WYSTAWY W 2014 ROKU

English version


Plan wystaw w Galerii Bielskiej BWA w 2014 roku *

8 stycznia - 2 lutego
wernisaż 7 stycznia godz. 19.00
„Mistrzowie warsztatu. Polski rysunek współczesny"
Wystawa w Galerii Bielskiej BWA będzie największym od lat przeglądem współczesnego rysunku polskiego, gdzie obok różnorodnego mistrzowskiego warsztatu, można będzie poznać wiele aspektów tej sztuki prezentowanej przez artystów polskich starszego i najmłodszego pokolenia, tworzących w kraju i za granicą.
Przez ostatnie dwie dekady polscy artyści ugruntowali swoją znaczącą rolę w europejskiej sztuce rysunku, co dokumentują to nie tylko wystawy indywidualne, ale liczne nagrody na największych biennale i triennale rysunku na świecie.
Wystawa prezentuje prace ok. 40 artystów. Kuratorem wystawy jest Paweł Warchoł, znany artysta, laureat wielu światowych nagród w dziedzinie rysunku.
Wystawie towarzyszy cykl codziennych warsztatów prowadzonych przez artystów uczestniczących w wystawie pod hasłem „Warsztaty rysowania".


6 lutego - 2 marca
wernisaż: 5 lutego, godz. 19.00
Tamara Berdowska - Malarstwo i obiekty
Wystawa prac jednej z najważniejszych przedstawicielek abstrakcji geometrycznej średniego pokolenia - mieszkającej od kilku lat w Bielsku-Białej - prezentująca obrazy i rysunki przestrzenne stworzone na przestrzeni ostatnich lat. Punktem wyjścia i niezmienną ideą tych monochromatycznych obrazów, jak też obiektów przestrzennych, jest geometryczny rysunek, który w trakcie procesu niwelowany jest kolorem i światłem. Artystka operuje zmienną temperaturą barw w obrębie jednego koloru, uzyskując efekt pulsowania powierzchni obrazu i złudzenie „wyjścia poza jego materialność". Podobny charakter mają także jej rysunki przestrzenne, gdzie rzeczywistość widziana przez przeźroczystą folię, z której są wykonane, spełnia taką samą rolę jak kolor w obrazach: zmienia się, nakłada na rysunek, nadaje geometrycznej formie efemeryczną zmienność,ulotność i niedopowiedzenie.


6 lutego - 2 marca
wernisaż 5 lutego godz. 19.30
Fotografia dzikiej przyrody 2013/ Wildlife Photographer of the Year 2013
Kolejna edycja międzynarodowej wystawy cieszącej się od lat ogromną popularnością wśród widzów, prezentującej zwycięskie prace z konkursu fotograficznego „Wildlife Photographer of the Year 2013", organizowanego przez „BBC Wildlife Magazine" oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 roku. Wystawa pokazywana jest na wszystkich kontynentach, w Polsce gościła już dwanaście razy, w Bielsku-Białej pokazywana jest po raz jedenasty.

8 marca - 6 kwietnia
wernisaż: piątek, 7 marca godz. 18.00

Andrzej Baturo - „50 lat z fotografią"
Spotkanie autorskie z Andrzejem Baturo - prowadzenie Inez Baturo, piątek, 7 marca, godz. 19.00

Retrospektywna wystawa ważnego w historii polskiej fotografii artysty, ukazująca półwiecze jego twórczości fotograficznej, począwszy od debiutu w 1962 roku aż do końca XX wieku. Podzielona na trzy części wystawa ukazuje zdjęciowe cykle, projekty i reportaże najbardziej charakterystyczne dla kolejnych etapów twórczości Andrzeja Batury - od pierwszych młodzieńczych fascynacji fotografią artystyczną i prób reportażowych w latach 50. i 60., poprzez dojrzałą fotografię prasową, publicystyczną i socjologiczną w latach 70. i 80. - z której zasłynął, zdobywając nagrody w Polsce i za granicą, aż po ostatni okres bielski, kiedy zajmował się barwną fotografią pejzażową.

Artysta wypowiada się w wielozdjęciowych tematach - fotograficznych odpowiednikach reportażu, felietonu i eseju. Jako fotoreporter publikował zdjęcia w najlepszych polskich pismach ilustrowanych. Wielokrotnie nagradzany. Tworzy głownie fotografię czarno-białą, jest uznawany za wybitnego przedstawiciela tzw. czarnego reportażu.
Andrzej Baturo urodził się w 1940 roku w Wilnie. Jest fotografem, członkiem i działaczem Związku Polskich Artystów Fotografików, organizatorem polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych, by wymienić pionierski Przegląd Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej (pierwsza edycja w 1980 roku), a także realizowany od 2005 roku Foto Art Festival (dyrektor generalny).

 

12 kwietnia - 11 maja 2014
wtorek, 15 kwietnia:
- godz. 16.00 spotkanie autorskie
- godz. 19.00 wernisaż
Zbigniew Rybczyński - „Traktat o obrazie"

Wystawa prezentująca twórczość Zbigniewa Rybczyńskiego - wybitnego reżysera, operatora filmowego, autora eksperymentalnych filmów animowanych, prac wideo i wideoklipów, nowatora w dziedzinie techniki filmowej. Artysta znany jest przede wszystkim jako twórca „Tanga", nagrodzonego Oscarem za najlepszy krótkometrażowy film animowany w 1982 roku. Był to pierwszy Oskar dla polskiej produkcji filmowej.

Wystawa jest niezwykłym zbiorem dokumentów pokazujących drogę artysty do końcowego rezultatu, jakim jest film. Zawiera szkice, rysunki, wykresy, zapis pomysłów i rozwiązań technicznych. Na ekspozycję składa się kilkaset prac na papierze oraz cztery wielkoformatowe prace malarskie, a także projekcja słynnych filmów artysty, w tym kultowego „Tanga".

Zbigniew Rybczyński urodził się w 1949 roku w Łodzi. Jest absolwentem wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutował w Se-ma-forze w 1973 roku filmem „Plamuz" . jest autorem wielu oryginalnych rozwiązań w sferze obrazu elektronicznego. Z emigracji powrócił do Polski w 2009 roku. W latach 2009-2013, tworzył wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych.
Wystawa „Traktat o obrazie", przygotowana przez Centrum Sztuki WRO, jest depozytem Art Stations Foundation. Była prezentowana w ADK (Agentur der Künstler) w Berlinie, ZKM (Zentrum für Kunst) w Karlsruhe, Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, a na przełomie 2013/2014 roku w galerii Atlas Sztuki w Łodzi. 

 

12 kwietnia - 4 maja 2014
wernisaż: piątek, 11 kwietnia, godz. 18.00
Ewa Ciepielewska - „Ręce splamione farbą"
Wystawa ukazująca twórczość Ewy Ciepielewskiej, jednej ze współzałożycielek legendarnej wrocławskiej grupy artystycznej LUXUS. W swoim malarstwie nawiązuje do estetyki kampu oraz takich nurtów, jak pop-art, transawangarda i realizm magiczny.
Wystawa w Galerii Bielskiej BWA pt. „Ręce splamione farbą" - to autorski wybór prac Ewy Ciepielewskiej zrealizowanych pomiędzy rokiem 1984 a 2014, które powstały, jak określa artystka „poza łonem LUXUSU, lecz nie bez wpływu i związku z LUXUSEM": obrazów olejnych, akrylowych i akwarel. Malarstwu Ewy Ciepielewskiej towarzyszą działania performerskie.

Ewa Ciepielewska urodziła się w 1960 roku w Wałbrzychu. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, dyplom z malarstwa uzyskała w 1984 roku. Z Grupą LUXUS zrealizowała kilkadziesiąt wspólnych akcji i wystaw. Od 1984 roku wystawia indywidualnie, realizuje projekty artystyczne, społeczne i ekologiczne, jest autorką akcji plenerowych, murali i zaangażowanych społecznie happeningów. Od roku 2000 skupia się ponownie na malowaniu obrazów, poszukując własnych środków wyrazu, znaczenia i miejsca malarstwa we współczesnym świecie.

 

17 maja - 8 czerwca
wernisaż: sobota 17 maja godz. 18.00 (Noc Muzeów)

Polscy radykalni performerzy 1967 - 1989
Kurator: Jerzy Truszkowski

Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła Jerzego Beresia, Zbigniewa Warpechowskiego oraz Krzysztofa Zarębskiego, zakupione do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w 2013 roku z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także prace i performanse innych artystów ważnych dla polskiej neoawangardy lat 70. i 80.: Jacka Rydeckiego, Jerzego Truszkowskiego i Zbyszko Trzeciakowskiego. Prace pochodzą z kolekcji Maxa Hexera. Wiele z nich prezentowanych będzie po raz pierwszy.
Podczas wernisażu zaplanowanego na Noc Muzeów (17/18 maja) planowane są performanse Zbigniewa Warpechowskiego, Krzysztofa Zarębskiego i Warschau/Max Hexer Hard Core Performance Group.


17 maja - 15 czerwca
Magia lalki. Wystawa scenografii Teatru Lalek Banialuka - towarzysząca XXVI Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej (21-25 maja 2014)
Wystawa form plastycznych oraz kostiumów ze spektakli zrealizowanych w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej w ostatnim dziesięcioleciu. Prezentowane będą prace znanych artystów z Polski i zagranicy, od lat współpracujących z bielskim teatrem, takich jak: Eva Farkašová, Joanna Braun, Danuta Kierc, Zofia de Ines, Pavel Hubička, czy Mikołaj Malesza.
Niektóre spektakle zeszły już ze sceny, a z nimi także elementy scenografii. Wystawa da im na chwilę „drugie życie", przypomni ciekawe, często nagradzane dekoracje i kostiumy.


3. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych
28 czerwca - 24 sierpnia 2014
Otwarcie festiwalu: Galeria Bielska BWA, piątek, 27 czerwca, godz. 18.00

Trzcia edycja festiwalu prezentującego środowisko plastyczne Bielska-Białej i regionu. Tradycja tzw. wystaw środowiskowych datuje się od pierwszych miesięcy powojennych: już we wrześniu 1945 roku na Zamku Sułkowskich odbyła się pierwsza Wystawa Obrazów, prezentująca prace artystów wykształconych jeszcze w II Rzeczpospolitej. Przez kolejne lata wystawy środowiskowe organizowane były przez Związek Polskich Artystów Plastyków, a od czasu powstania Biura Wystaw Artystycznych, wystawy współorganizują obie instytucje. W Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych biorą udział zarówno członkowie ZPAP, jak i artyści niezrzeszeni.

W 2014 roku wystawy będą pokazywane we wszystkich salach wystawowych miasta: w Galerii Bielskiej BWA, gdzie odbędzie się uroczysta inauguracja festiwalu, w Muzeum Historycznym (zarówno w Starej Fabryce, jak i na Zamku Sułkowskich), w Galerii Fotografii B&B i w salach Fundacji Centrum Fotografii przy Rynku 11 oraz w siedzibie ZPAP przy Rynku 27, a także w przestrzeni Bielska-Białej.

 

Peter (Piotr) Grzybowski - „Faux painting. Obiekty performera"
5-28 września
wrnisaż: czwartek, 4 wrzesnia, godz. 18.30

Kuratorka: Małgorzata Kaźmierczak

Wystawa „Faux painting. Obiekty performera" prezentuje serię obiektów malarskich z lat 90. pokazywanych dotąd głównie na wystawach indywidualnych w Stanach Zjednoczonych oraz na prezentacjach zbiorowych m.in. w Grand Palais w Paryżu i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (wystawa „Jesteśmy").To pierwsza wystawa indywidualna Petera (Piotra) Grzybowskiego, podczas której seria ta, sprowadzona z Nowego Jorku już po śmierci artysty, będzie pokazywana w Polsce. Serię tworzą powstałe w latach 90. obiekty malarskie - imitacje materiałów - głównie drewna i kamienia. Prezentowana będzie również wybrana wideodokumentacja performance artysty z lat 2000-2013.
Peter (Piotr) Grzybowski (ur. 16 czerwca 1954 w Krakowie, zm. 29 sierpnia 2013 w Nowym Jorku) - artysta multimedialny, performer i malarz.

 

Jan Dobkowski - "Pohustaj się na nitce życia"
5 - 28 września 2014

wernisaż: czwartek, 4 września, godz. 19.00
 

Wystawa Jana Dobkowskiego „Pohuśtaj się na nitce życia" jest premierowym pokazem projektu, który artysta realizował w latach 2001-2011. Na cykl składają się 383 rysunki wykonane ołówkiem na papierze.

 

„Nie-widoki. O pejzażu współcześnie"
Wystawa Kuratorska „Bielskiej Jesieni"
kurator: Jolanta Ciesielska

4 pażdziernika - 9 listopada 2014
wernisaż: piatek, 3 października, godz. 17.00,
oprowadzanie kuratorskie - godz. 16.00


Kolejna, 8. edycja wystawy kuratorskiej, prezentującej polskie malarstwo współczesne w cyklu „Bielska Jesień", odbywającej się co dwa lata naprzemiennie z biennale malarstwa. Kuratorka wystawy - Jolanta Ciesielska - zaproponowała projekt mający uzupełnić widzenie malarstwa pejzażowego. Szeroko rozumiane pojęcie „krajobrazu", poza nowoczesnym odzwierciedleniem pejzażu sensualnego - zaobserwowanego, poszerzone zostanie o pojęcie pejzażu metafizycznego, surrealnego, pejzażu-rekonstrukcji oraz pejzażu religijnego.
Zaproszeni do wystawy artyści, to twórcy, których oryginalny język wypowiedzi i osiągnięcia malarskie znane są i doceniane zarówno przez koneserów dobrego warsztatu malarskiego jak i kolekcjonerów w Polsce i za granicą.
Są to: Rafał Borcz, Józef Czerniawski, Aleksandra Gieraga, Krzysztof Gruse, Dora Hara, Mirosław Koprowski, Piotr C. Kowalski, Aleksander Kozera, Elżbieta Kozera, Roman Lipski, Mariusz Mielęcki, Robert Motelski, Bartłomiej Otocki, Anna Reinert, Aleksander Ryszka, Artur Trojanowski i Mariusz M-city Waras.

 

22 listopada - 28 grudnia Eduard Ovčáček - „Letterstory.cz"
wernisaż: piątek, 21 listopada, godz. 18.00
Kurator - Jakub Adamec

Wystawa obrazująca niezwykle bogaty dorobek jednego z najważniejszych czeskich artystów, mieszkającego w Ostrawie Eduarda Ovčáčka. Ten urodzony w 1933 roku w Trzyńcu w Czechosłowacji malarz, grafik, rzeźbiarz, twórca poezji wizualnej i konkretnej, kolaży, instalacji przestrzennych i performansu, pokaże w obu salach Galerii Bielskiej BWA prace z całego okresu swojej ponad 50-letniej pracy artystycznej.

Wystawa organizowana przy współpracy z Trzyńcem - miastem partnerskim Bielska-Białej, Galerią miasta Trzyńca (Galerie města Třince) oraz Galerią Sztuki Współczesnej w Ostrawie (Galerie výtvarného umění v Ostravě).

 

„Migawka 2014". Wystawa laureatów konkursu fotograficznego19 listopada - 28 grudnia (Klubokawiarnia Aquarium)
Wernisaż: środa, 19 listopada, godz. 12.00

Wystawa prezentuje wybór najciekawszych zdjęć nadesłanych na konkurs fotograficzny „Migawka 2014", wśród nich prace laureatów konkursu oraz osób wyróżnionych.

* *Uwaga. Możliwe są zmiany związane np. z terminami otwarcia wystaw.
Informacje zaktualizowane podawane będą bezpośrednio przed otwarciem wystawy na www.galeriabielska.pl

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>