Koncert grupy DAGADANA

piątek, 8 listopada 2013 r., godz. 19.00, po wernisażu 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013"


Wystąpią:
Daga Gregorowicz - wokal, elektronika; Dana Vynnytska - wokal, piano; Miko Pospieszalski - kontrabas, skrzypce


UWAGA! Wstęp na koncert DAGADANY wyłącznie dla gości wernisażu (za okazaniem zaproszenia).


___________________________________________________________________________

Zespół DAGADANA (ДаґаДана) to polsko-ukraińskie trio, łączące różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą niepowtarzalny język zespołu. Pełne humoru koncerty, pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne plastikowe brzmienia, transowy kontrabas oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta DAGADANY na oczarowanie słuchacza dźwiękami, których nigdy dosyć.

 

Trio Dagadana, fot. z archiwum zespołu


Powstanie DAGADANA to efekt znajomości muzyków, która rozpoczęła się w 2007 roku. Daga Gregorowicz (Poznań), Dana Vynnytska (Lwów) i Miko Pospieszalski (Częstochowa) są muzykami obracającymi się w różnych nurtach muzycznych - od klasyki po breakbeat. Poznali się przy okazji eksperymentowania z jazzem na krakowskich warsztatach „International Summer Jazz Academy".
Od samego początku zespół DAGADANA czerpał z muzyki ludowej, stopniowo poszerzając spektrum swoich inspiracji o pozornie niemożliwe do połączenia z folkiem gatunki takie jak synth pop, czy disco, tworząc trudny do zaszufladkowania styl. Podczas koncertu poznajemy różne strony osobowości muzyków, które potrafią ukazać zarówno w melancholijnych balladach, jak i piosenkach rozpierających energią. Dzięki niezobowiązującej formie koncertów i łatwości w nawiązywaniu osobistego kontaktu z publicznością, możliwy jest międzykulturowy dialog prowadzony językiem dźwięku.

DAGADANA od początku działalności zagrała blisko 300 koncertów (Austria, Bułgaria, Chiny, Indonezja, Francja, Malezja, Maroko, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania).

 

trio Dagadana, fot. z archiwum zespołu

 

W grudniu 2008 roku zaspół wydał EP „Wygadana" z pięcioma utworami. Na debiutancki album "Maleńka" trzeba było czekać do 2010 roku. Płyta została jednak doceniona przez wielu recenzentów, radiowa „Trójka" udzieliła mu patronatu a Akademia przyznała w 20111 r. nagrodę Fryderyka w kategorii Album Roku Folk/ Muzyka Świata.
W 2011 roku DAGADANA gościnnie wystąpiła na płycie „20 lat" zespołu Raz Dwa Trzy a także wydała drugi krążek „Dlaczego nie", który doczekał się nominacji do nagrody Fryderyka w 2012 r. w kategorii Album Roku Folk/ Muzyka Świata oraz został doceniony w Wielkiej Brytanii, gdzie uplasował się na ósmym miejscu w rankingu TOP 20 Best World Music Albums of 2011 prestiżowego portalu www.WorldMusic.co.uk.

 

trio Dagadana, fot. z archiwum zespołu

 

Daga Gregorowicz - absolwentka Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu. Osobiście fascynuje ją przetwarzanie głosu i wplatanie go w muzykę elektroniczną. Współpracowała przy nagrywaniu płyt z Grabkiem, Tomaszem Gwincińskim oraz projektem Deus Meus i R.U.T.A. Wraz z Wojtkiem Grabkiem tworzy duet Degradazia.

Dana Vynnytska - absolwentka Wydziału Kompozycji w Konserwatorium Lwowskim, jest laureatką programu stypendialnego polskiego Ministerstwa Kultury "Gaude Polonia" przeznaczonego dla młodych artystów z krajów Europy Środkowowschodniej. Półroczny pobyt Dany na stypendium w Polsce umożliwił wzajemne poznanie się, pracę nad repertuarem oraz koncertowanie (najpierw jako duet żeński). Brała udział w nagraniach takich zespołów, jak Shokolad, Babooshki, czy Afro Kolektyw. Występuje także w zespole Babooshki.

Mikołaj Pospieszalski - student Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie. Brał udział w wielkich przedsięwzięciach muzycznych rodziny Pospieszalskich. Współpracował z Arką Noego, 2Tm2,3. Obecnie występuje także w zespole Bester Quartet. Swoją grą na kontrabasie i skrzypcach dopełnia całość brzmienia zespołu i nie pozwala zapomnieć o wspólnych jazzowych korzeniach.

 

Powrót do artykułu o "Bielskiej Jesieni 2013" >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>