ANKA PTASZKOWSKA - wykład nt. Panoramicznego happeningu morskiego i historii Galerii Foksal

piątek, 15 grudnia 2017, 18.00

UWAGA!

Z przykrością informujemy o odwołaniu planowanego na 15 grudnia br. wykładu Anki Ptaszkowskiej - z powodu problemów zdrowotnych autorki. Przepraszamy!

___________________________________________________________________


Wykład Anki Ptaszkowskiej na temat „Panoramicznego Happeningu Morskiego" Tadeusza Kantora z 1967 roku oraz działalności Galerii Foksal w Warszawie.

Wystawa "Panoramiczny happening morski" Tadeusza Kantora w fotografii Eustachego Kossakowskiego jest jednym z wydarzeń kulturalnych organizowanych z okazji 50. rocznicy wykonania "Happeningu morskiego" oraz obchodów 100-lecia awangardy w Polsce.


Program obchodów 100-lecia awangardy w Polsce  >>

Czytaj o wystawie "Panoramiczny happening morski Tadeusza Kantora w fotografii Eustachego Kossakowskiego >>

__________________________________________________________________

 

  Anka Ptaszkowska, Galeria Scena, Koszalin, fot. Zdzisław Pacholski

 

Anka Ptaszkowska - krytyczka i historyczka sztuki, współzałożycielka Galerii Foksal, była uczestniczką „Panoramicznego happeningu morskiego" Tadeusza Kantora.

_____________________________________________________________________

Zrealizowany 23 sierpnia 1967 roku przez Tadeusza Kantora „Panoramiczny happening morski" w Łazach k. Osiek w ramach V Pleneru Koszalińskiego w Osiekach składał się z czterech części: „Koncertu morskiego", „Tratwy meduzy", „Barabujażu erotycznego" i „Kultury agrarnej na piasku". Równolegle odbywała się akcja zorganizowana przez artystów i krytyków związanych z Galerią Foksal pt. „Zatopienie".

Więcej o happeningach Tadeusza Kantora na stronie Cricoteki >>

 

Eustachy Kossakowski, Panoramiczny happening morski, fotografia, 1967; © Anka Ptaszkowska; negatywy i slajdy są własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

fotografia: Eustachy Kossakowski, „Panoramiczny Happening Morski", fotografia, 1967; © Anka Ptaszkowska; negatywy i slajdy są własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

_____________________________________________________________________

 

Galeria Foksal powstała w 1966 roku. Inicjatywa założenia galerii, której uwaga skupiona byłaby na poszukiwaniu i akcentowaniu radykalnych zjawisk współczesnej sztuki pochodziła zarówno od krytyków: Wiesława Borowskiego, Anki Ptaszkowskiej, Mariusza Tchorka, jak i artystów: Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego, Zbigniewa Gostomskiego, Edwarda Krasińskiego i Romana Owidzkiego. Od początku istnienia - do dziś - siedzibą galerii jest kilka pomieszczeń zlokalizowanych w oficynie pałacu Zamoyskich. Nazwę przyjęto od ulicy przy której znajduje się budynek.

Więcej o warszawskiej  Galerii Foksal na jej stronie  >>

 

Wierzę w wolność_okładkaW wydanej w 2010 roku książce pt. „Wierzę w wolność, ale nie nazywam się Beethoven" Anka Ptaszkowska zebrała dokumenty i manifesty, teksty krytyczne i polemiki, wspomnienia i wywiady, które opatrzyła świeżym komentarzem.

„Anka Ptaszkowska nie daje się wtłoczyć w gotowe ramy i rozsadza je z nieukrywaną przyjemnością - tę cechę osobowości odziedziczyła po najlepszych artystach (...)".

Więcej o książce na stronie Culture.pl >>

 

 

 

 

Czytaj wywiad Doroty Jareckiej z Anką Ptaszkowską w „Wysokich Obcasach" >>

________________________________________________________________

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>