Międzynarodowe rezydencje artystyczne "Incydenty 2009"

Od 1 września do 12 października 2009 roku czterech artystów "stawiało"
w Bielsku-Bialej: stalowego akrobatę, salamandrę plamistą , kompas i samochód pokryty sztucznym lodem. Podczas programu międzynarodowych rezydencji artystycznych, prowadzonych przesz Galerię Bielską BWA, przestrzeń miasta zyskała cztery obiekty sztuki współczesnej i rzeźby te zostały wszczepione na stałe w tkankę miasta. Tak więc ktoś przyjeżdżający na jeden dzień do Bielska-Białej może odbyć ciekawy spacer szlakiem powstałych obiektów sztuki, podejmując dialog ze sztuką współczesną.

 

Anna Daniell, Salamandra plamista, Incydenty 2009, fot. Tom Swoboda

 

Niedaleko miejskiego ratusza, tuż  za rzeką Białą, w parku obok LO im. S. Żeromskiego, Anna Daniell - Norweżka polskiego pochodzenia - wbrew dotychczasowej konwencji stawiania rzeźb na postumentach, postawiła kamienny postument na głowie „Salamandry Plamistej" wykonanej z brązu. Każdy może sobie ją zinterpretować po swojemu - dla jednych salamandra reprezentująca życie zwycięża materię, unosząc na głowie kamień; dla kogoś innego może być rzeźbą ‘z humorem'. Za mostem, po sąsiedzku, w parku tuż za ratuszem Dariusz Fodczuk - bielski artysta - postawił na głowie czterometrową stalową postać mężczyzny - "Akrobaty". "Akrobata" nawiązuje do historii miasta w drugiej połowie dziewiętnastego wieku, kiedy wysiłkiem obywateli powstało w Bielsku i w Białej wiele nowych inicjatyw: uruchomiono jedną z pierwszych w świecie sieć telefoniczną, pierwszą na terenach polskich linię tramwajową, wybudowano ze składek mieszkańców teatr. Działania dla miasta i pro publico bono łączyły ze sobą ludzi bez względu na wyznanie i narodowość. "Akrobata" symbolizuje ludzi, którzy mieli odwagę uwierzyć, a co wiecej - zrealizować swoje marzenia! Rzeźba ta powstała dzięki nieocenionej pomocy inżynierów z firmy Polmotors.

 

Dariusz Fodczuk, Akrobata, Incydenty 2009, fot. Tom Swoboda

 

Przy ulicy Mickiewicza, przed Galerią Bielska BWA, stanął fiat 126p, nasz znajomy "maluch", pokryty sztucznym lodem czyli żywicą  epoksydową i akrylową imitującą lód. Autorem pracy pt. "Muzeum" jest norweski artysta Lars Morell, a sponsorem Fiat Auto Poland. Ten typ samochodu już dawno zszedł z taśmy produkcyjnej - zamrożony w lodzie, jest jak zamrożone w czasie wspomnienie tego, co było kiedyś - widoku rodzin jadących maluchami na wakacje z walizkami na dachu, niedzielnych wycieczek do zoo, niedzielnej jazdy sąsiada w "czerwonej wersji dla wybrańców".

 

Lars Morell, Muzeum, Incydenty 2009, fot. Tom Swoboda

 

Ostatnim obiektem sztuki na szlaku jest trzymetrowy "Kompas dla Bielska-Białej" autorstwa Sławomira  Brzoski, wykonany z piaskowca i aluminium. Usytuowany przed zabytkową willą Sixta, w której mieści się rektorat Akademii Techniczno-Humanistycznej, zaznacza położenie Bielska-Białej na przecięciu najważniejszych historycznych szlaków handlowych. Kamienna część spełnia też funkcję siedziska, można więc usiąść ostrożnie i poczytać gazetę. Może bielszczanie oswoją go na tyle, by letnią porą stał się miejscem spotkań, szeptów i dyskusji.
                                                                         Agula Swoboda - kurator rezydencji

 

Sławomir Brzoska, Kompas dla Bielska-Białej, Incydenty 2009, fot. Tom Swoboda

 

Historia projektu
Program rezydencji artystycznych "Incydenty" wymyślili artyści Agula i Tom Swoboda, a bielska edycja jest czwartą z koleji - dwie pierwsze odbyły sie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - trzecia w Wakefield, w Wielskiej Brytanii.

"Incydenty 2009" są częścią projektu „Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów", realizowanego przez Galerię Bielską BWA w partnerstwie z Regionalną Izbą Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej oraz Oslo Teknopol; dofinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy oraz budżet samorządu Województwa Śląskiego. Jest to projekt nowatroski, wykraczający daleko poza samą inwestycję w kulturę. Właściwie jest on inwestycją w relacje pomiędzy kulturą, biznesem, a samorządem miasta. "Incydenty 2009" to pierwsza  ingerencja w pejzaż miasta - z wykorzystaniem form przestrzennych - na tak dużą skalę.
I być może nie ostatnia - dookoła nas tyle pustych parków aż prosi się  o nowe rzeźby - opowiadające ciekawe i śmieszne historie, prowokujące do myślenia, co zrobić jeszcze, by Bielsko-Biała piękniało.

 

Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów

Dyplom honorowy "Ikar 2009" dla "Incydentów 2009"


Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>