"ROZMÓWKI POLSKO-ŁOTEWSKIE" - spotkanie z Dawidem Hallmannem


czwartek, 20 grudnia 2012, godz. 18.00 (wstęp wolny)

„Rozmówki polsko-łotewskie"

Opowieści, pokaz zdjęć, koncert pieśni łotewskich

Spotkanie z Dawidem Hallmannem, popularyzatorem kultury łotewskiej


Dawid Hallmann, począwszy od 2006 roku, zajmuje się działaniami mającymi na celu zbliżenie polsko-łotewskie. Wszystko zaczęło się we wspomnianym roku od jego wyjazdu do małej łotewskiej wsi Sece nad Dźwiną, 100 km od Rygi. W programie EVS pracował przez 10 miesięcy jako wolontariusz w Seces Pamatskola (8-klasowa szkoła podstawowa w Sece), zajmując się głównie organizacją czasu wolnego dzieci.

Sece, łotewskie dzieci: Ēriks, Samanta, Mārtiņš, fot. Dawid Hallmann

Mieszkanie pod wspólnym dachem z łotewską rodziną, przeżycie z nią Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy, zanurzenie się w typowej łotewskiej kulturze, zrodziły w nim wielką miłość do tego kraju i potrzebę popularyzowania wiedzy na jego temat. Od tego czasu powraca tam każdego roku...

 

Sece, ruiny wiatraka, fot. Dawid Hallmann


Podczas spotkania w Galerii Bielskiej BWA pasjonat łotewskiej kultury opowie o swoim pobycie na Łotwie, doświadczeniach i refleksjach związanych z kulturą tego kraju. Opowieści łotewskie zilustruje pokazem autorskich zdjęć. Ponadto specjalnie dla widzów spotkania zagra na gitarze i zaśpiewa kilka pieśni łotewskich.

Dawid Hallmann - „muzyk neofolkowy, sługa kontrrewolucji, zwolennik krajowców wileńskich (!?), ojciec chrzestny TMA *, pokorny uczeń Mistrza Herberta (czyż nie było lepszych?), okazjonalny poeta, rzeźbiarz bez dłuta, domorosły grafik, konstruktor filmów małolitrażowych, wdrożyciel awangardowych projektów (zwłaszcza historyczno-edukacyjnych), Ślązak czystej krwi, duchowy obywatel Wielkiego Xięstwa Litewskiego przebywający na emigracji w Koronie" - możemy przeczytać w autocharakterystyce na stronie internetowej miłośnika Łotwy, rodem z Polski.
Dawid Hallmann zajmuje się projektami historyczno-edukacyjnymi. W 2008 roku wydał pierwszą w Polsce strategiczną grę karcianą opartą na historii antykomunistycznego podziemia zbrojnego. W 2009 roku, pracując w Pałacu Młodzieży w Tarnowie, zaczął tworzyć LARP-y (fabularne gry rozgrywane na żywo), np. „Tarnów'46". Obecnie pracuje nad grą planszową osadzoną w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

* TMA - Towarzystwo Michała Archanioła. Powstało w 2008 roku. Celem jego działań jest kultywowanie tradycji i pamięć o historii.


Więcej o Dawidzie Hallmannie na jego stronie internetowej: http://hallmann.art.pl/

Spotkanie towarzyszy wystawie „Such a Place - Latvia/ Takie miejsce - Łotwa", prezentującej współczesną sztukę łotewską (Galeria Bielska BWA, 28 listopada - 30 grudnia 2012).

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>