8-24 kwietnia 2016.
fotorelacja z wystawy >>
_____________________________________________________________________
Wystawa kilku najbardziej znanych cykli fotograficznych artysty: „Symfonia Słoneczna", „Gry wojenne", „Paralaksa", „Podróże", „Peryferia", „Manele", "PRL".
Waldemar Jama jest twórcą znakomicie rozumiejącym naturę współczesnej fotografii oraz jej usytuowanie w sztuce. Rozumienie to jest generalną platformą, w odniesieniu do której zbudował on własną, intrygującą wypowiedź artystyczną. Autor wypracował w swoich utworach specyficzny sposób spoglądania na realność i „nauczył" tego spojrzenia swoją kamerę: patrząc, dokumentuje rzeczy świata i zamienia je w zjawiska. Tak powstają obrazy magiczne. Sprzyja temu efektowi metoda tworzenia serii typologicznych, które sięgają do traumatycznych doznań kulturowych. Dzięki temu fotografowane obiekty stają się czymś więcej, niż były w swoim projekcie wyjściowym.
prof. Alicja Kępińska, 2000 (fragment recenzji)
Waldemar Jama urodził się w 1942 roku w Praszce. Studiował na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu, dyplom w pracowni prof. Stefana Wojneckiego obronił w 1999 roku. Fotografią zajmuje się od początku lat 60. W latach 60. zrzeszony był w Katowickim Towarzystwie Fotograficznym, od 1973 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF. Przez wiele lat prowadził zajęcia z zakresu fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Gdańsku, obecnie w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. W 2005 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych.
W twórczości wykorzystuje do eksperymentów i przetworzeń dawną fotografię, negatywy. Inspiracją jest dla niego także awangarda, z której doświadczeń stara się korzystać i którą komentuje, niekiedy ironicznie. Wypowiada się zarówno w stylu dokumentalnym („Fantomy" - opowieść o strachach na ptaki), jak i inscenizacyjnym (cykle: „Auschwitz", „Wizerunki").
Autor wielu wystaw indywidualnych, brał udział w licznych wystawach zbiorowych. W Bielsku-Białej prezentował swoje prace na dwóch wystawach indywidualnych w Galerii B&B: „Wizerunki i podróże" w 1992 i „Strachy" w 1996 roku, a także na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa „Bielska Jesień" w Galerii Bielskiej BWA w 2001 roku, na której uzyskał wyróżnienie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1981 i 1998, odznaczony m.in. Srebrnym Medalem Zasłuzony Kulturze Gloria Artis" (2009). Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach publicznych w Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje w Katowicach.
Wystawa trwa w terminie 8-24 kwietnia 2016.
wernisaż: piątek, 8 kwietnia, godz. 18.00
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony