TyDzień Tańca: ZABAWA

niedziela, 29 kwietnia, 11.00-20.00 (wstęp wolny)


29 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Tańca.

W Bielsku-Białej dzień ten obchodzony jest od 2008 roku jako TyDzień Tańca. Pomysłodawczynią i organizatorką wydarzeń w projekcie TyDzień Tańca jest Aleksandra Skowrońska, tancerka, choreografka, założycielka Studia Tańca Entrée.

Projekt wszechstronnie promuje sztukę baletu, jednoczy wokół idei tańca artystów wielu dyscyplin, a także samych bielszczan. Tegoroczna edycja skupiona jest wokół pojęcia zabawy. Wykłady, warsztaty, projekcje i koncerty odbywać się będą w Galerii Bielskiej BWA, w scenerii wystawy malarstwa Stefana Gierowskiego oraz w Klubokawiarni Aquarium.

 

TyDzień Tańca: Zabawa, fot. Bartosz Lubicz-Gembalski

 

TyDzień Tańca: Zabawa, fot. Bartosz Lubicz-Gembalski

 

TyDzień Tańca: Zabawa, fot. Bartosz Lubicz-Gembalski

 

Taniec to relacja, tworzenie, samoocena, piękno, świadomość...

"Taniec jest mową ciała. W połączeniu z muzyką i rytmem tworzy fenomenalne zjawisko, które na przestrzeni wieków przeszło swoistą metamorfozę, rozwijając się w rozmaitych kierunkach, objawiając w różnych formach i stylach. Taniec, element dziedzictwa kultury, jest dziś naszą własnością i źródłem idei.Taniec ma również ogromne znaczenie osobotwórcze, wyzwala pozytywne emocje, poczynając od radości zabawy, przez poczucie wspólnoty działania i poznawania się w dziele tworzenia. Skłania do niezwykle kształcących przeżyć związanych z uczestnictwem w wydarzeniach artystycznych, spektaklach tanecznych, koncertach, pokazach.
Te pozytywne przeżycia w ręku dobrego nauczyciela mogą stać się cudownym kluczem, który otworzy ludzką duszę, czyniąc ją wrażliwą na piękno w ruchu i muzyce. Od postawy otwarcia, już tylko krok do budzących się zainteresowań, a stąd długa droga w dążeniu do perfekcji w ruchu i w geście. Droga, na której zmagać się będziemy ze słabością ciała i charakteru. Taniec jednak, niezależnie od formy, jest w samej swojej istocie doskonałym instrumentem kształtującym  i wychowującym.
Balet wywodzi się od włoskiego słowa ballare - tańczyć. Nazywamy tak widowisko sceniczne złożone tylko z tańców. Opiera się ono na określonych zasadach i spełniać musi wysokie wymagania estetyczne, bo tylko wtedy staje się sztuką równą muzyce, malarstwu czy rzeźbie.
Określenie klasyczny pochodzi od łacińskiego classis, którym w starożytnym Rzymie określano obywateli możnych i wykształconych. Dziś znaczy ono tyle co doskonały, wzorowy, jasny, przejrzysty, pełen ładu i harmonii. Ideą tańca klasycznego jest oderwanie się od ziemi, lekkość i piękna linia ciała zaangażowana w przestrzeni  na podobieństwo rzeźby".
                                                                                   Aleksandra Skowrońska

Szczegółowy program Tygodnia Tańca, czytaj >>

 

Organizatorem obchodów jest Studio Tańca Entrée. Galeria Bielska BWA jest współorganizatorem wydarzenia.

Więcej informacji i zdjęć z historii projektu TyDzień Tańca na Facebooku >>

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>