WILLA SIXTA - STAŁA EKSPOZYCJA KOLEKCJI SZTUKI GALERII BIELSKIEJ BWA


_________________________________________________________________

Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul Mickiewicza 24, widok od strony ul. 3 Maja,rok budowy 1883, proj. Karol KornWilla Sixta pełnić będzie funkcję centrum animacji kulturalno-społecznej, w którym organizowane będą wydarzenia artystyczne i działania edukacyjne. Większość pomieszczeń na I i II piętrze wykorzystana będzie jako sale wystawowe, prezentujące prace z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Narracja budowana będzie z uwzględnieniem zarówno treści prac, ich przesłania ideowego, jak i przynależności autorów do poszczególnych formacji artystycznych, dyscyplin sztuki czy okresów działalności.

 

Ważnym elementem stałej ekspozycji będzie budowanie tożsamości kulturowej mieszkańców Bielska-Białe i regionu. W tej części zostaną wyeksponowane wątki lokalne, które mają silną reprezentację w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Najważniejsze z nich to: malarstwo pejzażowe historycznej już Grupy „Beskid" - artystów tworzących w Bielsku-Białej w latach 1960-1980 (prace Kazimierza Kopczyńskiego, Jana Grabowskiego, Michała Kwaśnego, Jana Zippera i Zenobiusza Zwolskiego); sztuka Andrzeja Szewczyka - najbardziej znanego w świecie artysty ze Śląska Cieszyńskiego - oraz artystów z jego kręgu, jak Krystyna Pasterczyk; grafika Jadwigi Smykowskiej - znakomitej, nagradzanej za granicą drzeworytniczki; rzeźba Bronisława Krzysztofa - autora wielu realizacji usytuowanych na całym świecie.

 

Zenobiusz Zwolski, Żywieckie gody, 1960, 137 x 167 cm

 

Oddzielną częścią ekspozycji będzie zestaw prac laureatów Biennale Malarstwa „Bielska Jesień". Ten istniejący od 1962 roku konkurs polskiego malarstwa współczesnego jest ewenementem na skalę krajową: to najstarszy i wciąż istniejący przegląd najnowszych tendencji w malarstwie polskim. Laureatami często byli artyści jeszcze mało znani, którzy potem stali się znaczącymi postaciami w sztuce, jak np. Wilhelm Sasnal. Galeria Bielska BWA od 1992 roku systematycznie kolekcjonuje prace zarówno laureatów Grand Prix, jak i innych nagród i wyróżnień tego konkursu. Jest to możliwe dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które Galeria Bielska BWA uzyskuje poprzez granty w programie „Znaki czasu - Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej". Z kolei prace, które zdobywają najwyższe nagrody (Grand Prix) przechodzą bezpłatnie na własność kolekcji, dzięki odpowiedniemu zapisowi w regulaminie „Bielskiej Jesieni".

 

Wilhelm Sasnal, Rower męski, 1999, olej, płótno, 70 x 70 cm, część dyptyku

 

Wśród prac laureatów „Bielskiej Jesieni" znajdują się nazwiska artystów z całej Polski, obecnie szeroko już znanych nie tylko na arenie krajowej, ale często także światowej, m.in.: Andrzej Szewczyk, Wilhelm Sasnal, Rafał Borcz, Karolina Zdunek, Wojciech Kubiak i Lidia Krawczyk, Kamil Kuskowski, Jakub Ciężki, Ewa Juszkiewicz (laureaci Grand Prix z lat 1992-2013); Paweł Hajncel (praca wyróżniona w 2005 roku), Agata Biskup, Daniel Krysta, Andrzej Wasilewski (prace wyróżnione w edycji z 2007 roku), Andrzej Cisowski, Jan Dziaczkowski, Bartłomiej Jarmoliński, Karolina Komorowska, Jerzy Kosałka, Aleksander Laszenko, Paweł Matyszewski, Paulina Poczęta, Malwina Rzońca (prace z edycji w 2009 roku), Piotr C. Kowalski i Joanna Janiak, Ewa Kruczkowska-Król, Maciej Linttner, Jakub Pieleszek, Artur Przebindowski, Małgorzata Rozenau, Kamila Woźniakowska (prace z edycji w 2011 roku), Monika Chlebek, Bartosz Kokosiński, Monika Mysiak, Konrad Maciejewicz, Ewa Skaper (edycja z 2013 roku). Z edycji z 2015 roku do kolekcji trafiły prace Martyny Czech, Michała Gątarka i Tomasza Kręcickiego (nagrodzone) oraz Marty Antoniak, Roberta Bubla, Sylwestra Chrapowicza, Dawida Czycza, Bartka Górnego, Bartosza Kokosińskiego, Dominiki Kowyni, Grzegorza Kozery, Małgorzaty Mirgi-Tas, Irminy Staś, Aguli Swobody i Zuzanny Ziółkowskiej / Hercberg.

 

Jakub Ciężki, Rusztowanie I, 2010, emalia akrylowa, akryl, olej, płótno, 150 x 200 cm

 

Zbiór ten sukcesywnie powiększany jest o najciekawsze prace prezentowane podczas kolejnych edycji „Bielskiej Jesieni".

Galeria podjęła także trud odnalezienia i pozyskania do kolekcji prac laureatów głównych nagród „Bielskiej Jesieni" z lat 1962-1991; i tak do kolekcji trafiły już prace Janiny Wiciejewskij-Pochopień (z 1967 roku), Stanisława Kuskowskiego (praca z 1977 roku) i Teresy Sztwiertni (praca z 1984 roku).

 

Janina Wiciejewska-Pochopień, „Pejzaż kosmiczny 1”, 1967

 

Kolejnym wątkiem będzie malarstwo najwybitniejszych polskich artystów, często klasyków sztuki polskiej, reprezentujących różne stylistyki, od realizmu, poprzez metaforę, do abstrakcji. Prace pozyskiwane są najczęściej po wystawach w Galerii Bielskiej BWA; są wśród nich obrazy takich artystów, jak: Tamara Berdowska, Urszula Broll, Stanisław Fijałkowski, Bożena Grzyb-Jarodzka, Ryszard Grzyb, Józef Hałas, Paweł Jarodzki, Koji Kamoji, Jarosław Modzelewski, Zdzisław Nitka, Robert Maciejuk, Włodzimierz Pawlak, Jacek Sempoliński, Paweł Susid, Joanna Stańko, Leon Tarasewicz, Andrzej Urbanowicz, a także prace artystów młodszego pokolenia, jak: Agnieszka Brzeżańska, Kasia Kmita, Zbigniew Rogalski, Małgorzata Szymankiewicz, Antek Wajda.

 

Urszula Broll, „Mandala”, 1966, tempera, kolaż , papier, 61,5 x 48 cm

 

Bożena Grzyb-Jarodzka, „Amanita”, 2005, akryl, płótno, 120 x 120 cm

 

Obok malarstwa na ekspozycji znajdą się prace trójwymiarowe: rzeźby, obiekty i wideoinstalacje Mirosława Filonika, Izabelli Gustowskiej, duetu Kijewski/Kocur, Jerzego Kosałki, Leszka Oprządka, Marka Rogulskiego, Sławomira Rumiaka, Xawerego Wolskiego, Aleksandry Żochowskiej oraz light-boxy Krzysztofa Wałaszka i Małgorzaty Markiewicz.

 

Xawery Wolski, „Biały naszyjnik”, 2005, terakota, 104 x 39 x 5 cm

 

Galeria buduje także ciekawą kolekcję fotografii, która będzie pokazywana w specjalnej przestrzeni; prace tak znakomitych fotografów, jak Andrzej Baturo, Barbara Konopka, Bogdan Konopka, Zofia Kulik, Paweł Kwiek, Przemysław Kwiek, Natalia LL, Zbigniew Libera, Jindřich Štreit oraz grupa Łódź Kaliska.

 

Łódź Kaliska, „Wolność – Freiheit, nein, danke”, 1998, kopia autorska na PCV, 210 x 285 cm

 

Osobną salę przeznaczymy na rysunek, który reprezentować będą m.in. Agata Agatowska, Mariusz Tarkawian i Paweł Warchoł. Grafika znajdzie odzwierciedlenie w bogatej kolekcji prac artystów z Ameryki Południowej (w zbiorach galerii znajduje się 166 prac graficznych 72 artystów z Argentyny, Brazylii, Chile, Kolumbii, Peru i Wenezueli), zestawie grafik włoskiego geometrysty Getulio Alvianiego (40 prac w kolekcji)oraz grafikach czeskiego artysty Eduarda Ovčáčka - wszystkie prace zostały pozyskane jako dary od artystów.

 

Paweł Warchoł, Autoportret, 2000, tusz, papier, 70 x 100 cm

 

Kolejna sala poświęcona będzie rezultatom Międzynarodowych Rezydencji Artystycznych Beyond Time / Poza czasem, które Galeria Bielska BWA organizuje od 2011 roku. Dzięki nim pozyskała fotografie, rysunki i obiekty Vincenta Manalo z Filipin, Alessandra Di Massimo oraz Awera (Giovanni'ego Chiantera) z Włoch, Pauliny Ines Mellado Neely z Chile i Siny Boroumandi'ego z Iranu. Dysponując salami Willi Sixta i otaczającego ją ogrodu rezydenci kolejnych edycji będą mieli możliwość wykonywania prac in situ, czyli dostosowanych do zaoferowanej im przestrzeni.

 

Michael Vincent Manalo, „In Undermining the Rising City”, 2011, fotokolaż

 

Wyciemnione przestrzenie piwnicy przeznaczone zostaną częściowo na projekcje wideo.

 

Sławomir Rumiak, „Ich bin der Welt abhanden gekommen”, 2010, wideoinstalacja: wideo HD (blue-ray), gablota ok. 123 x 175 x 120 cm, lampa ok. 12 x 100 x 30 cm; materiały: drewno, MDF, pleksi, sztuczna trawa, skóra, żywica epoksydowa, silikon i inne

 

Kolekcja liczy obecnie 891 dzieł, autorstwa 403 twórców, w tym 322 artystów polskich i 81 zagranicznych. Zdecydowana większość dzieł w tym zbiorze to malarstwo (374) i prace graficzne (315), ale w kolekcji znajdują się także fotografie (123, rysunki (31), rzeźby (17), płaskorzeźby (1), obiekty (9), light boxy (5), instalacje (3), (tkaniny (4), ceramika (1) oraz wideoinstalacje (3) i filmy wideo (6). Prace te, dotychczas zamknięte w magazynie, pokazywane były tylko okazjonalnie, na wystawach tematycznych w Galerii Bielskiej BWA lub na wystawach kuratorskich, na zaproszenie galerii w innych miastach, albo też w nietypowych przestrzeniach, jak otwarcie apartamentów Sfery w Bielsku-Białej. Dzięki przestrzeniom w Willi Sixta kolekcja uzyska znakomitą oprawę i będzie udostępniana widzom z Bielska-Białej oraz gościom z innych miast.

 

Dzięki stałej ekspozycji, która będzie raz w roku miała swoją kolejną odsłonę i będzie ewoluowała, miasto uzyska niezwykłą atrakcję turystyczną. Poprzez bogaty program edukacyjny miejsce to nie będzie jedynie salą muzealną, ale uzyska żywy kontakt z widzami nie tylko młodego pokolenia, ale z wieloma grupami społecznymi.  

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>