"W poszukiwaniu szczęścia... Wierzenia magiczne dnia codziennego”

Wykład dr Agnieszki Przybyły-Dumin
24 września, g. 17.00,
oprowadzanie po wystawach, godz. 16.00 (wstęp wolny)


Wykład dr Agnieszki Przybyły-Dumin, etnografa i kulturoznawcy, pt. „W poszukiwaniu szczęścia... Wierzenia magiczne dnia codziennego" umożliwił słuchaczom zgłębienie znaczenia tradycyjnych zachowań o podłożu wierzeniowym, które do dnia dzisiejszego stanowią nieodłączny element rzeczywistości. Nadal funkcjonują, bowiem szczęście, zdrowie, miłość wciąż bywają nieuchwytne, a nauka nie znalazła odpowiedzi na wszystkie pytania. Prelegentka przybliżyła zjawisko magii, opowiedziała o jej genezie, kierujących nią prawach, wreszcie o jej społecznym znaczeniu. Ilustrację stanowiły przekonania i zabiegi o charakterze magicznym, obecne we współczesnej kulturze, dlatego nie zabrakło interesujących przykładów, zarówno należących już dziś do historii, jak i tych obecnych, do dziś obowiązujących.

Wykład pozwolił odpowiedzieć na wiele pytań, np.: Czym jest magia? Jakie jest jej społeczne znaczenie? Jakie prawa nią kierują? Jakie wierzenia i praktyki magiczne królowały na terenie południowej Polski? Jaki kształt przybrały w XXI wieku?

Kamil Kuskowski, Czarny kot, rzeźba

 

dr Agnieszka Przybyła-Dumin - absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej pasją i naukową specjalnością jest folklorystyka. Od lat prowadzi etnograficzne badania terenowe, podczas których archiwizuje folklor narracyjny i obrzędowo-wierzeniowy. Jest autorką publikacji na ten temat. Pracuje w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej na stanowisku adiunkta oraz w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. W tym ostatnim, wraz z młodzieżą zrzeszoną w stworzonym przez nią Kole Badaczy Kultury, pracuje obecnie nad drugim tomem książki, pt. „Świat naszych przodków", poświęconej zimowemu cyklowi obrzędowemu na terenie Czechowic-Dziedzic i okolic.

Wykład dr Agnieszki Przybyły-Dumin  Wykład dr Agnieszki Przybyły-Dunin

Wykład wpisał sie w program akcji "60+Kultura" ogłoszonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która skierowana była do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia i zachęca do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Tuż przed wykładem - o godz. 16.00 - miało miejsce oprowadzanie po wystawie.

patrz: wystawa Kamila Kuskowskiego "Szczęście w nieszczęściu"

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>