Urodzony w 1964 roku w Krośnie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z rzeźby pod kierunkiem prof. Antoniego Hajdeckiego (1988); dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Janiny Kraupe-Świderskiej (1991).
W latach 1988 -2015 brał udział w ok. 100 wystawach zbiorowych oraz 15 indywidualnych; ostatnio: „Skulpturen im Dialog", Galerie K, Staufen, Niemcy (2011); „X". Obiekty i rentgenogramy w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2013), „X2" w Galerii Pryzmat w Krakowie (2015), „X1" w Galerii XX1 w Warszawie (2016).
Od 2001 roku uczestnik sympozjów organizowanych przez Bożenę Kowalską dla artystów posługujących się językiem geometrii w Orońsku, a następnie w Radziejowicach. Otrzymał m.in. stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, II Nagrodę - Sztuka dwóch czasów, Muzeum Narodowe w Gdańsku. Prace Leszka Oprządka znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum w Bochum, Galerii Studio w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Radomiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia" w Radomiu i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Artysta w tworzonych przez siebie obiektach zajmuje się relacją wnętrza i zewnętrza, odniesieniami pomiędzy bytem ujawnionym a tym, co ukryte. Przestrzeń wewnętrzną swoich obiektów traktuje jako tajemnicę, którą bada, wykorzystując do tego celu promienie X (Roentgena), a ostatnio tomografię komputerową. Efekt tych działań w postaci lightboxu z kliszą rentgenowską lub tomografowego wydruku zestawia z poddawaną tym zabiegom rzeźbą. Jego prace składają się z dwóch ściśle zespolonych elementów: ceramicznego, betonowego lub gipsowego obiektu i zdjęcia ujawniającego jego wewnętrzny kształt. Początkowo artysta tworzył ażurowe struktury ceramiczne, chowając jedną w drugiej, uwidaczniając tylko częściowo formę wewnętrzną. Od 1996 roku, kiedy zastosował dla swoich artystycznych działań technikę zdjęć rentgenowskich, całkowicie zamyka formę, pozwalając na ujawnienie jej tajemniczej zawartości jedynie w pojedynczym lub całej serii zdjęć. Ważną rolę w twórczości artysty spełnia warsztat, technologia i użyty materiał.
Grażyna Cybulska
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony