NIE-WIDOKI. O pejzażu współcześnie.

8. edycja wystawy kuratorskiej, prezentującej polskie malarstwo współczesne w cyklu „Bielska Jesień", odbywającej się co dwa lata naprzemiennie z Biennale Malarstwa „Bielska Jesień".


__________________________________________________________________

* Otwarcie wystawy - relacja filmowa >>

* Impresje filmowe w Regionalnej.tv >>

* OBIEG.TV >>

* Fotorelacja z wernisażu >>

* Zdjęcia z ekspozycji >>

* Wystawa na Google Open Gallery >>

 

 

Robert Motelski, Trzciny, 2007

 

Kuratorka wystawy Jolanta Ciesielska  zrealizowała projekt mający uzupełnić widzenie malarstwa pejzażowego. Szeroko rozumiane pojęcie „krajobrazu", poza nowoczesnym odzwierciedleniem pejzażu sensualnego - zaobserwowanego, poszerzone zostało o pojęcie pejzażu metafizycznego, surrealnego, pejzażu-rekonstrukcji oraz pejzażu religijnego.

 

Elżbieta Kozera, Ogród, 2012, 50 x 70 cm

 

„Strach przed pospolitością i codziennością, ucieczka w światy wyśnione, choć formalnie zorganizowane", jak powiedział Witkacy, zawsze motywowało artystów do podejmowania kolejnych prób interpretacji otaczającego świata, tworzenia jego widoków, przefiltrowanych przez indywidualne spojrzenie, wrażliwość, wyobraźnię. Wziąć w posiadanie świat oznaczało stworzenie jego wizji, takiego widoku rzeczy, by ów opowiadał nie tylko o jego składowych, ale przede wszystkim o tym, który go stwarza, o samym artyście.

A zatem nie „zwykła", odtwórcza reprezentacja rzeczy, nie widoki konkretnych miejsc lecz ich aura oraz sposób zaistnienia wyselekcjonowanych przez artystów składowych tego pejzażu, były powodem mojego zajęcia się tematem bardzo rzadko podejmowanym przez dzisiejszych kuratorów wystaw, jakim jest pejzaż współczesny i jego interpretacja.

Idealizm i realizm, postindustrialna utopia, surrealistyczne kompozycje, symboliczne i metafizyczne odniesienia, geometryczne rytmy, abstrahowanie od natury lub szukanie w jej kształtach wzorców idealnego piękna - tak różne estetyki i postawy interpretacyjne prezentuję na wystawie 'Nie-widoki. O pejzażu współcześnie'.

Zaprosiłam do niej najznamienitszych artystów wszystkich pokoleń z całej Polski, a nawet dwóch polskich artystów mieszkających i tworzących poza jej granicami, lecz stale utrzymującymi kontakt z naszym krajem".

                                                                                   Jolanta Ciesielska

 

Rafał Borcz, Zatoka węża, 2009, 110 x 140 cm

 

Artyści zaproszeni do udziału w wystawie:


Rafał Borcz
, Józef Czerniawski, Aleksandra Gieraga, Krzysztof Gruse, Dora Hara, Mirosław Koprowski, Piotr C. Kowalski, Aleksander Kozera, Elżbieta Kozera, Roman Lipski, Mariusz Mielęcki, Robert Motelski, Bartłomiej Otocki, Anna Reinert, Aleksander Ryszka, Artur Trojanowski i Mariusz M-city Waras.

 

Barłomiej Otocki, Bez tytułu, 2014, olej, płótno

 

 

Aleksandra Gieraga, z cyklu Obrazy z podróży, 2014, 155 x 200 cm

 

Roman Lipski, bez tutułu, 2012, 100 x 100 cm

 

Jolanta Ciesielska
Urodzona w 1961 roku w Łodzi. Studia z historii sztuki na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyła w latach 1980-85.Krytyk i historyk sztuki, kurator wystaw. W latach 80.współpracowała z galerią Labirynt w Lublinie, prowadziła galerię Stodoła w Warszawie, następnie Galerię Promocji w Teatrze Studyjnym w Łodzi, galerię ZPAP na Mazowieckiej w Warszawie. W latach 90. współpracowała jako krytyk z pismami poświęconymi sztuce: „Obieg", „Exit", „Gazeta Malarzy i Poetów", „Format", „Kwartalnik Artystyczny". Pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi, w dziale fotografii i mediów. Była kuratorką wystaw zbiorowych: „Sztuka kobiet", „Między naturą a kulturą", „Coś z niczego" (II MBS w Łodzi), „Republika bananowa. Sztuka polska lat 80.", „Mit i melancholia" oraz kilkudziesięciu wystaw indywidualnych.

____________________________________________________________

UWAGA!
"Drzewa w mieście"

W sobotę, 15 listopada br., wystawa „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie" będzie nieczynna.
W tym dniu w godz. 11.00-18.00 w Galerii Bielskiej BWA trwać będzie konferencja poświęcona drzewom w mieście, organizowana przez Społeczny Ruch Ochrony Drzew Bielsko-Biała we współpracy z Fundacją Pozytywnych Zmian - w ramach projektu „Drzewa w mieście", dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Wstęp wolny. Zapraszamy! 

Więcej informacji  https://www.facebook.com/events/1491206037805877/

 

______________________________________________________________

 

Koncert: „Babadag" - Ola Bilińska solo

 

Ola Bilińska w Galerii Bielskiej BWA, fot. K. Morcinek„Babadag to autorski projekt Oli Bilińskiej - wokalistki, autorki piosenek i multiinstrumentalistki.

W Galerii Bielskiej BWA, tuż po wernisażu wystawy "Nie-widoki", utwory z debiutanckiej płyty „Babadag"  zabrzmiały w nowych aranżacjach, wykonanych przez Olę Bilińską solo, co jeszcze podkreśliło ich kameralną atmosferę, intymność i minimalizm.

W piosenkach-baśniach, piosenkach-mitach, wygrywanych na bandżo, dzwonkach, czy gitarze, pobrzmiewają echa wielu miejsc, często egzotycznych; głos wokalistki tworzy nowe przestrzenie - zaklina rzeczywistość.

Więcej o artystce:

Babadag on Bandcamp - full album

Babadag on Facebook - news

____________________________________________________________________

Media polecają wystawę, filmy z otwarcia (wybór):

Paweł Jagiełło, "Inne pejzaże", "Format" nr 71/2015, str. 125-127 (pdf)

Ewa Trzcionka, "Magnetyczne lawiny", "Design Alive", nr 13 Zima 2014/2015, str. 52-53 (pdf)

Paweł Jagiełło, "Lubię pejzaże", "Artluk" nr 3-4, 2014, str. 104-105 (pdf)

"Nie-widoki w Galerii Bielskiej BWA" (aktualizacja 29.10.2014), OBIEG.TV >>

"Nie-widoki. O pejzażu współcześnie". Galeria Bielska BWA 3.10-16.11.2014, realizacja Ryszard Wesołowski, YouTube, opublikowany 8.10.2014, czas trwania 12'45'' >>

"Nie-widoki. O pejżazu współcześnie", realizacja Ziemowit Juroszek, Regionalna.tv, opublikowano 21.10.2014, czas trwania 3'31''  >>

„W Galerii Bielskiej BWA odbył się wernisaż wystawy „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie", Serwis Telewizyjny Ratusza (emisja od 8'15'' do 9'40''), opublikowany 13.10.2014 >>

Magdalena Nycz, „Odrodzenie pejzażu. Widoki, nie-widoki w Galerii Bielskiej BWA", „Kronika Beskidzka", Nr 44, 30 października 2014, str. 41 (pdf >>)

Łukasz Kałębasiak, "Krzepiący pejzaż polskiego pejzażu", "Gazeta Wyborcza" Katowice, 6.10.2014, str.  (pdf >>), także na: katowice.gazeta.pl (aktualizacja 1.10.2014) >> 

mn, „Artystyczne pejzaże w Galerii Bielskiej BWA", fotorelacja, 45 zdjęć, fot. Magdalena Nycz  (aktualizacja 4.10.2014), portal Beskidzka.24 >>

Marta Odziomek, "Krajobrazy świata, umysłu i duszy", "Gazeta Wyborcza"/ "Co Jest Grane", Katowice, 3-9.10.2014, str. 19 (pdf >>)

"Nie-widoki. O pejzażu współcześnie". Galeria Bielska BWA 3.10-16.11.2014, realizacja Ryszard Wesołowski, YouTube, opublikowany 8.10.2014, czas trwania 12'45'' >>

"Nie-widoki. O pejzażu współcześnie", fotorelacja, fot . Krzysztof Morcinek (38 zdjęć), Artinfo.pl >>

"Jesień w Bielsku-Białej", Kalendarium, oprac. Arkadiusz Bury, "BE Magazyn" nr 10 / 2014, str. 12

ŁB, „W muzeach i galeriach: Patchworki i pejzaże; Pejzażyści nowego Tysiąclecia", portal Kulturaonline (aktualizacja 24.09.2014) >>

"Nie-widoki. O pejzażu współcześnie". Wystawa Kuratorska "Bielskiej Jesieni", Artinfo.pl / Wystawy nadchodzące (aktualizacja 18.09.2014) >>

"8. Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni pełna nie-widoków", O.pl/News (aktualizacja 15.09.2014)  >>

"Nie-widoki". O pejzażu współczesnie, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała (aktualizacja 19.09.2014), Obieg / Krótko >>

Wystawa "Nie-widoki. O pejzażu współcześnie" w BWA, BB365.info (aktualizacja 15.09.2014) >>

PAP „Jolanta Ciesielska zaprezentuje w Bielsku-Białej współczesny pejzaż", (aktualizacja 14.01.2014), Dziennikzachodni.pl >>

PAP "Ciesielska zaprezentuje w Bielsku-Białej współczesny pejzaż", TVP Katowice, strona internetowa >>

 

______________________________________________________________________________

Patronaty medialne:

artinfo             artluk             exit

 

format            Gazeta Wyborcza             Notes na 6 tygodni

 

 obieg           O.pl

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>