22 czerwca do 28 lipca 2013
____________________________________________________________________
Wernisaż wystawy był częścią programu projektu artystycznego
Przesilenie Letnie w Galerii Bielskiej BWA (21 - 22 czerwca).
Więcej informacji o wystawach oraz program wydarzeń
Przesilenia Letniego w Galerii Bielskiej BWA >>
Film Leszka Buzderewicza na YouTube >>
___________________________________________________________________
Projekt „Kobiety Mocy" Katarzyny Majak jest efektem ponadrocznej pracy badawczej artystki, która dotarła do kilkudziesięciu kobiet w Polsce, reprezentujących współczesne nurty duchowe odwołujące się do szamanizmu, dawnych wierzeń słowiańskich lub pozaeuropejskich, ale też łączących wierzenia ludowe z prawosławiem. Są wśród nich szeptuchy, uzdrowicielki, zielarki, wizjonerki i wiedźmy - te, które posiadają wiedzę opartą na intuicji i czerpaniu z kontaktu z naturą. Wystawę tworzy 12 (spośród 29) fotograficznych portretów kobiet, zapis fragmentów rozmów z szeptuchami, a także filmy rejestrujące rytuał oczyszczania szałwią przestrzeni miasta oraz obiekty o znaczeniu magicznym, rytualnym.
Projekt, na który Katarzyna Majak otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był prezentowany m.in. w galerii Porter Contemporary w Nowym Jorku (USA), Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie (Słowenia), Central European House of Photography w Bratysławie (Słowacja), na wystawie „31 Women in Art Photography" w galerii Hasted Kraeutler w Nowym Jorku oraz w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.
Kuratorką wystawy jest Agnieszka Żechowska.
„Bohaterki projektu reprezentują nurty pogańskiej i neopogańskiej duchowości, między innymi Ásatrú, Wicca, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm, rodzimowierstwo słowiańskie oraz niezależną duchowość. Artystka ukazała, że w Polsce tuż obok chrześcijańskiej i katolickiej, istnieją alternatywne ścieżki rozwoju duchowego, kształtujące się w oparciu o dawne - rodzime przekazy, nauki Indian Ameryki Północnej, nauki szamanów z Peru czy nauczycieli z Nowej Zelandii. Podążają nimi kobiety poszukujące źródeł mocy i więzi z mityczną władczynią Matką Ziemią. Katarzyna Majak przedstawia kobiety w strojach rytualnych, trzymające w dłoniach magiczne atrybuty (np. muszla, fajka, pióro, włókna lnu, miecz), które przypominają insygnia królewskie. Najmłodsza z kobiet ma trzydzieści lat, najstarsza - prawie dziewięćdziesiąt" - pisze Agnieszka Żechowska.
Katarzyna Majak jest artystką wizualną, autorką tekstów o fotografii, kuratorką wystaw, wykładowczynią. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Wykłada m.in. na Akademii Fotografii w Warszawie. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.
Agnieszka Żechowska - kuratorka i teoretyczka sztuki. Kuratorka m.in. cyklu „Supermarket Sztuki" (Warszawa, 2002-2007), wystaw zbiorowych: „Witajcie w Mediach" (Królikarnia - Oddział Muzeum Narodowego, 2006), „Iluzja jako źródło cierpień" (Galeria Bielska BWA, 2008), „Pożądanie Patrzenie Przerażenie" (Warszawa, 2008), a także wystaw indywidualnych oraz przeglądów filmowych. Założycielka Fundacji Supermarket Sztuki (2004).
Wystawa trwa od 22 czerwca do 28 lipca 2013 roku.
______________________________________________
* "Wiedźmy, czarownice, uzdrowicielki", z Katarzyną Majak o projekcie rozmawia Izabela Grelowska, portal Interia.pl >>
_____________________________________________
Strona projektu "Kobiety Mocy": www.womenofpower.pl
Patroni projektu:
Koordynacja projektu "Kobiety Mocy": Fundacja Supermarket Sztuki
_____________________________________________
Działalność Galerii Bielskiej BWA jest finansowana z budżetu Gminy Bielsko-Biała
Sponsorem Galerii Bielskiej BWA jest Aqua SA w Bielsku-Białej
_________________________
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony