PRZESILENIE LETNIE

* Film na YouTube >>
____________________________

POWRÓT DO KORZENI >>

●"Sztuka u źródeł magii" >>
OBIEG - fotorelacja
Film TV Bielsko/BTI >>
 Fotorelacje z wydarzeń >>


_________________________________________


Program Przesilenia Letniego w Galerii Bielskiej BWA:

piątek, 21 czerwca 2013

godz. 11.00 - 14.00: „Od drzewa do drzewa" - spacer w lesie z Hubertem Kobarskim, nadleśniczym Nadleśnictwa Bielsko i Jackiem Bożkiem z Klubu Gaja (ilość miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy) - Klub Gaja

godz. 19.00: wernisaż wystawy „Kobiety Mocy"; podczas wernisażu odbędzie się rytuał szamański z bębnem w wykonaniu jednej z bohaterek projektu "Kobiety Mocy" - Bei

godz. 19.30: wernisaż wystawy „Powrót do korzeni"; w trakcie wernisażu muzyczno-taneczny performans w wykonaniu Orryelle Defenestrate-Bascule (skrzypce, wokal, taniec) i Ivany Ranisavljević (taniec)

godz. 20.00 - 21.15: Wide Open Trio - koncert, współorganizator: Fundacja Kultury „Kalejdoskop" (plac obok Galerii Bielskiej BWA, ul. Mickiewicza, w razie niepogody - w kawiarni Aquarium)

godz. 21.30 - 22.00: „Kamienna fala" - budowanie fali z kamieni i palenie ognia na brzegu rzeki Białej (przy moście na ul. 11 Listopada) - Klub Gaja

godz. 23.00: "Śladem ciszy" - spacer w Cygańskim Lesie, zaprasza Jacek Bożek (liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy) - Klub Gaja

sobota, 22 czerwca 2013

godz. 16.00: panel dyskusyjny „Magia - Pramatka Sztuki".
Uczestnicy: dr Jerzy Tomasz Bąbel, Dariusz Misiuna, Aldo Vargas-Tetmajer.

godz. 12.00 - 18.00: „Razem dla Ziemi" - Klub Gaja: gry i zabawy ("Dizajn z klimatem", "Zabawki z recyklingu", "Kto tu mieszka", "Woda na Ziemi", "Koło fortuny"), gra miejska "Nie tylko dla zielonych", happening "Mandala dla Ziemi" (plac obok Galerii Bielskiej BWA, ul. Mickiewicza) - szczegółowy program akcji na stronie internetowej Klubu Gaja >>>

godz. 18.30: Koncert zespołu ZGREDYBILLIES (plac obok Galerii Bielskiej BWA, ul. Mickiewicza)

_________________________

 

"Przesilenie Letnie w Galerii Bielskiej BWA, to najnowszy projekt Galerii Bielskiej BWA, zaplanowany na czas przesilenia letniego, Noc Świętojańską i czerwcową pełnię księżyca (21-23 czerwca), związany jest z nurtami w sztuce współczesnej, które odwołują się do prastarej duchowości, mistyki, magii, głębokiej więzi ze światem natury. Odkrywanie dawnych kultur, ich rytuałów, ornamentów, symboli; tworzenie własnego świata znaków, wyrażanie podświadomych stanów umysłu - to treść i metoda powstawania prac artystów w różnym wieku, o odmiennych często doświadczeniach, wywodzących się z różnych środowisk i różnych krajów.  Projekt obejmuje dwie wystawy: „Kobiety Mocy" i „Powrót do korzeni", panel dyskusyjny „Magia - Pramatka Sztuki", oraz cykl wydarzeń z pogranicza sztuki i ekologii pod hasłem „Razem dla Ziemi", organizowanych przez Klub Gaja".

                                                                  Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA   

 

Wystawa „Kobiety Mocy" Katarzyny Majak jest  efektem ponadrocznej pracy badawczej artystki, która dotarła do kilkudziesięciu kobiet w Polsce, reprezentujących współczesne nurty duchowe odwołujące się do szamanizmu, dawnych wierzeń słowiańskich lub pozaeuropejskich, ale też łączących wierzenia ludowe z prawosławiem. Są wśród nich szeptuchy, uzdrowicielki, zielarki, wizjonerki i wiedźmy - te, które posiadają wiedzę opartą na intuicji i czerpaniu z kontaktu z naturą. Wystawę tworzy 12 (spośród 29) fotograficznych portretów kobiet, zapis fragmentów rozmów z szeptuchami, a także filmy rejestrujące rytuał oczyszczania szałwią przestrzeni miasta oraz obiekty o znaczeniu magicznym, rytualnym.

Projekt, na który Katarzyna Majak otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był prezentowany m.in. w galerii Porter Contemporary w Nowym Jorku (USA), Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie (Słowenia), Central European House of Photography w Bratysławie (Słowacja), na wystawie „31 Women in Art Photography" w galerii Hasted Kraeutler w Nowym Jorku oraz w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Kuratorką wystawy jest Agnieszka Żechowska.

Katarzyna Majak, Maria Ela, wizjonerka i uzdrowicielka, z cyklu Kobiety Mocy

„Bohaterki projektu reprezentują nurty pogańskiej i neopogańskiej duchowości, między innymi Ásatrú, Wicca, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm, rodzimowierstwo słowiańskie oraz niezależną duchowość. Artystka ukazała, że w Polsce tuż obok chrześcijańskiej i katolickiej, istnieją alternatywne ścieżki rozwoju duchowego, kształtujące się w oparciu o dawne - rodzime przekazy, nauki Indian Ameryki Północnej, nauki szamanów z Peru czy nauczycieli z Nowej Zelandii. Podążają nimi kobiety poszukujące źródeł mocy i więzi z mityczną władczynią Matką Ziemią. Katarzyna Majak przedstawia kobiety w strojach rytualnych, trzymające w dłoniach magiczne atrybuty (np. muszla, fajka, pióro, włókna lnu, miecz), które przypominają insygnia królewskie. Najmłodsza z kobiet ma trzydzieści lat, najstarsza - prawie dziewięćdziesiąt" - pisze Agnieszka Żechowska.

Katarzyna Majak jest artystką wizualną, autorką tekstów o fotografii, kuratorką wystaw, wykładowczynią. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Wykłada m.in. na Akademii Fotografii w Warszawie. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Agnieszka Żechowska - kuratorka i teoretyczka sztuki. Kuratorka m.in. cyklu „Supermarket Sztuki" (Warszawa, 2002-2007), wystaw zbiorowych: „Witajcie w Mediach" (Królikarnia - Oddział Muzeum Narodowego, 2006), „Iluzja jako źródło cierpień" (Galeria Bielska BWA, 2008), „Pożądanie Patrzenie Przerażenie" (Warszawa, 2008), a także wystaw indywidualnych oraz przeglądów filmowych. Założycielka Fundacji Supermarket Sztuki (2004).

Wystawa "Kobiety Mocy" trwa od 22 czerwca do 28 lipca 2013 roku.

 

Wystawa „Powrót do korzeni" jest międzynarodowym projektem kuratorki i artystki Izabeli Ołdak, w którym biorą udział artyści z Polski, Serbii, Australii, Irlandii i Holandii. Ich obrazy, rzeźby, fotografie i wideo reprezentują różnorodne stylistyki; łączy je odwoływanie się do symboliki, archetypu, mistycyzmu.

Izabela Ołdak, Tarcza z mocą Algiz, 2013

„Czym jest powrót do korzeni sztuki? Na to pytanie odpowiadają artyści zebrani na wystawie, prezentujący różne pokolenia i narodowości, których poszukiwania artystycznej tożsamości skierowały na drogę sztuki mistycznej i transcendentnej. To właśnie potrzeba wyrażenia sacrum zapoczątkowała powstanie sztuki, a magiczne, mistyczne myślenie o świecie zrodziło pragnienie urzeczywistniania, zaklinania natury rzeczy w postaci rysunku-diagramu, symbolu i rytuału, z którego z czasem wykształciły się dyscypliny sztuk pięknych, a także religia, filozofia i nauki ścisłe. Nostalgiczny obraz poszukiwania duchowej tożsamości sztuki, jej związku z Naturą, oraz magiczne, mitologiczne i psychodeliczne źródła przedstawiają artyści, których prace prezentowane są na wystawie „Powrót do korzeni" - pisze Izabela Ołdak.

Są to:
Małgorzata Borowska, Rafał Borcz, Urszula Broll, Arkadiusz Danovski, Orryelle Defenestrate-Bascule (Australia), Dolorosa De La Cruz (Urugwaj),  Sylwia Górak, Joanna John, Ruben van Klaveren (Holandia), Amanda Koelman (Holandia), Rafał Kosela, Krzysztof Linnike, Dariusz Marszałek, Mateusz Niedbał, Izabela Ołdak, Marcin Owczarek, Marek Przybyła, Ivana Ranisavljević (Serbia), Paulina Sadowska, Andrzej Siek, Anna Sieńkowska, Erwin  Sówka, Ewa Szczekan, Andrzej Urbanowicz, Nynke van Zwol (Holandia).

Izabela Ołdak - absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2007) oraz Dutch Art Institute w Enschede w Holandii (2010). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, nowymi mediami, performansem, projektami typu site-specific oraz działaniem w przestrzeni publicznej. Głównym źródłem inspiracji jest Natura, mitologia, magia i folklor. W swoich projektach artystka często wykorzystuje archetypy, symbole i wzory. Jest kuratorką wystaw i projektów oraz międzynarodowych rezydencji artystycznych.

Wystawa trwa od 22 czerwca do 28 lipca 2013 roku.

 

_______________________________________________________________________

 

Wide Open Trio

Formacja Wide Open Trio z wielkim powodzeniem wykorzystuje takie style muzyczne, jak jazz, groove, funky i latin. Muzycy zaprezentują autorski program oraz znane standardy jazzowe we własnych, oryginalnych aranżacjach. Ciekawe aranżacje, swoista mieszanka stylów granej muzyki wzbogacona prawdziwym brzmieniem instrumentów sprawia, że występy zespołu zawsze spotykają się z uznaniem publiczności. Muzycy wchodzący w skład zespołu to studenci i absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Trio zagrało w składzie: Piotr Matusik (piano), Mateusz Gremlowski (bass), Michał Dziewiński (drums).

Fotorelacja z koncertu >>

Film Leszka Buzderewicza na YouTube >>

 

Projektowi Przesilenie Letnie w Galerii Bielskiej BWA towarzyszył panel dyskusyjny pt. „Magia - Pramatka Sztuki", w którym wzięli udział m.in Dariusz Misiuna - socjolog kultury, twórca Wydawnictwa Okultura, redaktor naczelny pisma badaczy zachodniej tradycji ezoterycznej „Hermaion" i kwartalnika „Trans/Wizje", Aldo Vargas-Tetmajer - znawca szamanizmu i kultur prekolumbijskich Ameryki Południowej, wykładowca w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz dr Mirosław Piróg, filozof, adiunkt na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

 

„Razem dla Ziemi" - pod takim hasłem odbywały się dwudniowe działania, które poprowadzili ekolodzy z Klubu Gaja. Związane są one z 25-leciem istnienia tego znanego stowarzyszenia oraz z 20-leciem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Dzięki współpracy z Nadleśnictwem  Bielsko, w piątek 21 czerwca zaproszeni goście zostali oprowadzeni po najpiękniejszych zakątkach okolicznych lasów, słuchając opowieści o niezwykłych drzewach. W sobotę 22 czerwca na placu przy Galerii Bielskiej BWA odbyły się gry i zabawy związane tematycznie z edukacją ekologiczną i z poprawą stanu środowiska naturalnego w regionie na przestrzeni minionych 20 lat, gra miejska oraz mający formę otwartą  happening, podczas którego każdy chętny mógł uczestniczyć w usypywaniu mandali z kamieni i piasku - „Mandali dla Ziemi". Całość zwieńczy koncert (wstęp wolny).

Wydarzenie organizowane zostało przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz wsparciu Urzędu Miasta Bielska-Białej.

____________________________________________________________________

 

W mediach o Przesileniu Letnim w Galerii Bielskiej BWA (wystawy, wydarzenia):

*TVP 2 "Panorama" z dn. 22.06.2013, godz. 18.00 (od 18 min 50 s)   >>

* OBIEG.pl /Kronika, tekst i fotorelacja Justyny Łabądź >>

* Relacja Michała Molki w "Tarace" >>

* "Wiedźmy, szeptuchy i magia", tekst i foto Magda Nycz, "Kronika Beskidzka", 27 czerwca 2013, str. 44 >>

* "Dziennik Zachodni", 28 czerwca 2013, str. 12 >>

* Serwis Telewizyjny Ratusza z 15 lipca 2013 (od 7 min 40 s) >>

* Jolanta Ciesielska, "Sztuka u źródeł magii", OBIEG, 15.07.2013, aktualizacja 18.07.2013 >>

Działalność Galerii Bielskiej BWA jest finansowana z budżetu Gminy Bielsko-Biała

Współorganizator

 

Sponsorem Galerii Bielskiej BWA jest Aqua SA w Bielsku-Białej

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>