Leon Tarasewicz
Jeden z najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich.
Urodzony w 1957 roku w Stacji Waliły na Białostocczyźnie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z malarstwa w Pracowni prof. Tadeusza Dominika uzyskał w 1984 roku. Mieszka w rodzinnej wsi Stacja Waliły.
Od 1996 roku prowadzi pracownię na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Od 2009 roku jest to Pracownia Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie.
W Polsce Leon Tarasewicz stale współpracuje z warszawską Galerią Foksal, gdzie zadebiutował w roku 1984, a także z lubelską Galerią Białą. Wielokrotnie pokazywał prace
w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (kilka jego prac znajduje się w kolekcji CSW). Brał udział w licznych zbiorowych prezentacjach sztuki polskiej za granicą; indywidualnie wystawiał m.in. kilkakrotnie w Springer & Winckler Galerie w Berlinie i we Frankfurcie nad Menem (Niemcy), w Gallerie Nordenhake w Malmö i Sztokholmie (Szwecja), w Galleria del Cavallino w Wenecji (Włochy). Prezentował Polskę na 49. Biennale Sztuki w Wenecji w 2001 roku. Jest laureatem prestiżowych nagród, takich jak m.in.: Paszport Polityki, Nagroda im J. Cybisa, Nagroda Fundacji Nowosielskich.
Oprócz obrazów na płótnie artysta stworzył ponad 30 realizacji malarskich: bezpośrednio na ścianach, sztucznych przegrodach, sufitach, kolumnach i innych elementach architektonicznych (np. w Galerii Białej w Lublinie; w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej; w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie), a także w przestrzeni miejskiej. m.in. na Plaza Real w Barcelonie w 2002 roku, w Poznaniu (2003), Bielsku-Białej (2009) czy Kielcach (2011). Kulminacją była realizacja z 2003 roku w CSW Zamku Ujazdowskim, kiedy malarz wybudował skomplikowaną konstrukcję, którą wraz z podłogą pokrył masą z intensywnie zabarwionego cementu, nadając pojęciu „obraz" nowy sens.
Jest artystą pełnym inwencji, odkrywa coraz to nowe oblicza tak starej i, wydawałoby się, dobrze już rozpoznanej dyscypliny, jaką jest malarstwo. Podkreśla białoruskie korzenie, identyfikuje się z zamieszkującą tamte tereny mniejszością białoruską w Polsce. Wielokrotnie wypowiadał się publicznie o sprawach tejże mniejszości. Sprzyja inicjatywom mającym na celu ożywienie białoruskiej kultury.
Leon Tarasewicz ma również pasję pozaartystyczną - jest prezesem Związku Hodowców Kur Ozdobnych, posiadaczem przedstawicieli rzadkich gatunków tego ptactwa. Jest miłośnikiem kwiatów - w jego ogrodzie rośnie ok. 300 odmian dalii oraz wiele gatunków tulipanów.
W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Artysta znany jest w Bielsku-Białej. W 2000 roku był uczestnikiem wystawy kuratorskiej „Pomiędzy estetyką a metafizyką" w Galerii Bielskiej BWA. Wówczas artysta stworzył wielkie malowidło pokrywające całą ścianę dolnej sali Galerii Bielskiej BWA, działające na zasadzie zbliżonej do tzw. trójwymiarowych obrazów (zwykle religijnych). Rytmicznie powtarzające się skontrastowane plamy barwne odwołują się do natury: zaoranych bruzd ziemi, pni drzew, prześwietlonych słońcem liści.
W 2009 roku Leon Tarasewicz stworzył olbrzymi mural na ścianie Centrum Handlowo-Rozrywkowego Gemini Park w Bielsku-Białej. Mural jest olbrzymi - został namalowany na ścianie liczącej 147 metrów (wys. 3,30 m). Kolory odnoszą się do pór roku. Artysta malował ścianę długimi, przenikającymi się pasmami. Ufundowany przez Gemini Park mural powstał w miejscu, gdzie niegdyś - zanim powstało centrum handlowe - znajdowały się zakłady Przemysłu Wełnianego „Welux", a na jednej ze ścian fabryki znajdowała się monumentalna mozaika bielskiego artysty Ignacego Bieńka (1925-1993). Dzieło zniszczono w 2000 roku podczas wyburzania murów fabryki.
Galeria Bielska BWA dwukrotnie zaprosiła Leona Tarasewicza do grona jury Biennale Malarstwa „Bielska Jesień" (2007, 2009). Prezentowała także film o artyście pt. „Ikona na drogę", opowiadający o jego życiu, twórczości i pasjach. Kontakty artysty i jego studentów z Galerią są ożywione. W marcu i kwietniu 2012 roku Galeria zaprezentuje wystawę prac dyplomowych studentów prof. Leona Tarasewicza pt. „Rozstanie".
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony