IZABELA OŁDAK - "W PĘTLI"


 

Żyjemy zamknięci w ramy Uroborosa, pożerającego swój własny ogon w tańcu Życia i Śmierci. Ten symbol nieskończoności przybiera najrozmaitsze formy egzystencji, wraz z ich delikatnymi i jaskrawymi (karmicznymi) odcieniami, od których nikt nie jest wolny.

„LOOP" (z ang. pętla, zapętlenie) - to właśnie temat wystawy prezentującej dotychczasowe dokonania artystów, uczestniczących w międzynarodowych rezydencjach artystycznych „Beyond Time/ Poza czasem", organizowanych przez Galerię Bielską BWA.

Są to: Awer (Włochy), Sina Boroumandi (Iran), Alessandro Di Massimo (Włochy), Paulina Mellado (Chile) oraz Mari Ota (Japonia).

 

Artyści tworzą prace w różnych mediach, takich jak: malarstwo, rysunek, fotografia i instalacja, pozwalających na swobodną interpretację powziętego zagadnienia tytułowej pętli.

Alessandro Di Massimo - który na wystawę stworzył specyficzną instalację zatytułowaną „Tomorrow I don't have anything to do/ Jutro nie mam nic do zrobienia", złożoną z kilkudziesięciu rysunków, tablicy korkowej i animacji pt. „Kain i Abel" - pokazuje sprawy w obrębie dnia codziennego, ich natrętności i rutyny, uzależnienia od powtarzających się czynności, wzorów czy zdarzeń. To także silny komentarz socjologiczny i polityczny. Dla artysty to właśnie przekorny tytuł świadczy o zerwaniu owej codziennej mantry: „jutro nie mam nic do zrobienia", jestem wolny.

 

Drugi z Włochów - artysta o pseudonimie Awer - buduje swoją pracę pt. „Mind Trap" (Pułapka umysłu) na kanwie tej samej myśli, z tym że jego spirala powtarzających się kształtów ma znaczenie już bardziej symboliczne, odzwierciedlające zapętlenie i pułapkę natarczywych, niekończących się myśli. Dla artysty spirala to symbol życia, które jest stworzone z miliardów mikrospirali, w których gubi się nasz umysł, wyrastający z początkowego potwora, by wraz ze wzrostem spirali, przekształcić się w różnego rodzaju formy, pokazując ostatecznie także piękno naszej świadomości i podświadomości.

 

Odmienną postawę prezentuje irański fotograf Sina Boroumandi, który opowiada liryczną historię pewnego marzenia...

„Another Happy Day/ Kolejny szczęśliwy dzień" - to cykl fotografii mających swoje źródło w powtarzającej się czynności, którą dla artysty jest codzienna jazda na rowerze. Problematyczna jest koncentracja na jeździe, wobec wciąż rosnącej komunikacji miejskiej i zwiększania się ruchu drogowego. Dlatego na poszczególnych zdjęciach widzimy jak artysta przedstawia i rozwija koncepcję wolności, jak wyobraża sobie ten wolny byt - by latać ponad samochodami i ulicznym zgiełkiem, by móc w pełni oddać się tylko swoim myślom, gdyż jedynie wtedy będzie to naprawdę szczęśliwy dzień...

 

Paulina Mellado w swojej twórczości artystycznej podejmuje temat związany z naturą, jako reprezentacji samej siebie. W instalacji stworzonej i zaprezentowanej na wystawie, lustrzane odbicia pnia, gałęzi czy kamieni, mieszają się z refleksami otoczenia, sąsiadujących prac czy osób je oglądających. Trzy prezentowane instalacje są dla artystki niczym trzy źródła - lustro to symboliczna tafla wody, w której inne elementy odbijają się, by w nieskończoności tworzyć pętlę odbić, iluzję a zarazem pułapkę powtarzających się przedstawień.

 

Mari Ota, prezentująca malarskie prace z cyklu „Trees Loop/ Pętla drzew", tworzy kolekcję swoich spostrzeżeń, przede wszystkim zdziwienia bielskim krajobrazem pełnym drzew iglastych, które nie występują w jej ojczystej Japonii. Jadąc pociągiem poprzez górskie okolice, artystka doznała wrażenia niekończącej się ilości drzew zapętlonych tak, jakby były efektem filmowym. W jej pracach widoczne są nie tylko świerki, ale także czerwona nić łącząca je i nadająca symboliczną tożsamość.

 

Różnorodność interpretacji wynika nie tylko z międzynarodowego grona artystów biorących udział w wystawie. Jest to wynik złożoności samego zagadnienia, czy raczej jego istnienia samego w sobie. Koło Samsary się toczy. A jedyna stała - widoczna w wieczności życia, jak i w wieczności śmierci - zawiera się w owej niekończącej się pętli.

Izabela Ołdak, kuratorka

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>