z/ Bogdan Konopka, Beijing Opera - work in progress
cena: 15

Bogdan Konopka - BEIJING OPERA

cena 15 zł + 5 zł koszty przesyłki

Galeria Bielska BWA przy współpracy Wydawnictwa KROPKA J.W. Śliwczyńscy we Wrześni wydała katalog towarzyszący premierowej wystawie fotografii Bogdana Konopki pt. "Beijing Opera - work in progress" ( Galeria Bielska BWA, 23 czerwca - 8 sierpnia 2006 ).

Wydawnictwo zawiera niezwykle ciekawy tekst Bogdana Konopki o jego czterech wizytach na budowie nowoczesnej opery w Pekinie (Pekiński Teatr Narodowy) i fotografowaniu postępów prac przy budowie tego chińskiego giganta oraz tekst napisany specjalnie do katalogu przez architekta Paula Andreu - twórcę projektu gmachu opery w Pekinie.
Swoją refleksję o sztuce fotograficznej Konopki Paul Andreu tak konkluduje: "Bogdan Konopka nie fotografuje architektury, lecz przestrzeń, która w jego spojrzeniu staje się równie tajemnicza, jak ciało. On nie fotografuje architektury, on wyzwala z niej życie i doniosłość".


Dopiero podczas czwartej wizyty w budowanym gmachu Bogdan Konopka uzmysłowił sobie, że to co fotografował zniknie bezpowrotnie dla ludzkiego wzroku - kolejny etap budowy przewidywał wyłożenie kopuły od wewnątrz drewniana mozaiką: - "I to jest chyba to, co w fotografii stanowi wartość samą w sobie - zdolność rejestrowania unikalnych stanów materii. Trudno powiedzieć nawet, na czym to polega, bo jest w tym coś z intuicji, profetyzmu, siódmego zmysłu, czy w końcu przypadku. Wszakże kiedy zaczynałem fotografować Operę, nie miałem pojęcia po co to robię, ani co z tego wyniknie" - przyznał Konopka. Album posiada trzy wersje językowe (polską, angielską, francuską). Zawiera pełną informację o drodze artystycznej Bogdana Konopki: spis wystaw, prace w kolekcjach, prace zrealizowane (miasta, miejsca i pomniki, reportaże), zrealizowane przez artystę warsztaty (także z uczniami); a także bogatą bibliografię: katalogi wystaw, monografie o artyście, prace zbiorowe, filmografię.
Zamieszczono w nim 47 zdjęć Bogdana Konopki z pekińskiej opery - te same zdjęcia, wykonane kamerą wielkoformatową z odbitkami w technice stykowej, prezentowane są na wystawie w Galerii Bielskiej BWA.
Redakcja katalogu: Grażyna Cybulska; projekt graficzny i druk: Wydawnictwo KROPKA J.W. Śliwczyńscy. Format: 230 x 210 mm, objętość 76 stron, duotone, nakład 600 egzemplarzy.
Książka do nabycia w Galerii Bielskiej BWA oraz w niektórych księgarniach fotograficznych i galeriach. Cena 20 zł.
Patronat medialny nad wystawą i katalogiem:
"Pozytyw", "Biuletyn Fotograficzny", Fotopolis.pl, Artinfo.pl, "Architektura &Biznes", TVP 3 Katowice.

cena: 15
Koszyk

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>