MIT I MELANCHOLIA

28 kwietnia do 17 czerwca 2012


Zobacz w TV Bielsko >>

Fotorelacje:
wystawa >>

wernisaż >>

Spotkanie z Alicją Żebrowską i projekcja

filmu AVUNCULUS

fotorelacja >>

MIT I MELANCHOLIA

Wystawa trwa od 28 kwietnia do 17 czerwca 2012 roku.
_____________________________________________________________

Druga odsłona głośnej wystawy „Mit i melancholia", prezentowanej w programie Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego. 
Wystawa - w zamyśle kuratorki Jolanty Ciesielskiej - stara się odpowiedzieć na pytanie jak wygląda w pierwszej dekadzie XXI wieku kondycja artysty, ukazać różnorodne strategie prezentowania własnej mitologii, ustosunkować się do problematyki pamięci, historii, funkcjonujących współcześnie mitów. A może raczej ich resztek. Resztek wyrzucanych na obrzeża świadomości kultury, zajętej wciąż komercjalizowanym kultem nowości i teraźniejszością.
     
 
           Jerzy Kosałka, Promocja Cosher Coli, billboard, 2009


Towarzyszący jej nastrój wypływa z poruszanych tematów przemijania, upadku wiary, kryzysów tożsamości. Artyści i widzowie napotykają na trudności w rozpoznawaniu autorytetów, stałych punktów odniesienia, wynikających z entropijnej i polimorficznej struktury informatycznej, określającej parametry naszych czasów a niepewne i stale kwestionowane kierunki ich działań wzmaga dodatkowo ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny i walki polityczne, wkraczające również na teren sztuki. To wszystko rodzi frustrację, chęć zdystansowania się od rzeczywistości i dramatyczne próby wytworzenia artystycznej alternatywy, własnej strategii, po to, by nie zostać zbyt łatwo pożartym, wchłoniętym, zmanipulowanym.


Łódź Kaliska, Tryumf geniusza destrukcji, 1999, 120 x 110 cm, własność Łódź Kaliska


"Odczucia metafizyczne artystów mieszają się na tej wystawie z historią, nadając wybranym przez artystów wątkom dodatkowego znaczenia. Poddawane reinterpretacji motywy zaczerpnięte z XX wiecznej historii i sztuki, także te odnoszące się do mitologii i obrazowanych przez nią archetypów ukazują dystans dzielący nas od minionych czasów modernizmu, wskazując tym samym puste miejsca do wypełnienia nowymi ideami, formami, mitami. Znamienne jest też nawiązanie do postawy romantycznej gdzie melancholijne nastroje wiązały się z nieprzepartą chęcią buntu, zaprowadzenia nowego porządku, by tym samym usunąć źródło bólu i frustracji. „Mit i melancholia" ukazuje stan sztuki tuż przed tym momentem" - podkreśla kuratorka wystawy Jolanta Ciesielska.
Niemal trzydziestu artystów zaproszonych do wystawy formułuje osobiste wypowiedzi na temat obserwowanego świata, z podkreśleniem prawa do wyrażania bólu, bezsilności i zwątpienia w schematycznie głoszone prawdy i wartości.
"Intymny dialog toczony przez artystów pomiędzy poszczególnymi pracami skłoni być może widzów do osobistej refleksji na temat alienacji jednostki, poszukiwania wiary i miłości, a także do tworzenia nowych form utopii wzbogacających świat, jaki jest o nowe artystyczne wizje, na tyle silne, by stały się powodem zanurzenia się w nowe alternatywne światy. Czy sztuka temu zadaniu podoła przekonamy się, gdy upłynie następna rozpoczęta dekada" - uważa Jolanta Ciesielska.

Artyści biorący udział w wystawie w Bielsku-Białej: Wojciech Bąkowski, Bogna Burska, Witosław Czerwonka, Krzysztof Gruse, Ryszard Grzyb, Grupa Klisza Werk, Jerzy Kosałka, Kamil Kuskowski, Roman Lipski, Grupa Łódź Kaliska, Artur Malewski, Sławomir Marzec, Tomasz Mażewski, Andrzej Miastkowski, Agata Michowska, Marcin Mierzicki, Bartłomiej Otocki, Laura Pawela, Marek Rogulski, Grupa Sędzia Główny, Kama Sokolnicka, Piotr Szmitke, Grzegorz Sztwiertnia, Marcelo Zammenhoff, Alicja Żebrowska.

__________________________________________________________________

Spotkanie z Alicją Żebrowską i projekcja filmu „Avunculus"
Czwartek, 31 maja 2012 roku, godz. 18.00 (wstęp wolny).


Alicja Żebrowska, Avunculus, 2009, kadr z filmuALICJA ŻEBROWSKA - AVUNCULUS

Punktem wyjścia dla filmu „Avunculus" Alicji Żebrowskiej jest historia dziewięciu górników z kopalni Wujek oraz ich śmierć w wyniku akcji pacyfikacyjnej 16 grudnia  1981 roku. Po pierwszych sekwencjach paradokumentalnych, ukazujących wycinkowo sylwetki górników, autorka przechodzi do części zasadniczej, obejmującej działania na pamięci o osobach i wydarzeniach, będącej próbą mitologizacji realnego wydarzenia. „Avunculus" jest zapisem rytuału przejścia do wieczności zinterpretowanej i pokazanej na dwa sposoby. Wieczności jako przestrzeni bezczasowej, krainie umarłych, oraz wieczności w znaczeniu ponadczasowym, uniwersalnym.
Trwający 22 minuty film powstał w 2009 roku.
Alicja Żebrowska jest artystką multimedialną, ważną postacią nurtu sztuki krytycznej.

Więcej informacji o artystce na www.culture.pl >>

_________________________________________________________________

Głównym organizatorem wystawy jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, współorganizatorami: Muzeum Współczesne we Wrocławiu oraz Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej.
Kurator wystawy: Jolanta Ciesielska.
Koordynator wystawy: Agnieszka Chodysz.

Wystawa realizowana jest w programie Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego.



Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>