WARSZTATY W TECHNICE PASTELU - prowadzenie Ewa Surowiec-Butrym

Galeria Bielska BWA, 23, 24, 25 i 26 marca w godz. od 14.00 do 16.00

Fotorelacja z pierwszego dnia >>

Martwa natura - fotorelacja >>


______________________________________________________________________________

Warsztaty towarzyszą wystawie malarstwa Ewy Surowiec-Butrym - „Przywołanie" prezentowanej w Galerii Bielskiej BWA w dniach od 20 marca do 12 kwietnia 2015 roku.
Kierowane są do młodzieży (od 12 lat) i osób dorosłych.
Planowane są cztery cykliczne spotkania, podczas których uczestnicy będą stopniowo poznawali tajniki warsztatu i doskonalili swoje umiejętności pod okiem artystki.

 

Tematy zajęć:

poniedziałek, 23 marca - wprowadzenie i pokaz warsztatu; rysunek z wyobraźni

wtorek, 24 marca - martwa natura

środa, 25 marca - kwiaty w wazonie

czwartek, 26 marca - portret

 

Ewa Surowiec-Butrym, Pijany motyl, 2006, suchy pastel

 

Koszt jednych dwugodzinnych zajęć wynosi 10 zł

Organizatorzy zapewniają odpowiedni papier do ćwiczeń, natomiast uczestnicy zobowiązani są do przyniesienia własnych pasteli (pastele suche).

Obowiązują zapisy i przedpłaty: Galeria Bielska BWA, tel. 33 812 58 61, 33 812 41 19.

W cenie warsztatów zawarty jest wstęp na wystawę.

____________________________________________________________

Pastel - technika malarska oraz środek rysunkowy i malarski w formie kolorowego sztyftu, kredki lub ołówka, służący do nanoszenia kolorowych pigmentów na podłoże.

Pastele zaczęto stosować w czasach dojrzałego renesansu. Technika ta rozkwitła w okresie baroku, a na przełomie wieków XIX i XX odnaleźli się w niej tacy artyści jak Edgar Degas, Stanisław Wyspiański czy Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy.

PASTELE SUCHE

Ten rodzaj pasteli jest najbardziej rozpowszechniony na świecie. Pastele mogą być okrągłe lub kwadratowe, ale i tak w skład jednych i drugich wchodzi kreda, pigment i spoiwo. W zależności od tego jakie proporcje mają poszczególne składniki możemy podzielić pastele suche na kilka rodzajów.

Pastele miękkie - są to suche pastele z małą ilością spoiwa, dzięki czemu są bardzo delikatne i sypkie, i łatwo można nimi osiągnąć delikatne przejścia tonalne. Są bardzo kruche i najczęściej są one okrągłe w przekroju.

Delikatność i sypkość miękkich pasteli, a także łatwość pokrywania nimi powierzchni, powoduje, że nadają one pracy charakter bardziej malarski niż rysunkowy. Każą skupiać się na plamie i przenikaniu kolorów, a mniej na szkicu i detalu.

Kolory używa się oddzielnie, nakłada jeden obok drugiego, lub jeden na drugi, tworząc przejścia kolorystyczne. Rysunek wykonany miękkimi pastelami można dodatkowo rozcierać, tworząc ciekawe, delikatne efekty. Można je rozcierać palcami, albo użyć specjalnych narzędzi służących do osłabiania, zmiękczania i rozmazywania kreski (wiszerów).

Pastele twarde - to też suche pastele tyle tylko, że mają większą zawartość spoiwa niż miękkie. Są dość sztywne i mniej kruche - najczęściej kwadratowe w przekroju co ułatwia pokrywanie dużych, płaskich przestrzeni. Ciekawą opcją jest to, że można je strugać, co ułatwia rysowanie detali, a także można ich łatwo używać do rysunków szkicowych.

Pastele suche można też podzielić ze względu na ilość użytego pigmentu w stosunku do kredy. Im więcej kredy, tym kolory stają się bardziej stonowane, pastelowe, a im więcej pigmentu, tym kolor głębszy i bardziej wyrazisty. Takim przykładem mogą być np. pastele firmy Sennelier, które w ogóle nie mają kredy, a ich pigmenty są najwyższej jakości i zyskuje się dzięki nim czyste barwy i malarski efekt.

 

Źródło informacji: Internet

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>