Paweł Warchoł


Paweł Warchoł, artysta grafik, urodzony w 1958 roku w Krakowie. Absolwent Liceum Plastycznego w Wiśniczu Nowym (1979) i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1984 roku). W 2010 roku uzyskał tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 1985 roku mieszka i pracuje w Oświęcimiu. Jest twórcą wielu cyklów rysunkowych wykonywanych tuszem na kartonie m. in.: „Holzmachiny", „Oratio", „Warchoły", „Bunkry". Swoje prace prezentował na ponad 500 wystawach w kraju i za granicą. Jego rysunki pięćdziesiąt razy były nagradzane i wyróżniane na wystawach w kraju i za granicą, w tym trzykrotnie nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest laureatem m. in.: Grand Prix VI Międzynarodowego Triennale Sztuki Majdanek 2000 w Lublinie; dwukrotnie Grand Prix na Międzynarodowych Konkursach Rysunku w Barcelonie, Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Rysunku w Melbourne 2013, Grand Prix Międzynarodowego Biennale Rysunku w czeskim Pilźnie, III nagrody na wystawie Kunst'91 w Monachium, I nagrody i Nagrody Golden Osten na Międzynarodowym Konkursie Rysunku w Skopie (Macedonia), I nagrody  i dwukrotnie wyróżnień na Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu.

Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych oraz w wielu zbiorach muzealnych m. in.: Muzeum Narodowego w Krakowie, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu" w Katowicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie (Hiszpania), Muzeum Sztuki Współczesnej w Taichnung na Tajwanie, Państwowych Muzeum w Lublinie i w Oświęcimiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Kresów w Lubaczowie. Dwukrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, wielokrotny stypendysta miasta Oświęcimia.

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>