25 maja - 19 czerwca 2016
Fotorelacja z wernisażu >>
Fotokast z wernisażu >>
________________________________________________________________________________
Wystawa najnowszych obrazów Artura Trojanowskiego pt. "Emanacje" jest efektem poszukiwań i inspiracji artysty w dziedzinie malarstwa pejzażowego, ukazuje odchodzenie twórcy od tradycyjnych form przedstawiania otoczenia, proponując ciekawe, bardzo osobiste, obcowanie z formą obrazu - pełnego nieostrych kształtów, z zawartą w nim pulsującą, narzucającą pewien rytm energią, obrazu będącego bardziej powidokiem niż fragmentem konkretnej rzeczywistości.
- „Ta przypominająca grafikę komputerową technika malarska zastosowana w „Emanacjach" daje efekt pikselozy, przypadkowej nieostrości. To, co widzimy, jest elementem percepcyjnej gry, w której coś zostaje jednocześnie ujawnione (w kształtach przypominających czasem realne przedmioty) i ukryte dla odbiorcy w sekwencjach barwnych plam i obłych konturów. Plamy rozwarstwiają się, sprawiają wrażenie pozostających w ruchu, wyłaniających coś poza dwuwymiarową przestrzenią blejtramu, zatrzymanych w procesie stawania, przeobrażania się, czy też nieustającej tytułowej emanacji. Czasem wyłaniają się z nich pewne formy solarne i lunarne, pierwotne symbole typowe dla kultur tradycyjnych, wskazujące na tkwiące w nas atawizmy, wrażenia i stany wspólne nam wszystkim niezależnie od doświadczenia, wiedzy i kontekstów, które ukształtowały naszą wrażliwość. Można odnieść wrażenie, że są to reprezentacje rzeczywistości, która wymyka się przestrzeni obrazu. Możemy próbować zbliżyć się do niej w indywidualnej kontemplacji lub przyjąć, że to, co widzimy jest tylko jednym z możliwych wymiarów obcowania z formą, której zasadą jest fluktuacja i przepływ energii" - pisze o cyklu „Emanacje" Jakub Wydrzyński.
Kontemplacja najnowszych obrazów Artura Trojanowskiego poszerza granice percepcji widza, przywołuje często najnowsze teorie związane z procesami zachodzącymi w czasoprzestrzeni. Jolanta Bobala dostrzega w malarstwie Artura Trojanowskiego inspiracje teorią fal grawitacyjnych i teorią strun.
- „Tworzenie obrazów do cyklu Trojanowski zaczyna przede wszystkim od podróży i obserwacji miejsc, z których każde zawiera inny ładunek energetyczny. Zadaniem artysty jest wyczucie tych wibracji i określenie ich barwy - czy będą po chłodnej, czy ciepłej stronie palety. Co więcej, miejsca rzutują inne mapy energii - czasem będzie ona wypalać dziury w obrazie, innym razem fluorescencyjną smugą zaznaczy swoją bytność w głuchej przestrzeni" - pisze Jolanta Bobala.
W Galerii Bielskiej BWA malarstwo Artura Trojanowskiego prezentowane było w 2014 roku na 8. Wystawie Kuratorskiej „Bielskiej Jesieni" pt. „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie". Kuratorka wystawy Jolanta Ciesielska zaprosiła wówczas do udziału w wystawie kilkunastu malarzy w sposób nowatorski przedstawiających pejzaż.
- „Artur Trojanowski podgląda świat z dystansem, choć nie bez czułości. Sam siebie określa mianem antyromantyka, choć w istocie jest utopijnym idealistą, bacznie obserwującym zarówno to, co oznacza jego najbliższą okolicę, jak i dane wirtualne określające ekstrema świata zewnętrznego, formowanego setki mil od jego bezpiecznego domostwa. Jest w tym bardzo czujny, dokładny, pamiętliwy. Posiadając świetny słuch przestrzenny, dźwiękowy i semantyczny, nie daje się nigdy zapędzić w tak zwany kozi róg. Wszystko co maluje, jednocześnie widzi i słyszy, i - co najgorsze dla niego - także czuje (na swój deklarowany antyromantyczny sposób). Cierpi. Nie pozostaje jednak długo w tym stanie, nie opuszcza rąk - działa" - charakteryzuje artystę Jolanta Ciesielska.
Artur Trojanowski urodził się w 1968 roku w Łodzi. Studiował na Wydziale Edukacji Wizualnej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (1988-1993); dyplom uzyskał w Pracowni Grafiki Warsztatowej u prof. Tomasza Chojnackiego (1993 ) oraz z malarstwa w pracowni prof. Jacka Bigoszewskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, realizacjami wideo oraz działaniami w przestrzeni miejskiej i wiejskiej. Założyciel jednoosobowej grupy interwencyjnej „Art. Spożywcze" oraz Pracowni Antyreklamy. Wielokrotny laureat konkursu „Obraz Roku" miesięcznika „Art & Business" (2002, 2003, 2005). Finalista II Edycji Piotrkowskiego Biennale Sztuki - Piotrków Trybunalski 2013 oraz I Międzynarodowego Konkursu Malarskiego Modessqe - „Perfekcjoniści", Warszawa 2013.
Swoją twórczość prezentował, m.in.: w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, w BWA w Bydgoszczy, Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, a także za granicą, w Nowym Jorku, Norymberdze, Strasburgu, Helsingør, Essen i Kijowie. Obecnie mieszka i pracuje w podkrakowskiej Lanckoronie.
- środa, 25 maja, godz. 18.30 - wernisaż
- czwartek, 16 czerwca, godz. 18.00 - oprowadzenie po wystawie przez Artura Trojanowskiego i promocja najnowszego albumu artysty pt. "Emanacje":
Wystawa trwa od 25 maja do 19 czerwca 2016 roku.
wernisaż: środa, 25 maja, 18.30
Więcej o wystawie w O.pl >>
Artysta o swoich inspiracjach w portalu eprawda >>
___________________________________
W mediach o wystawie:
Artur Trojanowski - Emanacje, Artinfo.pl >>
Dwie wystawy w BWA. gazetabeskidzka.pl >>
Emanacje Artura Trojanowskiego, Kurier Radia Bielsko, Nr 20 (224), str.20 (pdf. >>)
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony