KAROL PUSTELNIK (1918-2010)

English version

Fotorelacja z wernisażu >>


____________________________________________________________________________

Wystawa "To jest moje życie..." prezentujaca dorobek nieżyjącego już artysty z Wadowic, członka legendarnej Grupy Krakowskiej (Drugiej Grupy Krakowskiej, założonej w 1957 roku). Prace pochodzą ze zbiorów rodziny artysty.

 

Karol Pustelnik, „Każdy jest osaczony”, 1968, olej, płótno

  

Karol Pustelnik urodził się w 1918 roku we Frydrychowicach k. Wadowic. Zmarł w 2010 roku. Rysował i malował od dzieciństwa, bacznie obserwując poczynania ojca, który strugał z drewna ptaszki i zwierzęta. W 1936 roku rozpoczął studia w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, przemianowanej w 1938 roku na Instytut Sztuk Plastycznych. Dyplom uzyskał w 1952 roku. Od 1953 roku brał udział w wystawach okręgowych krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 1956 roku uczestniczył w Salonie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1958 roku został członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska, biorąc udział we wszystkich jej grupowych prezentacjach. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, w Muzeum Sztuki w Łodzi, w zbiorach Muzeów Okręgowych w Lublinie, Bydgoszczy, Tarnowie, Chełmie, Bielsku-Białej, w zbiorach Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (Szwecja, Szwajcaria, Niemcy, Wielka Brytania i Czechy).

 

O Karolu Pustelniku, mającym w Grupie Krakowskiej status artysty osobnego, pozostającego na uboczu głównych trendów i mód, Marta Tarabuła z krakowskiej Galerii Zderzak tak pisze:

- „Pustelnik w sobie tylko właściwy sposób potrafi połączyć wrażliwość artysty świadomego awangardowych przemian w sztuce z poetycką wrażliwością malarza - prymitywa. Malarstwo tego artysty, tak bardzo do tej pory inne i własne - nagle stało się zadziwiająco aktualne. W nonszalanckim łączeniu realności i fantazji, w rysunkowym, szkicowym jakby traktowaniu formy, w pozornie dziecięcej spontaniczności czy naiwności, w swej intuicyjności i emocjonalności wreszcie - spotyka się ono z malarstwem najmłodszej generacji artystów znanych jako Neue Wilde. O ile jednak malarstwo Nowych Dzikich jest wyrazem swoistej anarchii całego pokolenia, jego buntów wobec obowiązujących norm i systemów w imię postmodernistycznej wolności tworzenia, to u Pustelnika jest ono rezultatem jego własnej koncepcji sztuki i własnej postawy i konsekwencji od lat. To, co w ich twórczości wynika z wieloletnich przemian w sztuce, to co zostało przygotowane przez oddziaływanie kolejnych awangard z czego dopiero postmodernizm wyciągnął daleko idące konsekwencje - Pustelnik osiągnął niezależnie, wcześniej, w sposób bezpośredni i prosty. Jego spontaniczna, naiwna wrażliwość pozwoliła mu bowiem ignorować bariery między różnymi poetykami i żonglować różnymi konwencjami artystycznymi w sposób oryginalny i - nieoczekiwanie współczesny".

Kurator wystawy - Józef Chrobak, Stowarzyszenie Artystyczne „Grupa Krakowska".

25 czerwca - 19 lipca 2015
wernisaż: czwartek, 25 czerwca godz. 18.00

____________________________________________________________________

W mediach o wystawie:

Marta Odziomek, "Obrazy, tkaniny i naczynia", "Gazeta Wyborcza" Katowice Bielsko-Biała, 15.07.2015, str. 5 (pdf)

(m) "Malarstwo dodawało mu otuchy. Jego życie...", "Kronika Beskidzka", 2.07.2015, str. 41 (pdf)

Opr. MO, "Pustelnika obrazy, akwarele i rysunki", Wyborcza.pl (aktualizacja 20.06.2015), Kalendarz imprez, Wystawy Bielsko-Biała  >>

Uwaga! W czasie wakacji wstęp do galerii na wystawy za 1 zł!

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>