"Miejsce dla sztuki" - wystawa prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

26 września - 31 grudnia 2015
Koszęcin, Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny
Kameralna Sala Koncertowa, dawna Kaplica Pałacowa

 

 


__________________________________________________________________________

Sztuka współczesna zagości w XVII-wiecznej kaplicy, najstarszej budowli pięknego kompleksu pałacowo-parkowego w Koszęcinie k. Częstochowy. Wystawa wpisuje się w ciekawy program projektu „Śląski Ogród Sztuk". Prezentowane dzieła pochodzą z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, zaś autorskiego wyboru prac na wystawę dokonała Agata Smalcerz, kuratorka wystawy, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

- „W absydzie kaplicy zachowały się epitafia nagrobne rodu von Hohenlohów - Ingelfingen z XIX wieku, które stanowią ważną dominantę przestrzeni kaplicy. Prace współczesnych artystów z jednej strony podkreślają dawny sakralny charakter budynku, z drugiej - odnoszą się do obecnego wykorzystania pałacu, jako siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" - podkreśla Agata Smalcerz.

Wystawa obejmuje prace siedmiorga znanych artystów różnych pokoleń, zarówno tworzących obecnie: Urszuli Broll, Jana Dobkowskiego, Bartłomieja Jarmolińskiego, Małgorzaty Markiewicz, Wilhelma Sasnala i Jerzego Truszkowskiego, jak i niedawno zmarłego Andrzeja Urbanowicza.

 

Andrzej Urbanowicz,  „Źrenica”, 1997, olej, płyta pilśniowa, średnica koła:  86,5 cm, własność Kolekcja Sztuki Galeria Bielska BWA

 

Urszula Broll, „Mandala”, 1968, tempera, papier, 61,5 x 48 cm, własność Kolekcja Sztuki Galeria Bielska BWA

 

- „W centralnym punkcie absydy, pomiędzy strzelistymi, zakończonymi ostrołukiem oknami, znajdują się obrazy dwojga artystów, którzy w latach 60. XX wieku zapoczątkowali ruch awangardowy na Śląsku: Urszuli Broll i nieżyjącego już Andrzeja Urbanowicza. Artyści tworzyli przez wiele lat parę artystyczną, założyli grupę Oneiron, byli inicjatorami wielu przedsięwzięć z dziedziny sztuki, filozofii i psychologii, poszukiwań i doświadczeń duchowych, które koncentrowały się wokół ich kultowej pracowni w Katowicach przy ul. Piastowskiej 1. „Źrenica" Andrzeja Urbanowicza to odwołanie do wszechwidzącego Oka Opatrzności. Wisząca poniżej „Mandala" Urszuli Broll odnosi się do najważniejszego symbolu religii buddyjskiej.

 

Bartłomiej Jarmoliński, „Santo Subito – Frida”, 2008, 120x100 cm, własność Kolekcja Sztuki Galeria Bielska BWA

 

Obraz „Frida - Santo Subito" Bartłomieja Jarmolińskiego to reinterpretacja procesu beatyfikacji, której niejako dostępują współcześni celebryci za pośrednictwem mediów. Kolejne prace nawiązują do aktywności twórczej prowadzonej w pałacu w Koszęcinie, m.in. do kostiumów, muzyki, żywiołu spektaklu, tańca, aktywności. „Kwiaty" Małgorzaty Markiewicz - cykl czterech lightboxów - to sfotografowane ubrania, zdejmowane przez artystkę w trakcie dokamerowych performansów, układające się w kompozycje przypominające kolorowe kwiaty. Cibachrom Jerzego Truszkowskiego dokumentuje jego performans pt. „ppp - fff [piano pianissimo - forte fortissimo]" z 1985 roku w Galerii Działań w Warszawie. Działanie miało charakter opozycyjny - obecnie to także symboliczne odniesienie do wysiłku jaki ponoszą artyści aby osiągnąć doskonałość. Z kolei Jan Dobkowski znany jest jako twórca postaci kobiet, malowanych lub rysowanych z wirtuozerią charakterystycznej kreski.

 

Wilhelm Sasnal, „Rower męski”, 1999, olej, płótno, 70x70 cm, własność Kolekcja Sztuki Galeria Bielska BWA

 

Na koniec „Rower damski" i „Rower męski" - dyptyk Wilhelma Sasnala, dzięki któremu artysta zwyciężył w 1999 roku w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień" w Bielsku-Białej, a następnie rozpoczął wielką międzynarodową karierę" - mówi o pracach Agata Smalcerz.

 

Tytuł wystawy „Miejsce dla sztuki" jest nieprzypadkowy, odnosi się zarówno do pałacowych wnętrz, jak i całego kompleksu, pulsującego aktywnością twórczą i rekreacyjną (stąd Sasnalowski „Rower").

 

Wystawę oglądać mogą do końca roku wszystkie osoby lub grupy zorganizowane odwiedzające koszęciński zespół pałacowo-parkowy oraz uczestniczące w działaniach artystycznych rezydującego tutaj zespołu „Śląsk".

Więcej na stronie internetowej ZPiT „Śląsk" >>

________________________________________________________________________________________

W mediach o wystawie:

Portal "Śląskie trendy", "Miejsce dla sztuki" >>

Portal O.pl, "Dzieła z kolekcji Galerii Bielskiej BWA w pałacu w Koszęcinie" >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>