O wystawie pisze Krzysztof Morcinek, kurator wystawy


„Dzień na Marsie / One Day on Mars” to opowieść Agaty ­Agatowskiej o kondycji współczesnego człowieka w dobie gwałtownego rozwoju cywilizacji i eksploracji kosmosu. Wystawę tworzy 10 rzeźb powstałych w latach 2008–2015.
To najczęściej portrety kobiet przedstawione klasycznie w formie figur stojących i torsów. Charakteryzujące je poza i kostium ­wynikają z aktorskich doświadczeń autorki z pantomimą i teatrem lalek. Wkomponowane w rzeźby przedmioty-rekwizyty podkreślają ich baśniowy charakter. Artystka nadaje przedmiotom znaczenie symboliczne, ukrywając w nich zredukowane uczucia, zmysłowość i anegdotę. Inspiruje się m.in. największym współcześnie teatrem, jakim stał się świat mody dążący do nieograniczonej artystycznej fantazji.
Otwierające ekspozycję torsy kobiet wyeksponowane na stylizowanych postumentach, przypominające armię z kosmosu to rzeźby z cyklu Catwalk to a Dream, zainspirowane pokazami mody Karla Lagerfelda, ­Alexandra McQueena i ­Nicolasa ­Ghesquiere’a. Kiedy w roku 2010 Karl Lagerfeld pokazał swoją kolekcję nawiązującą do sztuki baroku i rokoka, ­Agata ­Agatowska stworzyła swoją kosmiczną armię Catwalk to a Dream. Przedstawione hieratycznie torsy kobiet sprawiały wrażenie chłodnych, pozbawionych emocji. Ich uczuciowość, indywidualizm zostały zredukowane do symboli, którymi były np. fryzura w kształcie serca czy nakrycie głowy z uszami Myszki Miki.
W przeddzień wernisażu wystawy Agaty Agatowskiej w Galerii Bielskiej BWA, Karl Lagerfeld w ­charakterystyczny dla siebie sposób, z wielkim rozmachem zaprezentował światu w paryskim Grand Palais kolekcję firmy Chanel na sezon jesień-zima 2017/2018. Motywem przewodnim swojego pokazu uczynił startującą rakietę kosmiczną a kreacje, w których wystąpiły modelki i modele, przypominały stroje kosmonautów i po trosze… armię Catwalk to a Dream Agaty Agatowskiej.
Podobnie jak wspomniany dyktator mody, Agata Agatowska przenosi nas w „inny wymiar”, wykorzystując swój talent i wyobraźnię oraz doświadczenia aktorskie i scenograficzne. Subtelnie odsłania sekrety ludzkiej osobowości, pozwalając obejrzeć nam siebie samych z pewnego dystansu.
W Przeprowadzce na Marsa łączy postać człowieka-rakiety z jego ulubionymi zwierzętami domowymi, zabawnie komentując ludzkie nawyki i przyzwyczajenia. Stojącą postać z cyklu ­Catwalk to a Dream pokrywa metalicznym lakierem samochodowym typu kameleon, zawierającym nowatorskie pigmenty barwne dające efekt wielokolorowości. Jej nowoczesne prace poprzez zredukowaną formę i opływowe miękkie kształty nawiązują do aktualnych tendencji w architekturze i dizajnie. W swojej twórczości Agata Agatowska posługuje się tradycyjnymi technikami rzeźbiarskimi: odlewa rzeźby w brązie, aluminium, żywicach i betonie. Jednak dopracowanie powierzchni, jej polerowanie, lakierowanie i zastosowanie intensywnych kolorów wskazują na zainteresowanie autorki najnowszymi trendami popkultury i tendencjami w rzeźbie współczesnej.
Eksponowane na wystawie prace zostały wykonane z barwionego w masie mastiku (to rodzaj żywicy, której zastosowanie w technikach rzeźbiarskich odkryła i wykorzystała Agata Agatowska). Bez względu na rozległe zainteresowania czy inspiracje rzeźbiarki sięgające sztuki japońskiej, mangi, bohaterów kreskówek czy kreacji ze świata mody, zawsze w centrum zainteresowania ­Agatowskiej pozostaje człowiek. Człowiek podczas kąpieli w pianie, przy „przeprowadzce” na Marsa czy w trakcie surrealnej przemiany w topniejący lód (Ice Cream for a Girl).
Wystawie towarzyszy obraz wideo, będący zapisem instalacji 3D Ice Cream for a Girl z 2013 roku, zrealizowanej we współpracy z ilustratorem i dizajnerem Silvanem Catterfeldem.

Ekspozycja wystawy Agaty Agatowskiej DZIEŃ NA MARSIE. Fot. Krzysztof Morcinek

 

wróć do tekstu >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>