Materia Prima

17 września - 31 października 2010


 

Tegorocznemu bielskiemu Konkursowi Wzornictwa Przemysłowego „Projekt ARTING 2010" i ekspozycji pokonkursowej towarzyszy wystawa pt. „Materia Prima", na której kuratorka - Agnieszka Jacobson-Cielecka - pokazała przedmioty użytkowe zaprojektowane przez młodych polskich dizajnerów, zderzając je z fotogramami Kacpra Kowalskiego, które w sposób abstrakcyjny przedstawiają rodzimy pejzaż (fotografia lotnicza). Dzięki takiemu zderzeniu można prześledzić związek pomiędzy źródłem inspiracji do projektów wzornictwa przemysłowego, a efektem w postaci gotowego obiektu-produktu. Przedmioty użytkowe postawione obok zdjęć Kowalskiego są odbiciem jego obrazów w mikroskali.

 Fot. Kacper Kowalski  Wzorowo, misa Kluka, szkło dmuchane, siano, 2008

 

Materia prima - materia pierwotna - to ziemia (piasek, glina, kamienie) i rośliny (drewno, wiklina, słoma, siano), to także pejzaż. Świadomie lub nie, czerpiemy z tego, co nas otacza.
"
Materia Prima" nie jest zatem wystawą dizajnu czy też rzemiosła artystycznego lub fotografii. Agnieszka Jacobson-Cielecka określa ją jako wystawę o symbiozie natury i sztuki, o granicach między tworzeniem a odtwarzaniem, dokumentacją a kreacją.

Fot. Kacper Kowalski    Katarzyna Modrzejewska, naczynia ceramicze Jezioro i Wulkan, 2005

 

Wybrane do projektu zdjęcia pochodzą z dwóch cyklów fotograficznych Kacpra Kowalskiego. Cykl "Wzorki Polskie" - to abstrakcyjne malarskie kadry natury, bardziej przypominające obraz niż zdjęcia. Można na nich dostrzec kompozycje graficzne, jakie powstały z fotografowanych pól, dróg i łąk, lasu i jeziora na Pomorzu, gdzie autor mieszka. Cykl "Track Log" tworzą fotografie dokumentujące skutki robót ziemnych i drogowych. One także układają się w abstrakcyjne obrazy z odcieniami i fakturą ziemi oraz śladami, które człowiek na niej odciska przez swoje aktywności.

"Przedmioty na wystawie pochodzą od różnych autorów, mają różne funkcje i tworzywa. Dobrane są w taki sposób, by pokazać, jak obrazy otaczającego świata są zapisywane w przedmiotach, a najbardziej dostępne oczywiste tworzywa ujarzmiane do nowych form i funkcji bez ingerencji w ich naturę, lecz z maksymalnym wykorzystaniem jej właściwości" - mówi o wystawie Agnieszka Jacobson-Cielecka.

 

Fot. Kacper Kowalski   Monika Patuszyńska, naczynia porcelanowe z serii Nonformy, 2009


Kacper Kowalski
jest fotografikiem specjalizującym się w zdjęciach z lotu ptaka (z paralotni), ubiegłorocznym laureatem konkursu World Press Photo i zdobywcą tytułu "Międzynarodowego Fotografa Przyrody Roku" IPA 2009 (International Photo Awards).
Agnieszka Jacobson-Cielecka jest znawczynią i popularyzatorką współczesnego dizajnu, obecnie jest kuratorem Międzynarodowego Festiwalu Designu "Łódź Design".

Na wystawie prace prezentują diznajnerzy oraz grupy projektowe: Agnieszka Czop, Jerzy Cielecki, Gogo Design, Paweł Grunert, Jarosław Hulbój, Kompott, Agnieszka Lasota, Malafor, Ola Mirecka, Katarzyna Modrzejewska, Monika Patuszyńska, Joanna Rusin, Tabanda, Wzorowo.

Wirtulna panorama

Zdjęcia z wernisażu

Zdjęcia z ekspozycji

Wystawa dedykowana Kongresowi Kultury Województwa Śląskiego 2010

Wystawa trwa od 17 września - 31 października 2010

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>