Spotkanie z Magdą Legendź i Krzysztofem Maciejowskim
piątek, 27 marca, 18.00
_________________________________________________________________________
W Międzynarodowym Dniu Teatru w Galerii Bielskiej BWA odbyło się spotkanie z laureatami Ikara 2014 - Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej przyznawanej rokrocznie w dziedzinie kultury i sztuki, Magdaleną Legendź i Krzysztofem Maciejowskim.
Za szczególne osiągnięcie artystyczne ubiegłego roku nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki i statuetkę Ikara 2014 otrzymała Magdalena Legendź - teatrolog, dziennikarka, redaktor książek, krytyk teatralny.
Magdalena Legendź stale współpracuje z miesięcznikiem „Teatr", Teatrem Lalek" i kwartalnikiem „Relacje-Interpretacje", wydawanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bioelsku-Białej
Laureatka „Złotego Pióra" - nagrody bielskiego środowiska teatralnego oraz nagrody Zarządu Głównego Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej „Bliżej Teatru". Jurorka konkursów recytatorskich i teatralnych. Od wielu lat uczestniczy w obradach Kapituły Nagrody Ikar.
Magdalena Legendź jest autorką książki pt. „Z notatek po ciemku. Teatry w Bielsku-Białej po 1989 roku", wydanej w 2014 roku przez Wydział Kultury i Sztuki UM w Bielsku-Białej.
Książka zawiera 150 tekstów krytycznych recenzujących spektakle bielskich scen, wywiady z ludźmi teatru oraz artykuły publicystyczne dotyczące życia teatralnego w Bielsku-Białej.
To pierwszy w historii miasta zbiór recenzji przedstawień bielskich scen oraz artykułów nakreślających obraz życia teatralnego naszego miasta w aspekcie artystycznym i społeczno-kulturalnym.
Więcej o książce >>
__________________________________________________________
Za wybitną dotychczasową działalność Ikara 2014 otrzymał Krzysztof Maciejowski - muzyk, kompozytor i aranżer.
Krzysztof Maciejowski - absolwent Liceum Muzycznego w Bielsku Białej w klasie skrzypiec oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach - kierunek kompozycja i aranżacja w klasie Andrzeja Zubka. Laureat nagrody marszałka Województwa Śląskiego Złota Maska 2007 za muzykę do spektaklu „Testament Teodora Sixta" zrealizowanego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, z którym współpracuje od 1993 roku. Autor muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych m.in w Teatrze Komedia, Teatrze Kamienica w Warszawie, Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Bagatela w Krakowie, Teatrze Polskim i Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, Scena Polska w czeskim Cieszynie. Współpracował z różnymi artystami m.in.: z Mieczysławem Szcześniakiem, Beatą Bednarz, Lorą Szafran, Patrycją Golą i Marcinem Pospieszalskim. Na stałe współpracuje z zespołem Golec uOrkiestra jako współproducent, aranżer i kompozytor. Współtwórca sukcesu Iwony Loranc - laureatki I nagrody na festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za piosenkę „Kinematografia serc" - i zespołu Tricolor, jako skrzypek, pianista, kompozytor, aranżer i producent płyty zespołu. Autor muzyki filmowej (m.in. do serialu TVP 1 „Wszystko przed nami"), reklamowej, udźwiękowienia do programów edukacyjnych, piosenek do bajek dla dzieci na CD. Współtwórca, jako kompozytor, aranżer i wokalista zespołu Dzień Dobry (I nagroda Serce Szczerozłote na festiwalu poświęconym twórczości Marka Grechuty w Krakowie).
Spotkanie prowadził Janusz Legoń, publicysta, krytyk teatralny, wieloletni kierownik literacki Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony