7, 7, 7

Projekt "7, 7, 7" - międzynarodowe rezydencje artystyczne


Galeria Bielska BWA - jako partner projektu „7, 7, 7", organizowanego przez Instytucję Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris we współpracy z Fundacją Picture This - gościła w Bielsku-Białej przez 10 dni na początku września, izraelskiego pisarza i dziennikarza Igala Sarnę.

Projekt artystyczny „7, 7, 7" polega na udziale 7 fotografów oraz 7 pisarzy w tworzeniu autorskich wizji 7 miast Województwa Śląskiego. Zaproszeni do projektu artyści przyjeżdżają na krótki pobyt, podczas którego poznając miasto, jego historię oraz teraźniejszość, stworzą autorską wypowiedź na jego temat. Pierwsi uczestnicy rozpoczęli prace w czerwcu, ostatni przyjadą w październiku.
„Dokumentaliści w swoich poszukiwaniach odkryją dla nas Śląskie, jakiego nie widzimy. Powstanie niezwykła opowieść o współczesności regionu widzianej oczami przybyszy" - zapowiadają organizatorzy.
Organizatorzy projektu: Instytucja Kultury Ars Cameralis oraz Fundacja Dokumentalistów Opowiedz To - Picture This, zaprosili międzynarodowy skład z Ukrainy, Rosji, Szwecji, Czech, Izraela, Niemiec, Holandii, Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Laosu oraz Polski, a wśród miast objętych projektem znalazły się Bielsko-Biała, Chorzów, Częstochowa, Katowice, Pszczyna, Sosnowiec i Tarnowskie Góry.

Nasz gość - Igal Sarna - pisarz i dziennikarz z Izraela, po dziesięciu dniach zwiedzania miasta, spotkań z ludźmi kultury, przedstawicielami samorządu czy policji, ale i zwykłymi mieszkańcami, zbierania informacji dotyczących zarówno współczesności jak i historii miasta, zapowiedział stworzenie opowieści - mozaiki wrażeń, faktów, historii miejsc i ludzi związanych z Bielskiem-Białą. Zarówno jego opowieść, jak i te stworzone przez pozostałych uczestników projektu, staną się częścią dwujęzycznej polsko-angielskiej publikacji, której wydanie zapowiadają organizatorzy w finale projektu.

Igal Sarna w Bielsku-Białej, fot. Ewa Szymczyk


Efekty pracy rezydentów programu zostaną także zaprezentowane w formie wystaw i projekcji w przestrzeni publicznej, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Igal Sarna w Bielsku-Białej, fot. Ewa Szymczyk

Igal Sarna w Bielsku-Białej, fot. Ewa Szymczyk

Igal Sarna w Bielsku-Białej, fot. Ewa Szymczyk

Igal Sarna w Bielsku-Białej, fot. Ewa Szymczyk

Igal Sarna w Bielsku-Białej, fot. Ewa Szymczyk

Drugi z gości Galerii to fotograf-dokumentalista  ze Słowacji Filip Vančo, który w październiku i listopadzie, podczas dwóch pobytów w naszym mieście, wykona serię zdjęć poświęconych Bielsku-Białej.

 

Pozostali zaproszeni do udziału w projekcie "7, 7, 7" dokumentaliści to:

Andrij Bondar (Ukraina)
Flore Aël Surun (Francja)
Igal Sarna (Izrael)
Ingeborg Jacobs (Niemcy)
Jens Christian Brandt (Szwecja)
Kadir van Lohuizen (Holandia)
Lâm Duc Hiên (Laos)
Magdalena Sodomkova (Czechy)
Marc Atkins (Wielka Brytania)
Sergey Maximishin (Rosja)
Sylwia Chutnik (Polska)
Tatiana Scherbina (Rosja)
Tomasz Kizny (Polska)
William Daniels (Francja)

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Igal Sarna
, pisarz i dziennikarz urodzony w 1952 r. w Tel-Awiwie w Izraelu, pisze opowiadania dla największej gazety codziennej Yediot Aharonot.
W 1973 r., po zakończeniu służby jako dowódca czołgu w trakcie wojny Yom Kipur, był jednym z grupy byłych żołnierzy, którzy założyli ruch „Teraz Pokój".
Za serię reportaży, które napisał o irańskich więźniach politycznych w Izraelu, został nagrodzony Nagrodą Tolerancji IBM, a w 1998 roku przyznano mu grant Fullbright'a w programie dla pisarzy na Uniwersytecie Iowa. Pisze zarówno beletrystykę, jak i książki oparte na faktach.
Po hebrajsku opublikował biografię poety Yony Wallacha; powieść Tzayad Ha-Zikaron (Myśliwy Pamięci) oraz Muzungu: The Story of the Airplane that Crashed on the Moon-Mountains (Muzungu: historia samolotu, który rozbił się w Górach Księżycowych). W języku angielskim ukazał się zbiór jego esejów Broken Promises: Israeli Lives (Złamane obietnice: izraelskie żywoty) oraz The Man Who Fell Into a Puddle (Człowiek, który wpadł do kałuży).
Jego książki miały niezwykle pozytywne recenzje w Dodatku Literackim „The Times": „Sarna dotyka wszystkich tematów współczesnej tragedii Izraela; uważny na innych, głęboko ludzki... Wspaniała książka".
Mieszka w Tel-Awiwie.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Filip Vančo - ur. 15 maja 1972 w Bratysławie, tam również mieszka i pracuje. Fotograf-dokumentalista, pedagog, wydawca, kurator galerii i założyciel stowarzyszenia „Photoport" w Bratysławie.
Współpracuje także jako fotograf z agencjami reklamowymi,
W latach 1996-2002 wydawca i redaktor pisma o kulturze i sztuce „Park", nagrodzonego w 1998 r. „Narodową nagrodą za projekt 1997". W 1993 r. nagrodzony również II nagrodą „Obrazy Europy" („Images od Europe") w Amsterdamie.
Swoje prace wystawiał na Słowacji i w wielu innych krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych.
Odbył staże na Gerrit Rietveld Academy w Holandii w 1993 r., Nottingham Trent University w Anglii w 1994 r. oraz w słynnej szkole filmowej FAMU w Pradze w 1995 r..

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

O terminach prezentacji będziemy informować na stronie Galerii.

Więcej o projekcie >>>

 

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>