NIEMEN - MUZYCZNE WIZJE

Wykład i prezentacja multimedialna:
Klubokawiarnia Aquarium
środa, 17 grudnia 2014, 19.00


„Niemen - muzyczne wizje", wykład Jerzego Rocławskiego połączony z prezentacją multimedialną.
Wykład o wybitnym polskim muzyku poprzedzi bielską premierę filmu biograficznego o Czesławie Niemenie pt. „Sen o Warszawie", zrealizowanego przez Krzysztofa Magowskiego.

Jerzy Rocławski o życiu i twórczości Czesława Niemena - artysty muzyka, poety, multiinstrumentalisty, grafika komputerowego - jego wizjach muzycznych i ich ewolucji na przestrzeni dekad, oraz działaniach muzycznych, począwszy od współpracy z Niebiesko-Czarnymi poprzez własne formacje muzyczne: Niemen Akwarele, Niemen Enigmatic, Niemen Aerolit, Grupa Niemen, zespoły Czesława Niemena i Niemen solo.

 

Czesław Niemen, fot. Marek Karewicz

 

Nie braknie też informacji o ważnym etapie w twórczości Niemena, gdy artysta inspirował się w swych utworach muzycznych poezją Cypriana Norwida.

Jerzy Rocławski obronił w tym roku pracę magisterską, w której zajmował się wykorzystaniem twórczości Norwida w kompozycjach muzycznych Niemena (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie). Praca była zwieńczeniem jego zainteresowań Niemenem. Wcześniej uczestniczył w blisko 80 koncertach Niemena, a po śmierci artysty, z inicjatywy Rocławskiego, rondo u zbiegu ulic: Cieszyńskiej, Stawowej i Szarotki w Bielsku-Białej nosi imię Czesława Niemena -  akt nadania odebrały osobiście na bielskim koncercie wdowa po artyście Małgorzata Niemen i córka Eleonora (koncert „Niemen - Wspomnienie" w Bielskim Centrum Kultury 23 lutego 2006 roku). Jerzy Rocławski zorganizował w Bielsku-Białej także festiwal „Niemen - Pamięć". Można autora wykładu nazwać „niemenologiem".

Jerzy Rocławski - animator i organizator życia kulturalnego w rodzinnym Bielsku-Białej. Od 2002 roku prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Sonata". Prekursor ruchu jazzowego w Bielsku-Białej, twórca legendarnego klubu jazzowego „Piątawka" (1977), w którym występowała czołówka polskich jazzmanów. Po kilkuletniej przerwie, Jazz Club Piątawka został reaktywowany w Galerii Bielskiej BWA (2004), obecnie jazzowe koncerty prezentowane są głównie w Klubokawiarni Aquarium, prowadzonej od czerwca 2014 roku przez Fundację Kultury „Kalejdoskop". Obecnie kończy pracę nad monografią Jazz Clubu Piątawka pod roboczym tytułem „Z pasji i z pasją".

Organizatorami wykładu są Galeria Bielska BWA i Fundacja Kultury „Kalejdoskop".

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>