Ewa Świdzińska - SELFOWAĆ!

English version

Fotorelacja z wenisażu >>


"Ewa Świdzińska jest performerką, realizującą zarówno wystąpienia w przestrzeniach galeryjnych, na oficjalnych festiwalach i wernisażach, jak i działania dokamerowe, bez udziału widzów, wykonywane w przestrzeniach prywatnych, fotografowane przez samą autorkę. Jej selfie stanowią serie kadrów komponowanych przy użyciu rekwizytów, spełniających ważną rolę w performansach artystki.

Wystawa pokaże jak silny jest imperatyw tworzenia nowych sytuacji, komentarzy do rzeczywistości, reagowania na sprawy osobiste i społeczne".

                                                                                  Agata Smalcerz, kurator wystawy

 

Ewa Świdzińska, Cassino, 14.07.2017 17:51

 

Ewa Świdzińska, 06.12.2006 23:28 Koronczarka 2

 

Ewa Świdzińska, 06.09.2008 21:38 Kopciuszek

 

Więcej zdjęć >>


Ewa Świdzińska
- urodzona w Milanówku w 1958 roku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i Instytutu Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Od początku lat 90. XX w. zajmuje się sztuką performans oraz fotografią. Prowadzi autorskie warsztaty interdyscyplinarne łączące sztuki wizualne z innymi dziedzinami np. pedagogiką, socjologią, arteterapią. Mieszka w Warszawie.

Brała udział w wielu spotkaniach i festiwalach performans, m.in. w Interakcjach w Piotrkowie Trybunalskim, EPAF w Lublinie, w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Performance w Giswil w Szwajcarii, RIAP w Quebec City i Regina (Kanada), w działaniach w przestrzeni otwartej, np. w Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie, w Międzynarodowym Festiwalu Ritual w Pedvale na Łotwie, a także w projektach poświęconych sztuce kobiet, np. „Kobieta o Kobiecie" w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku Białej, „Performance-esse" w Toruniu, Dzień Kobiet w Galerii Arsenał w Białymstoku.

Jej prace prezentowane były na wystawach, m.in.: „Kobieta o kobiecie" w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2007); 100 fotek w ACK UMCS w Lublinie (2008); „Od problemu symulacji do nowego symbolizowania" na 6. Biennale Fotografii w Poznaniu (2009); „Żywoty intymne" w Galerii Piekary w Poznaniu (2010); „Oh no, not sex and death again!" w PGS w Sopocie (2010); „Gramatyka gender" na Interphoto w Białymstoku (2013) oraz w BWA w Jeleniej Górze (2014): „Ikonografia Kobiecej Intymności i „Gorzki to chleb jest polskość".
Dokumentacje działań artystki, zdjęcia, recenzje były publikowane w „Magazynie Sztuki", „Art&Business", „Dekadzie Literackiej", „Newsweeku", „Obiegu", „Formacie", „Exicie", „Arteonie", „Spam.art.pl" oraz w książkach: „Sztuka Kobiet" pod red. Jolanty Ciesielskiej i Agaty Smalcerz (wyd. Galeria Bielska BWA 2000); Krzysztof Jurecki „W poszukiwaniu sensu fotografii" (wyd. Galeria Wozownia, Toruń 2008); Izabela Kowalczyk „Matki-Polki, Chłopcy i Cyborgi... Sztuka i feminizm w Polsce" (wyd. Galeria Miejska „Arsenał", Poznań 2010).
Artystka uczestniczyła w programie Jana Świdzińskiego i Pawła Kamińskiego z cyklu „Alfabet polskiego performance", emitowanym w TVP Kultura. Jurorka programu TVP SA. Dolina Kreatywna, z dziedziny Teatr.        

O wystawie pisze Agata Smalcerz >>

Magdalena Lara, Polska. Kobieta. Artystka. Rozmowa z Ewą Świdzińską, Magazyn "Szum" online, 4.08.2016 >>

____________________________________

otwarcie wystawy:
czwartek, 7 września, 19.00

Wystawa trwa do 8 października 2017

Na wystawę wstęp wolny

____________________________________

Patronat medialny:

Format Pismo Artystyczne

__________________________________________________________________

W mediach:

Łukasz Karkoszka, Kobiecość wyrażona ekspresyjnym selfie, Gazeta Wyborcza. Katowice, Bielsko-Biała, dodatek Co Jest Grane, 1-7.09.2017 (pdf)

Selfować! - wystawa Ewy Świdzińskiej, portal O.pl, 6.09.2017 >>

BWA zaprasza dwa razy, portal Polskiego Radia Katowice, 7.09.2017 >>

"Dwie mocne wystawy w Galerii Bielskiej BWA", "W Bielsku-Białej/ Magazyn samorządowy", Nr 20/384, 29.09.2017, s. 8. (pdf.>>)        

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>