Sławomir Brzoska NIC POZA PUSTYNIĄ

29 stycznia - 21 lutego 2016


Fotorelacja z wernisażu >>
Relacja na YouTube >>

Czytaj o wystawie >>

English version

___________________________________

Dokumentacja fotograficzna wystawy na platformie Google Open Gallery >>

 

Wystawa prac Sławomira Brzoski w dużej sali Galerii Bielskiej BWA, prezentująca rysunki, rzeźby, instalacje, obiekty i wideo tworzone przez artystę od 1996 roku. Główną instalację "Quinta essentia" w dużej sali galerii, podświetloną światłem UV, artysta stworzył na miejscu, dedykując dzieło tej galeryjnej przestrzeni.

- „Tytuł wystawy, to wyrwany z kontekstu fragment suprematystycznego tekstu Kazimierza Malewicza, cyt.: „Żadnych obrazów rzeczywistości - żadnych wyimaginowanych przedmiotów - nic poza pustynią!", który w świetle wystawy może wydawać się nieco przewrotny, ale oddaje on moje odczucia wobec pustych miejsc, jakie w różnych miejscach świata eksploruję. Jest to również tytuł jednego z ostatnich zrealizowanych przeze mnie obiektów" - wyjaśnia Sławomir Brzoska.

 

Sławomir Brzoska, „Nic, poza pustynią”, 2015 (fragment), beton, wełna, sandały

 

 

Sławomir Brzoska, poza aktywnością twórczą, zajmuje się nomadycznym doświadczaniem świata. - „Celem moich podróży jest wędrowanie samo w sobie, ciągłe przemieszczanie się, któremu towarzyszy nieustanna czujność wobec wszystkiego, co w drodze napotykane. Intuicja raczej, niż zgłębianie, studiowanie, poznawanie. Zależy mi na doświadczaniu permanentnego stanu bycia w drodze. Wędrowanie pozwala na włączenie się ponownie w naturalny rytm świata, co było udziałem pierwotnych nomadów, którzy traktowali wszystko wokół siebie jako źródło hierofanii, a każdą czynność postrzegali w kategoriach sakralnego rytuału" - mówi artysta.

 

Sławomir Brzoska, „Podział koła”, 2015, drewno, stal

 

Swoją wielką podróż dookoła świata, jaką artysta odbył w latach 2007-2008, odwiedzając 23 kraje, od Ameryki Południowej począwszy, poprzez Oceanię, Australię, Azję i Bliski Wschód, kierując się głównie do miejsc, które zachowały swoją archaiczność, Sławomir Brzoska zdokumentował w projekcie pt. „Rok wędrującego życia", dając wyraz temu, jak bliska jest mu filozofia ludzi będących w ciągłym ruchu. - „To pierwotna, archaiczna intuicja, którą wyrażają zarówno kroczący rytualnymi ścieżkami śpiewu Aborygeni, jak i tańczący Derwisze. Staję po stronie spychanych na margines koczowników, widząc w takim sposobie życia nie tylko nasze korzenie jako gatunku, ale i moralną czystość" - podkreśla artysta.

 

Sławomir Brzoska, „Szkic w podróży – Oman”, 2014

 

Sławomir Brzoska urodził się 22 kwietnia 1967 w Szopienicach na Górnym Śląsku. Studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie (1991-1995); dyplom z rzeźby w pracowni prof. Jerzego Fobera. Kierownik 9 Pracowni Działań Przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, z którym jest związany od 1997 roku, oraz Pracowni Działań Przestrzennych w Katedrze Intermediów i Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (od 2012). Profesor zwyczajny od 2012 roku. Autor 57 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 130 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą; autor performansów i akcji artystycznych prezentowanych na kilku kontynentach. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, sztuką w przestrzeni publicznej, wideo, land artem oraz performansem.


29 stycznia - 21 lutego 2016

Agata Smalcerz - "Rysunek w przestrzeni" >>

Uwaga! Wstęp na wystawę wynosi 1 zł; w środy wstęp bezpłatny.

_______________________________________________________

Wystawa Sławomira Brzoski "Płynna tożsamość. Przeszłość i przyszłość w rysunkach dzieci reprezentujących zanikające kultury" >>

_______________________________________________________

W mediach o wystawie:

"Sztuka jak podróż", "Kronika Beskidzka", 11 lutego 2016, nr 6 (3078), str. 32 (pdf.)

Sławomir Brzoska, Nic poza pustynią:

- portal Co Jest Grane 24 >>

- portal Kulturadostępna >>

- portal Kulturaenter >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>