małgorzata Skałuba-Krentowicz, Katarzyna Handzlik-Bąk, Daniel Badura oraz studenci II roku Edukacji Artystycznej Instytutu Sztuki. Nowymi uczestnikami projektu są artyści graficy: Krzysztof Kula z Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie oraz gościnnie Grzegorz Banaszkiewicz, związany z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie.
Krzysztof Gawlas - kompozytor, autor warstwy dźwiękowej wystawy - tym razem zaproponował formę interaktywnego utworu muzycznego, wykorzystującego zarówno instrumenty wchodzące w skład wystawy, jak i komputerowe przetworzenia ich zarejestrowanych dźwięków. Częściowo improwizowana forma utworu, autorstwa Krzysztofa Gawlasa, została stworzona w celu prezentacji unikalnego brzmienia ceramicznego instrumentarium. Przetworzenia pozwalają na przekroczenie bariery realności, jak również wydobycie elementów brzmieniowych niedostępnych słuchaczom w bezpośredniej relacji akustycznej.
Na instrumentach ceramicznych grali: Paulina Bielesz, Karol Pyka, Marcin Żupański, Wojciech Golec i Krzysztof Gawlas.
Dolna sala galerii przekształciła się w trakcie wernisażu w Synestetyczną Salę Koncertową Dźwięków Ziemi.
Kurator wystawy - Małgorzata Skałuba-Krentowicz.
Czas trwania wystawy: 6 kwietnia - 7 maja 2017 roku.
Więcej o konstruowaniu instrumentów ceramicznych i historii projektu Akademia Dźwięków Ziemi w tekście Małgorzaty Skałuby-Krentowicz >>
__________________________________________________________________________
Koncerty edukacyjne „Dźwięki Ziemi"
Galeria Bielska BWA, poniedziałek, 10 kwietnia 2017 roku godz. 8.30, 9.30, 10.45, 12.00
Wystawie towarzyszy cykl koncertów edukacyjnych w wykonaniu wykładowców Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Artystyczny w Cieszynie.
Prezentowane utwory są autorskimi kompozycjami, a także opracowaniami związanymi z nurtem muzycznym World Music. Materiałem wyjściowym do przetworzeń stała się muzyka etniczna Karpat, tworzona przez różne narodowości i grupy etniczne.
Koncerty prowadzi Urszula Mizia.
Muzycy:
Marcin Żupański - klarnet basowy, saksofony, elektronika
Wojciech Golec - akordeon, elektronika
Karol Pyka - perkusyjne i dęte instrumenty ceramiczne
Krzysztof Gawlas - interaktywny utwór muzyczny, elektronika
________________________________________________________________
W mediach o wystawie:
Małgorzata Skałuba-Krentowicz, Usłyszeć Ziemię, Gazeta Uniwersytecka UŚ, nr 8, maj 2017 (pdf. >>)
„Usłyszeć Ziemię", relacja z wystawy na kanale UŚ TV >>
TVP Kultura, Informacje Kulturalne 19.04.2017, "Nowości w Galerii Bielskiej BWA", reporterzy: Ireneusz Kaznocha, Kazimiera Szczuka-Niezabitowska (emisja 2'43''-5'07'') >>
Odkrywanie sztuki przez dotyk i dźwięk, Telewizyjny Magazyn Ratuszowy, realizacja: Ryszard Wesołowski, publikacja: 24.04.2017 (od 2 min 30 sek.) >>
TV Regionalna, "Usłyszeć Ziemię", realizacja: Marcin Szendoł, emisja: 18.04.2017 >>
TVP Katowice, "Z kulturą", realizacja: Ireneusz Kaznocha, emisja: 15.04.2017 (od 6'19'') >>
Łukasz Karkoszka, "W stronę natury. Dwie wystawy w BWA", Gazeta Wyborcza. Katowice, 18.04.2017, s. 6 (pdf. >>)
Magdalena Nycz "Dźwięki (nie) z tej ziemi", Kronika Beskidzka, 20.04.2017, s. 29 (pdf. >>)
"Relacje Interpretacje", Rozmaitości, Nr 2 (46), czerwiec 2017, s. 34 (pdf. >>)
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego, Wystawa "Usłyszeć Ziemię", realizacja: Michał Kurka, Jacek Wolnarek, emisja: 27.04.2017 >>
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony