Fotorelacja z wernisażu >>
Wystawa prac z najnowszego malarskiego cyklu Bartłomieja Otockiego, zatytułowanego „Zostało mniej czasu, niż się wydaje", którego głównym przesłaniem jest wyrażenie instynktownego niepokoju dotyczącego egzystencji i jej kresu, a przede wszystkim przyszłości oraz zagrożeń, jakie niesie - realnych i wyimaginowanych. To indywidualne przeczucie wrażliwego człowieka, który widzi więcej, artysta przedstawia w wysmakowanych malarskich wizjach.
„Kiedy dokładnie następuje ten moment, w którym orientujemy się, że coś jest nie tak? Ile czasu mija do uświadomienia sobie nieuchronności nadchodzących wydarzeń? Jak smakują chwile, które są już naprawdę ostatnie? Często proces narastania zagrożeń postępuje niezwykle subtelnie. Przez długi czas tylko nieliczni, ci bardziej wrażliwi i czujni, widzą pojedyncze symptomy katastrofy. Kiedy jednak dynamika wydarzeń przekroczy punkt krytyczny o ocalenie jest bardzo trudno. Początek umyka uwadze większości, bo niekoniecznie musi mieć wyrazistość rasistowskiego linczu czy impet giełdowego krachu. Po latach, czytając historyczne podręczniki, zadajemy sobie pytanie: jak to możliwe, że byli ślepi na oczywiste zagrożenia? Dlaczego nie uciekali?
Instynktowny niepokój dotyczący naszej przyszłości, to główny powód powstania cyklu prac pt. „Zostało mniej czasu, niż się wydaje". Przybiera on formę mniej lub bardziej surrealnej wizji, w której przeplatają się rzeczywiste i - być może - urojone zagrożenia. Chronologiczna sekwencja wydarzeń jest trudna do ustalenia - niektóre z obrazów to zaledwie przebłyski tego, co nastąpi już po katastrofie. Nie wynika z nich jednak, że to właśnie ludzie będą świadkami tych wydarzeń".
Bartłomiej Otocki
Bartłomiej Otocki - urodzony w 1978 roku w Łodzi. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Hungera na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2003); doktorat na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2011); habilitacja na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2014). W latach 2003-2012 asystent, następnie adiunkt w pracowni malarstwa i rysunku na Wydziale Tkaniny i Ubioru łódzkiej ASP. Od 2012 roku prowadzi Pracownię Obrazu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, od 2014 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
Malarz i fotograf, kurator, juror konkursów malarskich. Autor m.in. cykli prac: „Portrety pamięciowe", „Alchemia Iluzji", „Czy jest bezpiecznie/Is it safe?" i „Yang!". Uczestnik ponad 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Nagrodzony i wyróżniony m.in. na III Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg" w Szczecinie - nagroda w postaci zakupu dzieła do kolekcji szczecińskiej Zachęty, nagroda w postaci wystawy indywidualnej; Nagroda Rektora ASP za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne w roku akademickim 2011/2012; wyróżnienie regulaminowe, wyróżnienie pisma „OBIEG" na 38. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2007" w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.
Wystawa trwa od 3 lutego do 5 marca 2017 roku.
Więcej na stronie internetowej artysty >>
UWAGA! Wystawa będzie niedostępna dla zwiedzających w czwartek, 23 lutego. Za utrudnienia przepraszamy.
___________________________________
Patronat medialny
__________________________________
W mediach o wystawie:
TVP Katowice, program "Z kulturą", prowadzenie Marianna Duffek, redakcja materiału Ireneusz Kaznocha, emisja 18.2.2107, od 19'54" >>
Wystawa Bartłomieja Otockiego, Serwis telewizyjny ratusza, Bielsko-Biała, red i real. Ryszarde Wesołowski, publikacja 13.2.2017, od od 10'42" >>
Łukasz Karkoszka, "Malarskie wizje i wizualna cielesność", Gazeta Wyborcza. Katowice, Bielsko-Biała, środa, 15 lutego 2017, s. 5 (pdf.>>)
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony