SZTUKA DLA LEPSZEGO ŻYCIA - powstaje mural


"Sztuka dla lepszego życia" - realizacja muralu przy ul. Partyzantów

Po niespełna roku artystka Izabela Ołdak powróciła do prac nad muralem na murze oporowym przy ul. Partyzantów w Bielsku-Białej. Tym razem maluje nie jeden kilkumetrowy segment, ale całą ścianę o długości ponad 60 metrów i wysoką na 3,5 metra w najwyższej części. Dzieło będzie kompletne, ku radości bielszczan. Artystka, tworząc projekt muralu na ścianę przy ruchliwej, przelotowej arterii miasta, z pozostałościami bielskich fabryk, pomyślała o nasyceniu go bogatą ornamentyką, kolorami i optymizmem, nieprzypadkowo tytułując: „Sztuka dla lepszego życia".

 

Realizacja muralu przez Izabelę Ołdak, fot. M. Jaworek

- „Mural dotyczy piękna natury, odwołuje się do miłości, płodności, witalności i wzrostu. Pojawiają się na nim elementy, formy organiczne symbolizujące życie, które sprawiają, że człowiek może poczuć dobrą energię. Podkreślają je użyte kolory, które są mocne, jaskrawe i żywe" - tłumaczy ideę muralu Izabela Ołdak.
Artystka rozpoczęła malowanie ściany 8 maja br. - realizację całego muralu ma zamiar zakończyć w ciągu miesiąca. Pomagają jej wolontariusze.
Izabela Ołdak swój mural na jednym segmencie muru zaczęła tworzyć w październiku 2014 roku, jako jedna z trojga artystów zaproszonych przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej do udziału w projekcie „oBBraz Miasta", którego celem było wzbogacenie przestrzeni miejskiej Bielska-Białej w wielkie realizacje malarskie. Oprócz muralu Izabeli Ołdak pt. „Sztuka dla lepszego życia", na ścianach miejskich kamienic powstały wówczas także dwa inne murale: „Pasterz", zrealizowany przez grupę twórczą Etnograff oraz „Sowa" autorstwa Artura Bosowskiego „Turbosa".

Realizacja muralu przez Izabelę Ołdak, fot. M. Jaworek


Tegoroczną realizację muralu przy ul. Partyzantów finansuje Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Izabela Ołdak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom z malarstwa sztalugowego uzyskała w 2007 roku. Studia kontynuowała w Dutch Art Institute, ArtEZ Institute of the Arts, Enschede w Holandii. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych i performansów, brała udział w wielu wystawach zbiorowych, rezydencjach artystycznych, sympozjach i plenerach w Polsce i za granicą. W 2009 roku jej obraz pt. „Diary (Pamiętnik)" uzyskał nagrodę publiczności 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009".

Mural Izabeli Ołdak w trakcie powstawania, fot. M. Jaworek


Zajmuje się malarstwem, performansem, nowymi mediami, projektami typu site-specific, działaniami w przestrzeni publicznej oraz projektami kuratorskimi. Jest pomysłodawczynią i kuratorką międzynarodowych rezydencji artystycznych „Beyond Time/Poza czasem", których organizatorem jest od 2011 roku Galeria Bielska BWA. W lipcu 2015 roku rozpocznie się czwarta edycja rezydencji. Artystka mieszka w Węgierskiej Górce.

_____________________________________________________________

Media o muralu:

TVP 3 Katowice, Aktualności  z dn. 16.05.2015, wyd. 22.05 (emisja od 7' do 8'20'') >>

Mural przy ul, Partyzantów, Regionalna.TV, 14.05.2015, czas emisji 2'49'' >>

_____________________________________________________________Czytaj więcej o pierwszej edycji projektu "oBBraz miasta" >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>