JADWIGA SMYKOWSKA (1945-2017)


W sobotę, 16 grudnia 2017 roku w Cieszynie zmarła Jadwiga Smykowska, artystka, której międzynarodową sławę przyniosły mistrzowskie drzeworyty sztorcowe.
Jadwiga Smykowska zakończyła swoją długą walkę z chorobą. Jej postawa, pełna empatii i hartu ducha, była dla wielu przykładem niezłomności człowieka kochającego życie nade wszystko.

 

Jadwiga Smykowska, 1975, fot. Janina Ciupek

 

Urodziła się 1 marca 1945 roku w Czeskim Cieszynie. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w pracowni drzeworytu prof. Franciszka Bunscha i grafiki prof. Witolda Chomicza w 1971 roku. W latach 1972-1975 prowadziła pracownię drzeworytu w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, a w latach 1974-1980 pracownię druku wypukłego w Instytucie Kształcenia Plastycznego w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1971) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. Była artystką o światowej renomie.

Jadwiga Smykowska tworzyła w dziedzinie malarstwa, rzeźby i rysunku, ale wiodącą techniką w jej twórczości był drzeworyt sztorcowy, z którego zasłynęła. Stale obecna w środowiskowych wystawach sztuki. Autorka wielu wystaw indywidualnych m.in. w Cieszynie, Rzeszowie, Jastrzębiu-Zdroju, Ustroniu, Lublinie, Warszawie, Bielsku-Białej, a także za granicą - w Australii (Adelajda), Szwecji (Kristianstad) i wielokrotnie w Niemczech (Bad Segeberg, Hamburg, Mannheim, Heidelberg i Tybinga). Brała udział w wielu wystawach i konkursach krajowych oraz międzynarodowych o najwyższej randze, w których otrzymywała Grand Prix i pierwsze nagrody (m.in. Mediolan, Fryburg). Jest także laureatką „Wielkiej Nagrody Ondraszka" (1978, 1985) oraz wielu nagród na wystawach środowiskowych w Bielsku-Białej, ostatnio w 2010 roku otrzymała nagrodę Zarządu Okręgu ZPAP w Bielsku-Białej. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów w Cieszynie, Bielsku-Białej, Katowicach, Bytomiu, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie, Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Armii Radzieckiej w Moskwie (Rosja), muzeum we Fryburgu (Szwajcaria), Stadtgeschichtliche Museen w Norymberdze (Niemcy), wielu galeriach BWA oraz w kolekcjach prywatnych.

Jadwiga Smykowska, Pod Twoją Obronę, 1977, drzeworyt

Jadwiga Smykowska, Boże, coś Polskę, 1980, drzeworyt

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 20 grudnia br. w kościele pw. św. Elżbiety w Cieszynie przy ul. Katowickiej 3. Rozpoczną się o godz. 11.00.
Artystka zostanie pochowana na cmentarzu komunalnym przy ul. Katowickiej w Cieszynie.

______________________________________________________________________

 

Więcej o artystce można przeczytać w artykule Krzysztofa Morcinka „Jadwiga Smykowska: Weszłam w ten stary świat..." w Kalendarzu Beskidzkim 2017 (pdf>>)        

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>