Joanna Chudy. ŚLĄSKI ULISSES

14 września - 31 października 2010


 

Projekt "Śląski Ulisses" jest fotograficznym zapisem wędrówek po ulicach miast współczesnego Górnego Śląska, przede wszystkim po osiedlach górniczych, które powoli odchodzą do przeszłości.

Joanna Chudy, Śląski Ulisses, 2009

Zdaniem autorki zdjęć, Śląsk - w swoim bogactwie, różnorodności i kontrastowości - kryje obrazy podobne do tych, jakie jawiły się bohaterowi osadzonej w realiach Dublina powieści Jamesa Joyce'a. Sposób, w jaki Joyce napisał "Ulissesa", stał się dla artystki kanwą i inspiracją do sfotografowania Śląska. Celem natomiast było zredukowanie obrazu fotograficznego do zwykłej codzienności, gdzie życie toczy się od poranka do późnej nocy i jest miniaturą ludzkiego bytu. Autorka zrywa z konwencjonalnymi przedstawieniami Śląska; wykracza poza ramy fotografii dokumentalnej czy reportażowej. Historię Śląska opowiada prostymi, codziennymi obrazami, które kontrastują z impresjonistyczną formą fotografii.

"Śląski Ulisses" znalazł się w finale konkursu Show Off, zorganizowanego w programie Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2010 roku i był prezentowany jako wystawa indywidualna w Galerii Artefactory. Jego kuratorem był znany fotografik Tomasz Sikora. Projekt składa się z kilkunastu tryptyków fotograficznych; zdjęcia wykonane są w tradycyjnej czarno-białej technice.

Joanna Chudy, Śląski Ulisses, 2009

Tomasz Sikora o projekcie Joanny Chudy:
"Śląski Ulisses" tworzy niezwykle poetyckie i osobiste opowiadanie o bardzo prywatnej wizji świata otaczającego Joannę. Wysublimowane obrazy, tajemnicze postaci wyłaniające się z bieli, przede wszystkim kompozycja tryptyków, którą cechuje ogromne wyczucie i intuicja, tworzą klimat pobudzający naszą wyobraźnię.

Joanna Chudy jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2002) oraz Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w którym pod okiem prof. Wojciecha Prażmowskiego uzyskała dyplom (2009) w pracowni fotografii kreacyjnej. W 2009 roku rozpoczęła studia doktoranckie ze specjalizacją fotografia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Artystka brała udział w licznych zbiorowych wystawach fotograficznych, m.in. w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie, Galerii Pakamera w Suwałkach, czy w Galerii El w Elblągu. Była finalistką konkursu ShowOff w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2010, laureatką Grand Prix VI Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej w 2010 roku. Jest tegoroczną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tworzy, mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Od kilku lat jest nauczycielem podstaw fotografii i filmu w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej.

14 września - 31 października 2010 (kawiarnia Aquarium)

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>