WILEŃSKI BUNTOWNIK

Wieczór z poezją Sławomira Worotyńskiego

piątek, 10 listopada, 19:00 (wstęp wolny)


WILEŃSKI BUNTOWNIK - wieczór z poezją Sławomira Worotyńskiego plakat

 

Wileński Wojaczek, buntownik z Litwy, czy spadkobierca wileńskich romantyków. Tak do dziś mówią o Sławomirze Worotyńskim przyjaciele i znawcy jego twórczości. Urodzony w 1942 roku w Nowej Wilejce, jako poeta zadebiutował w roku 1961 na łamach wileńskiego „Czerwonego Sztandaru". Jego wiersze publikowane były między innymi w czasopismach "Życie Literackie", "Radar" oraz w wydaniach zbiorowych: „Sponad Wilii czystych fal", „Współczesna poezja Wileńszczyzny", czy w końcu w autorskich tomach „Kontrasty i analogie", „Podróż", „Złamana gałązka bzu". Sławomir Worotyński niemal całe życie spędził w swoim rodzinnym mieście, gdzie do dnia dzisiejszego jego poezja czytana jest przez kolejne pokolenia wileńskich Polaków. 

Na biografii poety silne piętno odcisnęła sytuacja polityczna Litwy drugiej połowy XX wieku oraz tęsknota za polskim Wilnem, co znalazło również odzwierciedlenie w jego twórczości. Sprawy rodzinne sprawiły, że w latach osiemdziesiątych wyjechał z Litwy do Bielska-Białej, gdzie po krótkim czasie zmarł. Choć śmierć na zawsze związała jego losy z tym miastem, poeta jest w Bielsku-Białej niemal zupełnie nieznany.                                                                                          

Podczas wieczoru poświęconego pamięci Sławomira Worotyńskiego usłyszymy, być może pierwszy raz publicznie w Bielsku-Białej, interpretację jego wierszy w wykonaniu aktorów związanych ze Studiem Sztuki Bogusława Słupczyńskiego, zobaczymy również dokument "Buntownik z Litwy" w reżyserii Adama Hlebowicza, który słowami przyjaciół i bliskich poety opowiada historię jego życia. 

Organizator:
Stowarzyszenie na rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur "Sałasz"

Partnerzy:
Galeria Bielska BWA, TVP 3 Gdańsk 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>