"SAMOZAPŁON" - wystawa kuratorska "Bielskiej Jesieni"


Zwycięzcą szóstej edycji konkursu dla kuratorów na scenariusz wystawy prezentującej najistotniejsze zjawiska i tendencje w polskim malarstwie współczesnym został młody warszawski kurator Michał Suchora, który przedstawił koncepcję wystawy zbiorowej pt. "Samozapłon".
Jego pomysł został uznany za najciekawszy, najbliższy idei konkursu kuratorskiego, odbywającego się na przemian z popularnym konkursem dla malarzy w rozpoznawalnym cyklu „Bielska Jesień".

Agnieszka Brzeżańska, Occultation, 2009, olej, płótno, 150x120 cm

 

Michał Suchora o swoim pomyśle:

- „Narracja wystawy „Samozapłon" w Galerii Bielskiej BWA jest o tyle spójna, o ile wewnętrznie spójnym nazwać można współczesne malarstwo. Zebrane na niej dzieła ukazują bogactwo i wewnętrzne zróżnicowanie polskiej sztuki. Co spaja wystawę, to wybór artystów, w pracowniach których ma miejsce samozapłon; są to postawy twórcze jak najbardziej zindywidualizowane, autoteliczne, nieoglądające się na nadbudowywane nad sztukę teorie. Tlenem niezbędnym do wywołania samozapłonu jest otaczająca rzeczywistość. Dalej działa już to, czego nikt nigdy do końca nie wyjaśnił; geniusz artysty. To dzięki niemu zachodzi deformacja, zniekształcenie świata; tak powstaje dzieło sztuki".

 

 

Do udziału w wystawie kurator zaprosił 12 artystów.
Są to: Adam Adach, Anna Baumgart, Agnieszka Brzeżańska, Jarosław Fliciński, Justyna Kisielewska, Piotr C. Kowalski i Joanna Janiak, Tomasz Kowalski, Marzena Nowak, Katarzyna Przezwańska, Zbigniew Rogalski, Małgorzata Szymankiewicz.Adam Adach, Tania historia, 2007, olej, płótno, 80x100 cm

 

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, tak uzasadnia wybór: - „Propozycja Michała Suchory nie pretenduje do próby wyłonienia dominującej tendencji we współczesnym malarstwie polskim. Kurator wręcz dystansuje się od samego pojęcia ‘malarstwa' - będącego konstruktem myślowym, abstraktem, a skupia się na malarzach - bytach realnych. Uznając brak punktu odniesienia dla współczesnej sztuki, wybiera do wystawy kilka postaw artystycznych, które przez swą odmienność i nieortodoksyjność w podejściu do tworzywa stają się ciekawym spojrzeniem na żywotność tego najstarszego medium".

 

Michał Suchora urodził się w 1984 roku w Poznaniu.
Studiował historię sztuki i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracował z Fondation Balthus, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, galerią lokal_30 i Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia. Jest współautorem takich wystaw jak „Skontrum" (MNW Królikarnia, Warszawa 2011) czy „Nowy porządek" (Art Stations, Poznań 2011). Jest autorem tekstów do katalogów wystaw (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Temporary Gallery w Kolonii). Publikuje m.in. w „Obiegu", magazynach „Exklusiv" i „Take Me". Obecnie wraz z Justyną Kowalską i Tomaszem Platą prowadzi prywatną galerię BWA Warszawa.

 

Małgorzata Szymankiewicz, bez tytułu 179, 2011, aakryl, płótno, 130x170 cm

 

Konkurs dla kuratorów Galeria Bielska BWA organizuje co dwa lata, na przemian z konkursem otwartym dla artystów malarzy, tj. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień", którego ostatnia, 40. edycja, odbyła się w 2011 roku.


Galeria Bielska BWA zaprezentowała dotąd sześć wystaw kuratorskich zrealizowanych przez kuratorów: Bożenę Czubak („Pomiędzy estetyką a metafizyką", 2000), Adama Szymczyka („Zawody malarskie", 2001), duet ex-girls: Magdalenę Ujmę i Joannę Zielińską („Piękno, czyli efekty malarskie", 2004), Jarosława Lubiaka i Kamila Kuskowskiego („Obrazy jak malowane", 2006), Agnieszkę Żechowską („Iluzja jako źródło cierpień", 2008) oraz Agatę Smalcerz („50 obrazów", 2010, poza konkursem).

 

Piotr C. Kowalski, Joanna Janiak, minus 18 st. C, XXXVI, 2011, akryl, szyba, technika własna, 13x18 cm

 

_______________________________________________________________________

 

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 5 października 2012 roku o godz. 18.00.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie tuż przed wwernisażem - godz. 17.00.

 

Dominika Olszowy, Laurka dla Ossowieckiego, 2011, kadr wideo

Podczas wernisażu wystąpi Dominika Olszowy z koncertem pt. „DJ Dompol i wariacje na jedną rękę". Muzyka połączona będzie z autorskimi wizualizacjami artystki.

Dominika Olszowy - performerka, siatkarka, absolwentka Wydziału Intermediów na  Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2011). Aktorka Teatru Strefa Ciszy z Poznania.

 

 

Wystawa potrwa do 18 listopada 2012 roku.

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN

 

____________________________


REGULAMIN KONKURSU 2012 I JEGO OGŁOSZENIE
szczegóły >>

Więcej o wystawach kuratorskich >>

Więcej o Biennale Malarstwa "Bielska Jesień" >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>