niedziela, 8 marca 2015, godz. 11.00 (wstęp wolny)
___________________________________________________________________________
Goście salonu:
Beata Paluch - bielszczanka, aktorka Teatru Starego w Krakowie
Paweł Paluch - bielszczanin, pianista
W programie salonu wiersze m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Krzysztofa Baczyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i wielu innych poetów poświęcone emocjom i uczuciom związanym z kobietą.
Czytaj fragmenty wierszy >>
Beata Ewa Paluch jest absolwentką Wydziału Aktorskiego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od września 1984 roku zatrudniona na stałym etacie w Starym Teatrze w Krakowie. Debiutowała w „Korowodzie" Arthura Schnitzlera w reż. Mieczysława Grąbki. Pracowała z takimi znakomitościami polskiej sceny, jak m.in. Tadeusz Bradecki, Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Jerzy Stuhr, Andrzej Wajda, Maciej Wojtyszko. Otrzymała nagrodę za rolę Andromachy w „Trojankach" Eurypidesa w reż. Anny Polony. Występuje w spektaklach młodych reżyserów, m.in.: Michała Zadary, Wojciecha Klemma. Na swoim koncie ma również role filmowe oraz w Teatrze Telewizji. Brała udział w koncertach radiowych i telewizyjnych, m. in.: „Witkacy" w reż. Laco Adamika, „Sen o Bezgrzesznej" w reż. Jerzego Sthura. Stworzyła własną formę recitalu - spektaklu, zamkniętego piosenką w określony nastrój i temat np.: „Symfonia bardzo kobieca", „Ole! - znowu ta Piaf", „Szybka działka szczęścia".
- „Aktorka obdarzona pięknym głosem, interpretacje piosenek w jej wykonaniu to kunsztowne role, przesycone niezwykłą wrażliwością i ładunkiem emocjonalnym, zapadające odbiorcy głęboko w pamięć" - recenzowała aktorkę Roma Kubiak.
Otrzymała wiele nagród, m.in. Wielką Ogródkową Nagrodę Publiczności w 15. Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie (2006, „Edith i Marlene", reż. Andrzej Ozga, indywidualna nagroda aktorska za rolę Edith Piaf). Bierze udział w akcjach i koncertach charytatywnych, od lat współpracuje z fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko". Wspiera i inicjuje regionalną działalność kulturalną i edukacyjną (Stowarzyszenie Miłośników Teatru „Drama", warsztaty teatralne w Skale). W 2011 roku założyła Orkiestrę Damską B.A.S. - Bardzo Atrakcyjny Skład, dla której aranżacje przygotowują m. In.: Janusz Butrym, Andrzej Zarycki, Sławomir Zubrzycki.
Paweł Paluch urodził się 10 czerwca 1984 roku w Bydgoszczy. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Naukę muzyki rozpoczynał w wieku pięciu lat pod kierunkiem ojca, śpiewaka operowego. Kiedy miał siedem lat opiekę pedagogiczną roztoczyła nad nim Elżbieta Strugalska w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. W roku 2003 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w mistrzowskiej klasie prof. Andrzeja Jasińskiego oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego. W 2005 roku przed Konkursem Chopinowskim uległ wypadkowi, po którym zmuszony był zawiesić działalność artystyczną na kilka lat. W 2009 roku powrócił na estradę kończąc studia w Konservatorium Muzycznym w Lucernie (Szwajcaria) w klasie prof. Ivana Klansky. Uczestniczył w krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych (Warszawa, Łódź, Opole, Bordeaux, Lwów). Realizował nagrania dla Polskiego Radia i Programu 2 Telewizji Polskiej wykonując muzykę Karola Szymanowskiego i Witolda Szalonka. Ma w dorobku dwie płyty kompaktowe wydane w USA, niektóre z tych nagrań dostępne są w formie cyfrowych płyt wizyjnych DVD. Zajmuje się również kameralistyką. Występował wielokrotnie za granicą.
__________________________________________________________________
„O jako żeś piękna przyjaciółko moja” - spotkanie z poezją, fotorelacja ze spotkania Salonu poezji i wystaw w Galerii Bielskiej BWA: Kariny Czernek i Ireny Nawrot, U.A. Omylińscy, Portal Społeczno-Chrześcijański „ Gwiazdka Cieszyńska” (aktualizacja 10.03.2015) >>
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony