Barbara Nachajska-Brożek, Agata Surdziel

English version
Fotorelacja z wernisażu
>>


___________________________________________________________________________

Wystawa "Świat jest naszym domem, a dom pełenj inspiracji" prezentująca dwie dziedziny sztuki użytkowej: tkaninę i ceramikę. Autorkami prac są dwie artystki, które mimo różnicy wieku i odmiennego tworzywa charakteryzuje podobne podejście do materii i koloru. Obie są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Barbara Nachajska-Brożek (rocznik 1942) dyplom na Wydziale Tkactwa Artystycznego obroniła w 1968 roku w pracowni prof. Antoniego Starczewskiego. Agata Surdziel (rocznik 1975) dyplom magistra sztuki uzyskała na Wydziale Form Przemysłowych w 2001 roku. Tkaniny Barbary Nachajskiej-Brożek, zwłaszcza ulubiony w ostatnich latach patchwork, charakteryzują się maestrią wykonania, precyzyjnym rysunkiem, głębokimi akordami koloru. Ceramika Agaty Surdziel bazuje na kontrastach kolorystycznych, szlachetnych technikach wypału, szacunku dla tworzywa. Prace obu artystek są bardzo bliskie ludziom, ich potrzebie otaczania się pięknymi przedmiotami, nadają ciepła każdemu wnętrzu, chce się je nie tylko oglądać, ale też dotykać.

 

Barbara Nachajska-Brożek, „Majdan”, 2014, tkanina, technika własna

 

Barbara Nachajska-Brożek, tkanina patchworkowa

 

Barbara Nachajska-Brożek, tkanina

 

Barbara Nachajska-Brożek urodziła się w Brzeszczach k. Oświęcimia. Była wieloletnim pedagogiem w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej (1968-2002). Zajmuje się tkaniną unikatową, tworzy gobeliny klasyczne, wykonane techniką własną i patchworku. W swojej twórczości technikę dziewiarską podnosi do rangi tkaniny artystycznej. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. I Nagrody na III Międzynarodowym Nadbałtyckim Biennale Miniatury Tkackiej (1997), wielokrotnie nagradzana na Międzynarodowym Sympozjum Sztuka Włókna Warsztat Twórczy w Kowarach (1999, 2001, 2002, 2005, 2008, 2009, 2010); a także Międzynarodowym Sympozjum Festiwalu Sztuka Włókna w Kowarach: wyróżnienie (2008); II nagroda (2009); I nagroda (2010). Laureatka Grand Prix za pracę pt. Majdan" na 8. Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna 2014" w 2014 roku. Swoje tkaniny artystka prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych i ponad 30 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

 

Agata Surdziel, „Mapa nieba”, 2012, czarna glina na kole garncarskim, pieczątka, temperatura wypału 1320°C

 

Agata Surdziel, z serii „Miasta”, glina na kole garncarskim, rysunek kredką, temperatura wypału 1320°C

 

Agata Surdziel, 2014, bez tytułu, 2014, glina na kole garncarskim, japońska glazura, wypalanie redukcyjne

 

Agata Surdziel - urodzona w Oświęcimiu - od kilku lat mieszka i pracuje w Niemczech. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - Wydziału Form Przemysłowych oraz Wydziału Grafiki w pracowni Projektowania Opakowań. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999-2000), Fundacji Künstlerwege e. Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart (Niemcy, 2000) oraz Rządu Norweskiego w AHO Oslo School of Archiecture, Faculty of Industrial Design (Norwegia, 2001-2002). Laureatka wielu konkursów międzynarodowych. Od 1998 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków - Polska Sztuka Użytkowa, oddział w Łodzi. Pracowała jako asystent w Pracowni Ergonomii Przemysłowej ASP w Łodzi, wykładowca w pracowni Projektowania Opakowań w Prywatnej Szkole Sztuk Pięknych i Projektowania w Łodzi oraz jako samodzielny projektant. Od 2005 roku jest projektantem opakowań w firmie Huhtamaki w Ronsbergu w Niemczech.

25 czerwca - 19 lipca 2015
wernisaż: czwartek, 25 czerwca godz. 18.30

______________________________________________________________

W mediach o wystawie:

Beskid News, Kalejdoskop, 17.07.2015 (film o wystawie od 9'27 do 10'57'') >>

Marta Odziomek, "Obrazy, tkaniny i naczynia", "Gazeta Wyborcza" Katowice Bielsko-Biała, 15.07.2015, str. 5 (pdf)

(m), "Z tkaniny i gliny", "Kronika Beskidzka", 2.07.2015, str. 39 (pdf)

Opr. MO, "Wystawa sztuki użytkowej, ale pięknej w BWA. Będą też warsztaty", Wyborcza.pl (aktualizacja 20.06.2015), Kalendarz imprez, Wystawy Bielsko-Biała  >>

 

_____________________________________________________________

Uwaga! W czasie wakacji wstęp do galerii na wystawy za 1 zł!

_________________________________________________________________________

Barbara Nachajska-Brożek poprowadzi także w Galerii Bielskiej BWA warsztaty: makramy w dniach od 29 czerwca do 1 lipca oraz patchworku w dniach od 6 do 8 lipca.

Więcej >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>