KREDOWE MURALE W KLUBOKAWIARNI AQUARIUM


_______________________________________________________________

Kredowe murale na ścianie na ścianie Klubokawiarni Aquarium
"Zabierz ze soba historie tego miejsca"
______________________________________________________

Każdy kolejny mural - tworzony na oczach gości odwiedzających Klubokawiarnię Aquarium oraz widzów oglądających wystawy - można podziwiać w czasie trwania wystawy. Dotąd na ścianie Aquarium powstało pięć takich murali. Cztery zrealizowały bielskie artystki: Alicja Jakimów, także autorka aranżacji wnętrza klubokawiarni, Magdalena Biłuńska, Katarzyna Krutak oraz Małgorzata Rozenau - wszystkie uczestniczyły w zeszłorocznym 3. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014. Autorami piątego byli Maciej "Kamer" Szymonowicz i Katarzyna "Katka" Dyga-Szymonowicz, tworzący projekt ETNOGRAFF (2 - 30 stycznia 2015).

6 lutego - 12 marca 2015 - mural Kariny Czernek. Artystka nawiązuje tematycznie do wystawy obrazów prezentowanych w Aquarium pt. „Ukryte zwierzaki", stanowiących jednocześnie ilustracje do autorskiej, zaprojektowanej w formie patchworku książki dla dzieci.

20 marca - 12 kwietnia 2015 - mural studentów Koła Naukowego Fotografii "Technicolor", uczestników wystawy fotografii w Klubokawiarni Aquarium pt. "Swoją drogą"

____________________________________________________________________

 

Magdalena Biłuńska i jej mural pt. Dziwny atraktor, fot. K. Morcinek

 

Murale tworzone są białą kredą na czarnej ścianie, na powierzchni ok. 2,5 x 3 m, czasem artystki wzbogacają technikę, wykorzystując np. szablon. Tematyka prac jest różna, ale łączą ją wątki związane z historią  miejsca, nawiązujące do stojącej tu przed wojną synagogi oraz do działalności galerii i klubu. Nieprzypadkowo Alicja Jakimów zawarła w tytule swojego muralu także zdanie kierowane do gości Aquarium: "(...) zabierz ze sobą także historię tego miejsca"; Magdalena Biłuńska zatytułowała swoje dzieło "Dziwny atraktor", a Katarzyna Krutak tytułem "Ślad", nawiązała jednocześnie do społecznej aktywności środowisk związanych z galerią i klubem.

Katarzyna Krutak, mural pt. Ślad

____________________________________________________________________

Małgorzata Rozenau zawarła w swoim "kosmicznym" muralu wizję człowieka we Wszechświecie. Tytułując swoje dzieło "Untitled" (Bez tytułu) - i umieszczczając ten napis na ścianie - artystka zastosowała grę słów, wprowadzając nowe pojęcie "United" (Zjednoczony). Po tytułem napisała "Take your seat" (Znajdź swoje miejsce).
Czerń i biel rysunku, fantastyczne, jaśniejące w kosmosie galaktyki oraz usytuowana w centralnym miejscu ludzka postać siedząca w pozycji kwiatu lotosu, nadają wyjątkowo malarski walor filozoficznemu przesłaniu.

Małgorzata Rozenau w trakcie rysowania muralu, fot. Krzysztof Morcinek

Małgorzata Rozenau w trakcie rysowania muralu, fot. Krzysztof Morcinek

Małgorzata Rozenau, Untitled, 2014, mural kredowy

__________________________________________________________________

Punktem wyjścia i dominującym motywem kredowego muralu pt. „Era kredy" Macieja „Kamera" Szymonowicza oraz Katarzyny „Katki" Dygi-Szymonowicz z projektu ETNOGRAFF (2 - 30 stycznia 2015) stał się kokolit - archaiczna forma, którą tworzą mikroskopijne blaszki wapienne, będące szczątkami glonów z najdawniejszych okresów w dziejach ziemi. Kokolity mają duże znaczenie w oznaczaniu wieku skał, zwłaszcza tych z okresu kredy. W tym podwójnym sensie pomysł pracy wpisuje się w koncepcję murali kredowych Klubokawiarni Aquarium. Dla Kamera i Katki znaczącą kwestią jest forma, jaką przyjmują owe blaszki, która jest niezwykle podobna do motywu uniwersalnego występującego w wielu kulturach, zwanego „Kwiatem życia", niejako archetypu w zbiorowej (pod)świadomości ludzi. 
W tradycji góralskiej jest to tzw. „gwiozda", rodzaj motywu z grupy magii ochronnej, umieszczana między innymi na sosrębie w chatach góralskich, zdobiąca ubrania, narzędzia pracy, formy i naczynia pasterskie. 
Artyści widzieli ten motyw również podczas swoich podróży, między innymi w Izraelu, Francji, Austrii; jest to przepełniony mocą symbol, który odnaleźć można w wielu starożytnych kulturach. 
Mural, który został zaprezentowany w Klubokawiarni Aquarium podczas wernisażu 2 stycznia 2015 roku, artyści wykonali wspólnie z synem Wojtkiem.

Projekt Etnograff, Era kredy, 2015, mural kredowy, fot. K. Morcinek

___________________________________________________________________

Karina Czernek - "Zodiakalne zwierzaki" (6 lutego - 12 marca 2015)

Mural nawiązuje do obydwu wystaw malarstwa artystki prezentowanych w Galerii Bielskiej BWA: „Szeptem widzenie" oraz wystawy ilustracji „Ukryte zwierzaki" (Klubokawiarnia Aquarium).
- „Tak jak wyobraźnia człowieka od tysięcy lat świecące punkty na niebie grupuje w znane kształty postaci ludzkich i zwierząt, tak z czarnej ściany kawiarni, na zasadzie tworzenia misternej koronki, wyłaniają się zodiakalne postaci z gwiazdozbiorów. Gwiazdozbiory to przecież nic innego, jak tylko nasze wyobrażenia tego, co znajduje się na niebie" - mówi Karina Czernek o muralu, który zaprezentowała w dniu wernisażu swoich wystaw 6 lutego

Karina Czernek realizuje mural, fot. Justyna Łabądź

 

Karina Czernek realizuje mural, fot. Justyna Łabądź

 

Karina Czernek, Zodiakalne zwierzaki, 2015, mural kredowy, fot. K. Morcinek

______________________________________________________________________

"Swoją drogą" - wystawa fotografii studentów UŚ (20 marca - 12 kwietnia 2015)

Mural kredowy w stylistyce op-artu na ścianie Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA wykonali studenci z Koła Naukowego „Technicolor" działającego w Instytucie Sztuki UŚ w Cieszynie: Angelika Leżańska, Weronika Świerczyna, Adrian Czyż. 
Mural towarzyszy wystawie fotografii studentów.

 

Mural kredowy studentów UŚ, fot. Krzysztof Morcinek

________________________________________________________________________

Marcin „Malik" Malicki - „IN-WERS" (17 kwietnia - 10 maja)

Autorem kolejnego muralu kredowego jest  Marcin „Malik" Malicki, writer, grafik, miłośnik liternictwa, góralskiego zdobnictwa i bielskiej historii. Tytuł muralu odnosi się do odwrócenia rzeczywistości. IN jest próbą dotarcia do tego, co w środku, WERS wskazuje na elementy typograficzne dodane do kompozycji

 

Marcin Malik Malicki, IN-WERS, mural kredowy, fot. Krzysztof Morcinek

 

____________________________________________________________________

 

Pomysłodawczynią akcji artystycznej jest Magdalena Jeż, prezeska Fundacji Kultury "Kalejdoskop", która od połowy 2014 roku prowadzi Klubokawiarnię Aquarium.

- "Dajemy możliwość wypowiedzi artystycznej, ale nawiązujemy też do czasu zmian ekspozycji w galerii. Pierwsze murale stworzyły artystki posiadające już dorobek twórczy, jednak rozszerzamy akcję także na młodych ludzi, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych" - mówi Magdalena Jeż.

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>