15 maja - 21 czerwca 2015
Wizyta Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej >>
______________________________________________________________________
Fotorelacja z wernisażu >>
Niespodzianka PPP >>
__________________________________________________________________________
"Kochajmy naszych artystów". 70 lat obecności Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej. 1945-2015".
Wystawa pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta
oraz Zarządu Głównego ZPAP
Wystawa z okazji 70-lecia obecności Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej związana będzie z serią wydarzeń i wystaw. W Galerii Bielskiej BWA pokazana zostanie wystawa aktualnych dokonań z różnych dyscyplin twórczych obecnych członków związku, natomiast w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej - wystawa ukazująca historyczne znaczenie i dokonania bielskiego Oddziału i Okręgu ZPAP w Bielsku-Białej oraz sylwetki i twórczość artystów nieżyjących.
Zalążek Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej powstał latem 1945 roku, powołany został przez kilkoro artystów: Jana Chwieruta, Annę Golonkową, Jana Skawińskiego, Tomasza Woźniaka, Jana Zippera, Jerzego Zitzmana, Zenobiusza Zwolskiego oraz historyka sztuki Stanisława Oczkę. Pierwszy Zarząd Oddziału ZPAP ukonstutuował się 10 listopada 1945 roku, tuż po zorganizowanej Wystawie Obrazów w salach Zamku Sułkowskich, który do 1960 roku był siedzibą związku.
W lutym 1947 roku Bielski Oddział ZPAP został oficjalnie zatwierdzony na II Ogólnopolskim Zjeździe Delegatów ZPAP w Krakowie, liczył wówczas 30 członków.
Artyści od samego początku angażowali się w organizowanie i tworzenie działających do dzisiaj instytucji kultury m.in. Liceum Plastycznego, Teatru Lalek Banialuka, Muzeum, Studia Filmów Rysunkowych. Byli inicjatorami budowy Pawilonu Wystawowego - w którym, po przebudowie, do dziś funkcjonuje Galeria Bielska BWA. Byli także organizatorami Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa „Bielska Jesień" - dziś jest to Biennale Malarstwa „Bielska Jesień", a także wystaw środowiskowych, kontynuowanych obecnie przez Galerię Bielską BWA po nazwą Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych.
W latach 1960-1978 ZPAP miał swoją siedzibę w Pawilonie Wystawowym ZPAP przy obecnej ul. 3 Maja 11. W tym czasie, działając bez specjalnych funduszy, zrzeszeni w związku artyści zorganizowali ponad 200 wystaw oraz wiele spotkań, wykładów i wydarzeń artystycznych.
W maju 1971 roku w Pawilonie odbyła się Wystawa z okazji 25-lecia Oddziału ZPAP w Bielsku-Białej, w której udział wzięło 64 artystów. 1 stycznia 1976 roku gospodarzem Pawilonu zostało Biuro Wystaw Artystycznych, natomiast związek uzyskał lokal przy Rynku 27, już jako Bielski Okręg ZPAP (24 lutego 1978). Budynek ten jest siedzibą ZPAP do dziś.
Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej:
- „Bielskie środowisko plastyczne po II wojnie światowej było jednym z najprężniej działających w Polsce. Dość powiedzieć, że już 30 września 1945 roku artyści zorganizowali wystawę sztuki - prac powstałych jeszcze przed wojną lub już po jej zakończeniu. To znamienne, że w czasie, kiedy kraj odbudowywał się ze zniszczeń wojennych i wydawałoby się, że są sprawy bardziej istotne, artyści chcieli zwrócić uwagę na wyższe wartości, pokazać, że sztuka jest równie ważna, jak chleb i mieszkanie. Dziewięcioro artystów, wykształconych przed wojną, stworzyło naturalny pomost z czasami II Rzeczpospolitej, choć w Bielsku przedwojenne środowisko plastyczne było wielonarodowe, złożone z Niemców, Żydów i Polaków. Artyści niemieckiego pochodzenia z Bielska po wojnie wyjechali, artyści żydowscy podzielili tragiczny los swoich rodaków ginąc w obozach koncentracyjnych.
W tamtych czasach życie artystyczne koncentrowało się wokół Związku Artystów Plastyków, bo innych możliwości nie było. Założony w 1945 roku bielski oddział ZPAP wkrótce poszerzył swoje grono o artystów, którzy w Bielsku i Białej się osiedlili, w tym repatriantów z kresów wschodnich, a z czasem już powojennych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.
Rozkwit działań Związku nastąpił w latach 60., kiedy zbudowano pierwszy w województwie śląskim Pawilon Plastyków, budynek przeznaczony wyłącznie do promocji sztuki współczesnej oraz zorganizowano cykliczny Ogólnopolski Konkurs Malarstwa „Bielska Jesień", istniejący do dziś. Stan wojenny, rozwiązanie ZPAP i powołanie nowych „reżimowych" związków rozbiło środowisko, które już nigdy nie wróciło do dawnej świetności. W nowej Polsce przewartościowanie zasad funkcjonowania wolnych zawodów nie sprzyjał umacnianiu pozycji ZPAP. Jednak związek znów istnieje, pojawiły się nowe cele i większe możliwości, więc ten jubileusz 70-lecia istnienia jest w pełni uzasadniony".
Mirosław Mikuszewski, prezes Zarządu ZPAP Okręgu Bielsko-Biała:
- „Przeżyliśmy stan wojenny, w latach 1983-1989 rozwiązanie i konfiskatę związkowego majątku, utratę nieruchomości, użytkowanych lokali, galerii. Za nami jest reaktywacja, a właściwie reanimacja, po stanie wojennym, kapitalistyczna zapaść, degradacja roli artysty i powiązanych zawodów. A teraz ? Obecnie nasza grupa to 114 artystów, w tym połowa w wieku emerytalnym. Ostatnio jednak przybywa młodych, aktywnych, absolwentów uczelni artystycznych. Stopniowo remontujemy naszą kamienicę - od dwóch lat własność Okręgu Bielskiego ZPAP. Elewacja już prezentuje się dobrze, a na piętrze lada dzień ruszy Galeria PPP (Plastycy Pierwszego Piętra) .
Wystawy środowiskowe w Galerii Bielskiej BWA i ich kontynuacje - Bielskie Festiwale Sztuk Wizualnych, pokazują świetną kondycję, dużą potencję środowiska i chęć tworzenia. Moim zdaniem działania w grupie mają praktyczne uzasadnienie. Wielogłos jest mocniejszy i na górze lepiej go słychać. Rola artysty wciąż się zmienia i nasze prawa nie będą bronić się same.
Związek istnieje i działa dzięki aktywnym twórcom i mocnej grupie wsparcia. Dziękuję wszystkim, którzy nie pozwolili na upadek naszego okręgu i zaangażowali się w realizację wystawy, historycznego katalogu i wszystkich wydarzeń związanych z 70-leciem ZPAP w Bielsku-Białej. Autorką pomysłu i inicjatorką tego przedsięwzięcia jest Krystyna Stec, wieloletnia kierowniczka biura bielskiego Zarządu, która była i nadal jest dobrym, pełnym emocji duchem związku i inspiracją dla wielu działań artystów".
Z okazji 70-lecia bielskiego ZPAP wydany zostanie obszerny katalog, ukazujący historię i dokonania artystów, zaprojektowany przez Piotra Wisłę, zawierający m.in. opracowanie 70-letniej historii bielskiego ZPAP autorstwa Teresy Dudek Bujarek.
Autorem znaku graficznego wystawy i jubileuszu jest Jacek L. Grabowski.
Czas trwania wystawy: 15 maja - 21 czerwca 2015 (obie sale).
Uwaga! Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
__________________________________________________________________
Noc Muzeów, Galeria Bielska BWA, sobota, 16 maja, godz. 19.00-23.00
"Siedem atrakcji na siedem dekad ZPAP"
Wydarzenia Nocy Muzeów będą związane z wystawą i jubileuszem 70-lecia ZPAP w Bielsku-Białej. Już od godz. 19.00 w sobotę będzie można uczestniczyć w artystycznych wydarzeniach nawiązujących do specyfiki siedmiu dekad PRL i wolnej Polski, które przeżyli bielscy artyści.
____________________________________________________________________
Wystawy dokumentujące 70 lat obecności ZPAP w Bielsku-Białej:
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11; 15 maja - 21 czerwca 2015 (wstęp bezpłatny)
kurator Agata Smalcerz
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, ul. Wzgórze 16, 19 czerwca - 31 sierpnia 2015; wernisaż: piątek, 19 czerwca, godz. 18.30
kurator Teresa Dudek Bujarek
Galeria PPP (Plastyce Pierwszego Piętra), Rynek 27, Joanna Żochowska - "Ziemia słońca", rzeźba, rysunek; 19 czerwca - 31 sierpnia 2015, wernisaż: piątek, 19 czerwca, godz. 20.00
kurator Mirosław Mikuszewski
____________________________________________________________
Organizatorzy:
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała
Galeria Bielska BWA
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
_________________________________________________________________________
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony